Co říká Energetický průkaz budovy?

Cena energetického průkazu pro novostavbu rodinného domku začíná na třech tisících korunách, u novostaveb s desítkami bytů na deseti tisících. O čem průkaz informuje a kdo ho vydává?

O čem informuje průkaz energetické náročnosti budovy budovy?

Průkaz energetické náročnosti budovy komplexně hodnotí spotřebu energií v budově. Posuzuje spotřebu energií nutných k osvětlení, topení, ohřevu teplé užitkové vody, větrání, chlazení nebo ke klimatizaci. Výsledkem je celkové hodnocení písmeny na škále A až G, přičemž A je nejšetrnější.

Součástí je samozřejmě i podrobnější hodnotící dokumentace. Přesnou podobu průkazu energetické náročnosti budov určuje nová vyhláška č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov platná od 1. dubna 2013. V ní je nově formulována metoda výpočtu a vzor průkazu energetického štítku. 

Kdo ho vydává?

Firmy zaměřující se na zajišťování servisu v oblasti stavebních a energetických prací a služeb a na audity v této oblasti. Je na vás, pro kterou se rozhodnete, ale můžete si například vyžádat její reference. Musí mít oprávnění Ministerstva průmyslu a obchodu a průkaz může vydávat pouze energetický auditor, autorizovaný inženýr nebo autorizovaný technik. Je přitom jedno, kde firma, kterou oslovíte, sídlí. 

Kolik stojí?

Cena se liší podle toho, jak velký je posuzovaný dům, a také podle toho, jak stará je stavba, navíc má každá společnost vlastní ceník. Záleží rovněž na tom, zda se rozhodnete pro samotný průkaz energetické náročnosti budovy, anebo zda budete rovněž žádat i posouzení technického stavu, který též umí některé společnosti provést.

Cena samotného průkazu začíná u novostavby malého rodinného domku na třech tisících korunách, cena novostavby bytového domu přinližně o 50 bytech na deseti tisících korunách. V případě starších budov je vyšší, protože je třeba sehnat dokumentaci a případně získat chybějící data měřením, což zvedne cenu průkazu o třetinu až polovinu.