Jak se pojistit proti zimě a mrazu

Přestože meteorologové pro letošek (2014) předpovídali krutou zimu, zatím tomu počasí nenasvědčuje. Ovšem to vůbec nic neznamená. Mráz, ledový vichr a záplavy sněhu nám mohou zkomplikovat život během několika málo hodin. Uvažovali jste někdy o tom, že krom nákupu teplého oblečení, přezutí pneumatik či zazimování chalupy by bylo dobré pojistit se proti rozmarům zimního počasí?

Na loňského Mikuláše nezapomenou nejen moravskoslezští hasiči, ale i další obyvatelé Česka a několika zemí Evropy. Orkán Xaver ukázal, čeho je schopen. Paralyzovaná doprava, popadané stromy, zničené budovy, ztráty na životech. Ano, byl to extrém, ale velké škody dokáže napáchat i „obyčejný“ mráz a sníh. Ze statistik, které si mimo jiné vede i Česká asociace pojišťoven vyplývá, že účty, které zima pojišťovnám posílá, se pohybují v milionových řádech. Loni to bylo 148 milionů, a pokud se vám to číslo zdá astronomické, věřte, že v roce 2010 vyplatily pojišťovny na pojistném plnění víc než miliardu korun. Přesto většina obyvatel Česka pojištění majetku podceňuje, neboť se řídí heslem „Mně se to stát nemůže.“

Proti jakým rizikům zimy se lze pojistit

Tíha sněhu a námrazy – pojištění kryje škody na střechách domů a jejich konstrukcích, na střešních krytinách, okapech, na omítkách a izolacích, pokud jsou poničeny tající vodou. Jestliže ale voda poškodí vnitřní vybavení domu, je tato škoda kryta v případě, že je sjednané i pojištění domácnosti. Pokud do domu zateklo bez poničení střechy, jedná se o zatečení atmosférických srážek a tuto škodu nelze hradit z pojištění rizika tíhy sněhu. Takovou událost kryje právě riziko zatečení atmosférických srážek (je buď součástí pojištění komplexního, nebo se dá připojistit).

Škody způsobené mrazem – v důsledku mrazu zničené topné systémy, rozvody vody, stoupačky, ale také související škody způsobené vodou vytékající z popraskaného potrubí. Pro krytí škod na vybavení domácnosti, které v té souvislosti vznikly, je však nutné, aby byla pojištěna i domácnost.

Pojištění proti pádu laviny – je zajímavé zejména pro majitele objektů ve vyšších nadmořských výškách. Kryje škody způsobené přírodní lavinou, nikoli „lavinou“ sněhu padající ze střechy domu. Škody vzniklé v důsledku pádu těžkého sněhu, padajících námraz nebo velkých rampouchů ze střech mohou být kryty z pojištění odpovědnosti majitele objektu, z něhož sníh nebo led padá.

Pojištění zahradní architektury – jedná se o zastřešení bazénů, altánů a jiných zahradních objektů, pokud nejsou tyto budovy součástí pojištění nemovitosti.

Při sjednávání pojištění je třeba věnovat pozornost pojistným podmínkám a informovat se také na způsob prevence škody vyžadovaný pojišťovnou (například temperování radiátorů v neobývaných objektech apod.).

Praktické rady, jak škody minimalizovat:

·         uzavřít a utěsnit okna sklepů,

·         zabezpečit vodoměr dostatečnou tepelnou izolací a nepoužívat materiály, které mohou navlhnout,

·          u rekreačních nebo neobývaných objektů zkontrolovat, je-li z vodovodního potrubí vypuštěná voda,

·         pokud je u rekreačních objektů funkční topení, nastavit jej na temperování,

·         vyčistit před zimou okapy od spadaného listí,

·         pokud dojde k zamrznutí potrubí, postupovat pozvolna a rozmrazovat jej teplým vzduchem, nikdy ne otevřeným ohněm atd.

Jak postupovat, když škoda nastane?

·         vše zdokumentovat, a to velmi podrobně, pokud je to možné, minimalizovat pak možnost následných škod,

·         oznámit škodu pojišťovně,

·         do příchodu technika pojišťovny se nezbavovat poničených věci, naopak sepsat jejich seznam.

Součástí novějších smluv jsou i asistenční služby, které pomohou havarijní stav řešit. O možnosti jejich využití často klienti nevědí.

Jak pojištění sjednat?

Způsobů je několik, klient si vybírá takový, jaký mu vyhovuje. Pokud ovšem potřebuje zodpovědět dotazy či získat další informace, je výhodnější sjednat pojištění na pobočce pojišťovny či na schůzce s obchodním zástupcem.

Zdroj: Česká asociace pojišťoven