Najděte si kominíka

Potřebujete zkontrolovat komín? Najděte si spolehlivého kominíka, poradit vám může soused, seznam firem na webu i sdružení kominíků. Bohužel, jednotný přehled k mání není.

Pravidlo číslo jedna zní: najděte si kominíka co nejblíže, abyste nemuseli platit vysoké náklady na dopravu. Navíc se k vám takový řemeslník spíše dostane v případě, že budete mít s topením či komínem nějaké akutní potíže.

Jednotný návod na to, jak najít spolehlivého řemeslníka neexistuje, pomoci mohou vyhledávače firem a další databáze na webu – zadejte název své obce a slovo kominík, kontakty mohou mít sousedé a poradit by vám měli i na místním úřadě. Kontakty na kominíky lze najít i na místním nástěnkách v menších obcích a podobně. Případně se obraťte na Společenstvo kominíků, má web www.skcr.cz.

Kominík nebo revizní technik komínů

Pozor, i mezi kominíky jsou rozdíly a ne každý může například provádět revize systémů a spalinových cest. To může dělat pouze revizní technik komínů, který má speciální zkoušku a kulaté razítko na revize nových komínů a kotlů. Podmínkou je vyučení v oboru.

Řemeslník, který pouze čistí komíny, takovou zkoušku ani výuční list mít nemusí, nemůže však mít další zaměstnance, k tomu je rovněž nutné vyučení v oboru.

Slovníček

Spalinová cesta – má tři části: spotřebič, kouřovod a komín, přičemž v konkrétním případě nemusí být všechny použity (například plynový turbo kotel s vyústěním skrze fasádu má pouze spotřebič a kouřovod).

Čištění spalinové cesty – odstranění nečistot vzniklých spalováním ze spotřebiče, kouřovodu a komínu.

Vybírání nečistot – odstranění nečistot nahromaděných během provozu a čištění.

Kontrola spalinové cesty – odborná kontrola funkčnosti spalinové cesty.

Revize spalinové cesty – první detailní kontrola spalinové cesty při jejím uvedením do provozu, nebo po každé její změně.