Za jakých podmínek přebrat novostavbu?

Máte vyřízenou hypotéku, kupní smlouvu podepsanou, vysněný byt či dům jsou konečně postaveny a vy si svůj budoucí domov jdete převzít. V tom okamžiku může nastat malé peklo.

Proč? Protože až 95 % smluv o nákupu nemovitosti nemá řádné náležitosti, což velmi komplikuje možnost následné reklamace závad a nedostatků, které se v každé novostavbě objeví. Nadšení, jež se vás zmocní, když budoucí domov reálně vidíte, nasazuje mnohým růžové brýle: podlahy voní novotou, koupelny se chlubí krásnými obklady, je uklizeno, čistě vymalováno. Ruka sahá po tužce, aby podepsala předávací protokol a bankovní příkaz k úhradě. Poslední okamžik, kdy je možné nechat si otevřená vrátka k následným reklamacím, se blíží hranici promarnění.

Přezkoumat

Než podepíšete, je vše potřeba pečlivě prohlédnout, dokonce i přeměřit plochu bytu, nafotit a sepsat případné nedostatky. Protože většina budoucích majitelů pochopitelně stavebnictví nerozumí, je dobré mít s sebou odborníka. Spřátelenou osobu, nebo jednotlivce či firmu, jež se právě touto činností, potažmo i reklamacemi novostaveb zabývají. Nevhodnou akustiku bytu či energetickou náročnost objektu neobjevíte, i kdybyste nemovitost prohlíželi jako ostříži. Peníze, které za tuto službu zaplatíte, nejsou rozhodně vyhozené. Krom odhalení nedostatků jsou profesionálové v případě potřeby schopni doložit i znalecké posudky a technické zprávy.

Vady jsou reálné riziko

Ideálně by se jim mělo předcházet, už když se objekt staví, zachytit je může zmíněná technická kontrola, ovšem mnohdy nezbývá nic jiného, než během záruční doby přistoupit k reklamaci. Odstranění nedostatků by se s developerem mělo dohodnout právě v okamžiku předávání nemovitosti. Předávací protokol, v němž jsou zaneseny skutečné vady, by se měl stát nedílnou součástí kupní smlouvy. Nedoporučuje se podepisovat smlouvu, v níž jsou vyjmenovány vady, na něž se nevztahuje záruka.

Vybrat si správného developera

Pořídit si kvalitní nemovitost není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Developeři nás zahrnují lákavými reklamními nabídkami, což může mást. V zásadě ale platí totéž co při výběru dobré realitní kanceláře: sežeňte si dostatek informací, o jakého developera se jedná, tím snížíte riziko nepříjemných překvapení.

Pokud by vás zajímaly podrobnosti či byste potřebovali upřesnění týkající se vaší konkrétní situace, piště své dotazy na mail info@remove-this.portalobydleni.cz

Zdroj: Portál o bydleni