Jarní obhlídka domu

I když letošní zima připomínala spíš aprílové počasí, neznamená to, že bychom neměli věnovat pozornost stopám, které zanechala na našich nemovitostech.

A jednou z těch velmi nepříjemných je poškození pláště domu, tedy omítky. Ať bydlíme ve vilce, v řadovém domku či domě bytovém, měli bychom omítku pečlivě obhlédnout. Nerozumíme-li tomu, a samozřejmě že takových nás bude většina, vyplatí se pozvat odborníka a požádat ho o vyjádření. Varovat nás nemusí až omítka padající. Taková situace je již spíš důrazným upozorněním, že „s tím budeme muset něco rychle udělat“. Pokud omítka nejvíce opadává u základové desky, pravděpodobně došlo i k poškození izolace domu.

Technologie a materiály jsou čím dál dokonalejší a specializované firmy jsou na základě rozboru vzorků omítky schopny určit, které typy materiálů budou pro opravu nejefektivnější. Na nás ovšem nakonec zůstane rozhodnutí nejdůležitější, a tím jsou finance. Dokážeme si ale co nejpřesněji spočítat, kolik nás oprava bude stát? A jak se orientovat mezi nabídkami, které nám jednotlivé stavební firmy předloží?

FasCalc se může stát dobrým pomocníkem

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) připravil ve spolupráci s ČVUT aplikaci FasCalc. Ocení ji především právě ti, kteří mají v plánu rekonstruovat a v té souvislosti třeba i zateplovat obvodové pláště budov.

Nabídkové rozpočty na realizaci zateplení mohou mít rozdílnou úroveň a mnohdy pro laika nestandardní a nepřehledné zpracování. Možné nepřesnosti ve zpracovaných výměrách jednotlivých položek a v jednotkových cenách na straně zpracovatele nabídkového rozpočtu by mohly vést k nehospodárnému zvýšení ceny zateplení.

Nástroj FasCalc pomáhá takové problémy řešit, pracuje s jednoduše definovanými vstupy, jako jsou počty a rozměry výplní otvorů, rozměry stěn apod. FasCalc poskytne uživatelům z řad široké veřejnosti jednotný a profesionální podklad pro poptávku stavebním firmám a umožní následně jejich nabídky spolehlivě a jednoduše porovnat. Vlastní výpočet v programu může také pomoci odhalit nesrovnalosti rozpočtů, které byly vytvořeny jiným způsobem.

Opravujeme s Panelem 2013+

Jestliže jsme majiteli či nájemci bytů v bytovém domě, jehož vnější plášť nutně potřebuje jarní lifting, můžeme využít i jednoho z programů, které SFRB nabízí. A tím je Panel 2013+. Pokud prostudujeme jeho parametry, zjistíme, že s jeho pomocí můžeme financovat rozsáhlé rekonstrukční práce. Program má příznivé úvěrové podmínky a jeho výrazným efektem jsou velké energetické úspory. Přesvědčila se o tom mnohá SVJ i bytová družstva v celém Česku.

Zdroj: Portál o bydlení