Koupě bytu – kde začít

Rozhodně ne romantickým pokukováním po lokalitách a povzdechy nad nabídkami realitních kanceláří, ale finanční rozvahou a úvahou o prioritách našeho bydlení.

„Jen tak si o bydlení popovídat“ by se mělo stát výchozím bodem našich dalších úvah, a jestliže si při tom začneme sepisovat všechna přání rodiny, partnera i nás samých, pokud sháníme byt jen pro sebe, nebude to rozhodně ztráta času. V onom utěšeně se rozrůstajícím seznamu můžeme posléze začít podtrhávat priority,čímž se nám jaksi přirozeně začne rýsovat finanční náročnost celé transakce a můžeme v realistických mantinelech přemýšlet, jakým způsobem chceme koupi financovat. Že se již v tuto chvíli půjdeme seznámit s podmínkami získání hypotéky, je bez debat.

Starý dobrý excel

Jestliže se dopracujeme základních styčných bodů, nastává čas zasednout k počítači a začít „lovit“ ve virtuálním prostoru, tedy v nabídkách realitních kanceláří. A všechny, které nás zajímají, ukládat do excelové tabulky. Ta se postupně začne plnit poznámkami podle toho, jak budeme spolu s makléřem jednotlivé nemovitosti navštěvovat. Význam tabulky nepodceňujme a připusťme, že všechny podrobnosti, na nichž může zdařilá koupě záviset, si prostě nezapamatujeme.

Vyplatí se také založit si speciální emailovou adresu, poslat poptávky do realitních kanceláří, na realitní servery nebo se domluvit s makléřem, aby nás o zajímavých nabídkách, které splňují námi preferovaná kriteria, informoval. Tím budeme mít drobný náskok před těmi, kteří pouze listují tím, co najdou na webu.

V tuto chvíli už bychom měli začít systematicky chodit po oblíbených lokalitách a zjišťovat, jak ve skutečnosti vypadají, jaká v nich je občanská vybavenost, jak daleko budeme mít do práce, za přáteli či kulturou, jak nám místo bude vyhovovat ve chvíli, kdy děti povyrostou, jestli bude komplikovaní je vozit do kroužků a podobně. Cestou pak můžeme vylepovat na domy či házet do schránek informaci, že v té či oné zóně sháníme bydlení.

Informaci, že sháníme byt, lze šířit i pomocí Facebooku, pokud ho máme, v tomto ohledu jsou sociální sítě velkými pomocníky.

Ideál? Iluze

Bydlení podle vlastních představ, sen, ideál, bychom si museli postavit sami. Jestliže byt kupujeme, je nutné se smířit s tím, že z některých představ bude asi potřeba slevit. Velký význam má poohlížet se po bytě s dobrou dispozicí, s níž půjde pracovat. Během rozhodování nám opět pomohou už na počátku vyjasněné preference (patro, počet místností, balkon, orientace bytu atd.), neboť můžeme uvažovat ve smyslu „toho se mohu vzdát, tohoto ne“.

Ale!

Seriózní realitní makléř nám jistě doporučí, abychom před tím, než se skutečně rozhodneme pro koupi konkrétního bytu, měli vyřešené financování (v bance se můžeme například dozvědět, že není možné získat hypotéku apod.). Každý krok, který v tomto okamžiku začneme činit, už bude stát peníze. Je to chvíle, kdy je potřeba neztrácet nervy, nenechat se manipulovat do unáhleného jednání (například do uzavírání rezervačních smluv, které si pořádně ani nepřečteme). Pokud se smluv týče, raději spolupracovat s právníkem, jemuž důvěřujeme. Kupujeme přece nemovitost za miliony a jen splácení hypotéky nás bude stát třicet let života. A ten je kolikrát hodně klikatý.

Zdroj: Portál o bydlení