Chci prodat byt – Zn: Ihned

S prodejem nemovitosti obvykle spěcháme, chceme mít peníze na účtu co nejdříve. Jenže naše představy se mohou tvrdě střetnout se skutečností.

Nejpravdivější odpověď na otázku, jak dlouho budeme nemovitost prodávat, zní přibližně takto: nějakou dobu to bude trvat. Ona „nějaká doba“ pak znamená přibližně do čtyř měsíců u bytů, do půl roku u rodinných domů.  Ale někdy se jedná i o roky, pokud nemovitost není dostatečně atraktivní, čímž nemyslíme ani tak technický stav jako lokalitu. Také je třeba si uvědomit, že jinak bude pro nás čas pracovat v Praze či Brně a jinak třeba v Plzeňském kraji.

Na čem záleží

·         na situaci na trhu,

·         na lokalitě,

·         na ceně,

·         a co se rychlosti prodeje týče, na velikosti bytu; malé se prodávají snadněji.

Co můžeme ovlivnit

Velmi těžko velikost bytu a jeho polohu, ale cenu ano. A ta by měla realisticky vycházet z momentální situace na trhu. Předražené nemovitosti jsou dnes prakticky neprodejné a většina realitních makléřů asi připustí, že všechny zveřejněné ceny jsou tzv. k jednání, i když se třeba v nabídce tato skutečnost neuvádí.

Jak realistickou cenu určit

Ideálně ji určí odborník, tedy realitní makléř. Jestliže jeho informace nevyhodnotíme jako dostačující, můžeme si sami zjistit tzv. cenu v místě obvyklou. Jak to udělat? Poptat se, za kolik se byty v okolí prodávají, a to přímo na místě u sousedů, nebo zapátrat na více realitních webech či nahlédnout do cenových map, které najdeme je na internetu. S odhadem nemovitosti pomůže též katastr nemovitostí

Máme zájemce

Je to sice pozitivní zjištění, ale k dokončení prodeje máme stále daleko. Pokud si koupi nerozmyslí, neboť i to se může stát, budeme se nacházet ve stádiu podpisu rezervační smlouvy. A kupující si nejspíš bude muset vyřídit hypotéku, což znamená další minimálně měsíc čekání.

Máme kupujícího

Další pozitivní zjištění, ovšem to nás pouze přiblíží o další krok ke kýženému prodeji. Komplikace totiž mohou nastat vždy. Jaké? Objeví se věcná břemena, právní zástavy, či dokonce exekuce, do katastru nezapsané vedlejší stavby u rodinných domů a podobně. Abychom takovým zdržením předešli, ve vlastním zájmu bychom měli před prodejem nemovitost po všech stránkách prověřit.

Jestliže jsme úspěšně překonali všechna předchozí úskalí, můžeme začít podepisovat smlouvu. Připravuje-li nám ji advokátní kancelář, v případě, že nemovitost prodáváme bez kanceláře realitní, je dobré si v předstihu tuto službu objednat. Na počkání to určitě nebude.

Až bude nemovitost zapsána v katastru nemovitostí, pak teprve najdeme peníze na svém účtu. Prodávání bytu je bohužel běh na delší čas. Abychom se zbytečně nestresovali, je dobré si na začátku říct: nespěchejme.

Zdroj: Portál o bydlení