Novoroční předsevzetí – pořídíme si investiční byt

Zdroje bohatství mohou být různé. Patří k nim ale i nemovitosti, které si pořizujeme na pronájem?

Z výzkumu vyplývá, že víc než 60 % obyvatel Česka by se pro koupi takové nemovitosti rozhodlo zde, protože to považuje za nejlepší investici, která jim pomůže zajistit se ve stáří. Toto rozhodnutí má však svá rizika. Abychom nepřicházeli o peníze zbytečně, a mnozí majitelé investičních bytů již zjistili, jak jednoduše se finance ztrácejí, musíme se dokázat na realitním trhu pohybovat, a to od samého počátku a už v základních krocích:

Rozhodující otázka zní: Máme dostatek vstupního kapitálu? Tedy alespoň polovinu finančních prostředků potřebných ke koupi nemovitosti? Pokud ano, můžeme směle uvažovat o úvěru. Půjčovat si více – i když hypotéky, zdá se, budou i v příštím roce tzv. levné – dokonce pak žádat o hypotéku stoprocentní, je v mnoha věcech riskantní, i v souvislosti s návratností investice (krom toho podmínky pro čerpání stoprocentních hypoték hodlá ČNB v příštím roce zpřísnit).

Sehnat správnou nemovitost – zní to jednoduše, ale realizace tak jednoduchá není, a i s tím je třeba počítat. I v tomto případě platí mnohé zásady, které jsme zmínili na stránkách Portálu o bydlení zde. Kvalita bytu a lokalita hrají rozhodující roli a nikoli na druhém místě je úvaha, jakou nemovitost koupit (dům, byt, jeho velikost atd.).

Nemovitost kupujeme na pronájem, ne pro vlastní bydlení, nepromítáme do ní své emoce a postupujeme realisticky. Předem bychom měli mít jasno v otázkách, kolik chceme do úpravy nemovitosti investovat, komu ji pronajmout, jak ji zařídit a jaký nájem požadovat. A připravit se i na to, že ideálu co nejlevnější nemovitost / co nejvyšší nájem nemusíme dosáhnout. Do seznamu rizik je dobré připsat pokles výše nájmů v naší lokalitě, neplatiče či nečekané náklady na údržbu nemovitosti.

Nemovitost se zhodnocuje až v čase – a ten prověří, jak zdařile jsme provedli počáteční rozvahu.

Příjem z nájmu – konečně renta? Ano, ale až po splacení všech nutných měsíčních nákladů a za předpokladu, že budeme nemovitost pronajímat bez přerušení, tedy dlouhodobě, a na dlouhodobém pronájmu se předem smluvně dohodneme (což samozřejmě platí i pro nájmy krátkodobé). Časté střídání nájemců nás bude stát minimálně vymalování, ale i financování oprav a drobných úprav bytu/domu.

Součástí naší rozvahy by měla být i otázka, kdo se bude o pronajatou nemovitost starat, zda správu zvládneme sami, nebo ji svěříme realitní kanceláři.

Zdroj: Portál o bydlení