Prodej nebo pronájem: co je výhodnější?

Ačkoli koupě nemovitosti často představuje výhodnou investici, která se navíc může sama zaplatit díky pronájmu, někdy je vlastnictví domu či bytu spíše přítěží. Kdy se vyplatí uvažovat o pronájmu a kdy je naopak lepší prodej? 

Pravidlo, kterého je dobré se držet, zní: pronájem bytu (či domu) se vyplatí tehdy, pokud je roční výnos alespoň pět procent. To v praxi znamená, že byste měli z bytu ročně získat alespoň pět, ale lépe osm procent z jeho tržní hodnoty. Pokud máte například byt, jehož hodnota se odhaduje na jeden a půl milionu korun, měli byste ročně utržit 75 až 120 tisíc korun. To znamená pronajmout ho měsíčně za sedm až jedenáct tisíc korun, pokud se počítá i s nějakými provozními náklady. 

Kauce? Šestiměsíční může nájemníky odradit

Platí však, že lepší je dlouhodobý pronájem za o něco nižší cenu, než krátkodobý za vyšší, protože často se střídající nájemníci jsou většinou zdrojem dalších výdajů, navíc je to časově náročnější. 

V každém případě se nájem vyplatí také jen za předpokladu, že půjde o slušné nájemníky, kteří budou platit včas a navíc byt nijak nepoškodí. I tak je dobré žádat po nich kauci – podle nového občanského zákoníku může být až ve výši odpovídající šestinásobku měsíčního nájemného, ovšem takový požadavek může většinu potenciálních nájemníků odradit. Na druhou stranu, kauce je potřeba jako pojistka, jinak hrozí, že nespolehlivý nájemník nezaplatí, něco poškodí a ještě zmizí, aniž by se dal dohledat. Důležité je také ošetřit placení za energie. 

Pronájem může ztížit fakt, že bytů je v mnoha lokalitách dostatek a tak si nájemníci mohou spíše vybírat. Někdy je proto lepší využít služby realitních společností, které dokáží byt pronajmout rychleji a navíc snáze odhadnou potenciálně problémového nájemníka, i když se za jejich služby samozřejmě platí. 

Majitelé, kteří nechtějí podstupovat rizika pronájmu a kteří nemají čas nebo chuť zdlouhavě hledat vhodného nájemníka a o nemovitost se navíc průběžně starat (nájemník má nárok třeba na funkční topení a v případě problémů musí všechny opravy logicky hradit majitel), by měli přistoupit k jejímu prodeji. Utržené peníze pak mohou investovat jiným způsobem. 

Zdroj: realitní společnosti