Jak se určuje tržní cena nemovitosti

Mnoho lidí si myslí, že u koupě a následného prodeje nemovitostí funguje jednoduchá matematika. Když koupili byt za dva miliony a během oprav do něj investovali dalšího půl milionu korun, předpokládají, že byt prodají nejméně za dva a půl milionu korun.

Jenže tak to nefunguje. Protože ceny nemovitostí poslední roky klesají a krom toho, cena opravy se většinou v podobných případech nikdy nevrátí celá, protože nezvyšuje cenu bytu přímou úměrou.

Určení ideální prodejní ceny je proto těžké – je třeba najít rovnováhu mezi tím, aby majitel neprodělal a tím, aby byl byt či dům prodejný a to během maximálně pár měsíců. Nejlepší cestou je obrátit se na zkušeného realitního makléře, který se na realitním trhu vyzná a prodávanou nemovitost dokáže dobře ohodnotit.

Makléř bude vědět, za kolik se skutečně prodává

Může vám například ukázat, za kolik se prodávaly a pak skutečně prodaly podobné nemovitosti nabízené v poslední době – nemá například smysl srovnávat s cenou před několika dny, realitní trh prošel poměrně velkým poklesem.

Pokud se prodávající do této složité záležitosti pustí sám, bude to pro něj určitě hodně časově náročné a většinou se mu na první pokus nepodaří stanovit adekvátní cenu, kterou by realitní trh v dané podobě akceptoval. Prodávající má oproti realitnímu makléři omezené možnosti, zkušenosti a informace a ve své podstatě může vycházet pouze z nabídkových cen na trhu.

Nezná na rozdíl od profesionálního makléře ceny skutečné prodejní, které se od těch nabídkových často hodně liší.

Co všechno má vliv na cenu nemovitosti:

-          lokalita,

-          stáří a stav nemovitosti,

-          druh budovy,

-          umístění bytu v domě,

-          dispozice, výhledy.

Všechny musí majitel při posuzování své nemovitosti zohlednit, aby dokázal stanovit cenu, za kterou nemovitost zaujme případného kupce. Pokud prodejní cenu nastaví pod tržní hodnotu nemovitosti, sice patrně velmi rychle prodá, ale může při prodeji zbytečně prodělat. Paradoxně ale může zbytečně prodělat i v případě, pokud příliš dlouho trvá na neúměrně vysoké ceně.

Jak určit cenu, za kterou byt či dům prodáte a neproděláte?

Na určování ceny, za kterou budete nabízet byt, dům či chatu, musíte jít chytře. Držte se následujících doporučení.

1.      Prozkoumejte nabídku podobných nemovitostí, které se prodávají v dané lokalitě. Poslouží k tomu například inzertní servery, kam lze zadat parametry, jako je typ nemovitosti, dispozice, velikost v metrech čtverečních a podobně. Na základě alespoň deseti vyhledaných nemovitostí je možné zjistit orientační cenu.

2.      Pro větší přesnost si spočítejte průměrnou cenu za metr čtvereční a podle toho si spočítejte cenu, za kterou byste mohli nemovitost nabízet.

3.      Díky těmto krokům lze zjistit hrubý odhad nabídkových cen u obdobného typu nemovitostí. Zpřesnit cenu umí realitní makléř, protože ten zná reálné prodejní ceny obdobných nemovitostí.

4.      Pokud chcete cenu nastavit výš a na prodej výrazně nespěcháte, lze to na předem stanovenou dobu zkusit. Ale nemělo by to trvat déle než měsíc či dva, pokud se ani za tu dobu nikdo neozve, je cena příliš vysoká a budete s ní muset jít dolů.

Zdroj: realitní společnosti