Koupě bytu, detaily hodné pozornosti

Můžeme nastudovat stovky stránek, jak správně postupovat při koupi bytu, přesto nejsou naše zkušenosti občas příznivé. Další informace se proto vždy vyplatí.

Škola, základ života je oblíbený film z kategorie pamětnických, v našem případě by nás mohl inspirovat ke rčení „dobrá smlouva, základ spokojeného bydlení“. Radost, nebo bezesné noci, to všechno můžeme zažít nad několika listy papíru, pod nimiž se skví náš podpis.

Na co si dávat pozor

O tom, abychom vzory kupní smlouvy nestahovali z internetu, ale obětovali čas a peníze a záležitost předali zkušenému advokátovi či notáři, jsme již psali. Tentokrát si připomeneme, co by měla kupní i rezervační smlouva obsahovat v případě, že jsme rozhodnuti koupit nový byt od developera:

·         přesně definovaný předmět koupě (požadovat i plán bytu s výměrou),

·         co nejpodrobnější popis všeho, co byt zahrnuje (například i jaké podlahy, obklady atd.),

·         stejná práva a povinnosti obou stran (tedy developera i kupujícího), není výjimkou, že developer bývá ve výhodě,

·         s předchozím bodem těsně souvisí smluvní ustanovení o záruce a reklamaci (byt je zboží) a o odstraňování vad, vyplatí se i přesně stanovit, jak se bude v uvedených  případech postupovat,

·         datum kolaudace,

·         sankce za nedodržené povinností,

·         přesně specifikovanou cenu (zda je s DPH či nikoli),

·         co vše cena zahrnuje (byt nebo i sklepy, parkovací stání atd.).

Prodávající má odpovědnost, a to ze zákona, za vady, které se objeví 24 měsíců po převzetí věci.

Způsoby placení

Ještě než dojde k placení, musíme byt přebrat. Mnohá rizika eliminujeme už ve chvíli, kdy k předávání bytu pozveme inspektora nemovitostí. Jestliže vše proběhne bez problémů, můžeme mířit do banky, ovšem pozor – peníze by na „developerský“ účet měly být poslány až v okamžiku, kdy bude náš vysněný byt zapsán v katastru nemovitostí. Pokud tomuto způsobu nebude prodávající strana nakloněna, doporučuje se uložit hotovost v notářské úschově. Předejdeme tím možným komplikacím.

Zdroj: Portál o bydlení