Zateplení budovy a stavební povolení

Je možné provést zateplení budovy bez stavebního povolení nebo ohlášení? Pokud ano, za jakých podmínek? 

Otázka zateplení budov patří k těm dotazům, které si v souvislosti s uvažovanou stavbou či rekonstrukcí klademe nejčastěji a které nám častokrát doslova nedají spát. Prolíná se v ní technologie s právem, a právě právnímu aspektu se věnuje následující text.

Zateplení pláště stavby je dle § 2 odst. 5 stavebního zákona stavební úpravou. Stavební zákon dále vymezuje v § 103 odst. 1 písm. d) ty stavební úpravy, které nevyžadují ani stavební povolení, ani ohlášení stavebnímu úřadu, a v § 104 odst. 1 písm. k) pak ty stavební úpravy, které vyžadují ohlášení stavebnímu úřadu. Stavební zákon je přitom konstruován tak, že jakékoli jiné stavební úpravy (které nespadají pod vymezení § 103 odst. 1 písm. d) ani § 104 odst. 1 písm. k)) vyžadují stavební povolení. Samozřejmě platí, že v případě staveb, které nevyžadují stavební povolení či ohlášení pro vlastní výstavbu, není stavební povolení či ohlášení nutné ani pro zateplení stavby.

Konkrétně v případě zateplení bude zapotřebí zejména posuzovat, zda dochází ke změně vzhledu stavby, případně zda zateplení může mít vliv na požární bezpečnost stavby.

Zdroj: právní oddělení Kanceláře ČKA in Bulletin ČKA, redakčně upraveno