Prodej bytu – nestavějte Potěmkinovy vesnice

Jak úspěšně a co nejrychleji prodat byt? Věčně živé téma, které je tak aktuální, jak často se byty prodávají. Tedy stále.

Se stejnou intenzitou se prodeji nemovitostí věnujeme i na Portálu o bydlení (ovšem i koupi a pronájmům), ale váš zájem napovídá, že informací není nikdy dost. Co radí realitní makléř? Zásadní jsou vlastně jednoduché věci.

Nezastírat skutečnost aneb vesnice knížete Potěmkina

Na čtyřicet malířů pozval na Krym tento vychytralý šlechtic, aby vytvořili kulisy vzkvétajících vesnic, jimiž chtěla carevna Kateřina, zvaná Veliká, ohromit početnou skupinu zahraničních diplomatů, a demonstrovat tak své panovnické schopnosti a bohatství své říše. Momentální efekt možná dobrý, ovšem pohnuté dějiny Ruska mluví za vše.

Tomu, kdo prodává byt, by se ale popsaná strategie mohla dosti nevyplatit a prodražit. Na samém počátku prodeje je proto dobré zjistit, za jakou reálnou cenu lze byt prodat, a smířit se s tím, že se realita může značně lišit od našich představ. Pak už lze činit konkrétní kroky.

Co by vám poradil realitní makléř

Ideálně byt kompletně vystěhovat. Kupující nechce znát vaše domácké prostředí, ale potřebuje si představit, jak bude vypadat jeho budoucí domov. Pokud prodáváte byt po rodičích a z citových důvodů se s nábytkem nemůžete rozloučit, doporučujeme svěřit vše firmě, která byt vystěhuje.

Vyklizený prostor uklidit (dát si tu práci, vycídit koupelnu, kuchyňskou linku, dveře, pokud je to nutné, umýt okna atd.) a vymalovat bílou barvou. Investice je to minimální a věřte, že efekt bude překvapující.

Nerekonstruovat, prodávat byt tzv. před rekonstrukcí. Kupující má své představy o úpravách a investice prodávajícího do rekonstrukce by mohla být spíš kontraproduktivní. Zájemce o koupi totiž nebude nakloněn myšlence, že by měl za rekonstrukci připlácet. Ostatně stejně nakonec při prodeji rozhoduje lokalita, občanská vybavenost okolí a dopravní dostupnost. Jinými slovy, nevyhazujte peníze zbytečně.

Pravdivě uvést všechny právní i technické informace týkající se prodávané nemovitosti.

Nastupuje realitní kancelář

Další kroky už je dobré realizovat v součinnosti se seriózní realitní kanceláří. Její agenti byt nafotí (z fotografií sami často poznáte, jak atraktivně působí) a celou nabídku vyvěsí na web. Budou po vás možná chtít informaci, v čem tkví plusy bytu a bydlení v konkrétní lokalitě, zavzpomínejte tedy, na jaké výhody můžete zájemce upozornit, a pokuste se je „prodat“. Jestliže kupující pochopí, že s ním jednáte seriózně, budou i tyto maličkosti mít při prodeji velkou váhu.

A ještě rada na závěr: snažte se představit sami sebe v roli kupujícího. Mnohé se vám ozřejmí.

Zdroj: Portál o bydlení