Co by realitní makléř dělat neměl

Nevěřte přehnaným slibům realitních makléřů, kteří se vám snaží tvrdit, že prodají vaši nemovitost za vysokou cenu, ačkoli jinak celý trh padá. Na jaké triky byste měli být zvláště opatrní?

Garance prodeje? Nesmysl 

Nikdo na světě vám nemůže stoprocentně garantovat, že vaši nemovitost prodá. Pokud se setkáte s tím, že vám makléř slibuje, že nemovitost prodá do měsíce, protože má profesionální tým, velké zkušenosti a spoustu kontaktů, mělo by o spíš důvodem k okamžitému odchodu od realitky, protože za podobným chováním bývá snaha podstrčit vám nevýhodnou smlouvu.

Chybějící komunikace

Dobrý makléř by vám měl pravidelně podávat zprávu o stavu prodeje. Pokud jste  o svém makléři již dva týdny nic neslyšeli, něco je špatně. Bohužel, existují realitní makléři, kteří si vezmou do nabídky nemovitost a půl roku se vůbec nic neděje. I proto je nevýhodné dávat někomu exkluzivní práva na prodej.

Fiktivní inzeráty a kupci

Prodáváte byt či dům a našli jste v okolí, například na vývěskách, inzeráty, poptávající právě podobnou nemovitost? Neradujte se předčasně. Pokud totiž odpovíte na inzerát, v němž například „mladá rodina hledá byt 4+1 v této lokalitě“, dost možná se za kontaktem bude ukrývat realitní makléř. To je neprofesionální chování.

Makléř coby zájemce o nemovitost

Podobně se může stát, že zveřejníte inzerát na svou nemovitost a začnou se vám ozývat zájemci, z nichž se posléze rovněž vyklube realitní makléř, což se ukáže například až tehdy, když přijde na obhlídku nemovitosti. Pokud vám bude tvrdit, že právě na podobné bydlení má několik poptávek a bude s vámi chtít okamžitě podepsat smlouvu na exkluzivní prodej, odmítněte. Smlouva vám neumožní nemovitost prodat jinde, navíc může být i finančně nevýhodná.

Podivné rady ohledně komunikace s kupcem nebo prodejcem

Prodej nemovitosti je zcela transparentní a makléř musí být naprosto otevřený jak k prodávajícím, tak vůči kupujícím. Pokud vás makléř před prohlídkou upozorní, abyste s majitelem nemluvili o ceně prodávané nemovitosti, není něco v pořádku.

Neschopnost navrhnout reálnou cenu

Pokud makléř přijde na první jednání s klientem a bez řádné prohlídky začne slibovat okamžitý prodej nemovitosti za horentní sumy, je to podezřelé. Pokud klient podlehne, většinou se prodeje vůbec nedočká. Férový makléř vám naopak dokáže říci, že vaše finanční očekávání jsou přehnané a že pokud chcete prodat, budete muset jít a cenou dolů. Špatně oceněná nemovitost je dlouhodobě neprodejná, což nakonec vede k tomu, že klient nakonec raději byt či dům prodá pod cenou.

Různé ceny nabízené nemovitosti

Narazili jste na realitním serveru na nemovitost, která vás zaujala, a jinde jste ji vzápětí viděli za jinou cenu? Většinou tomu tak je v případě, kdy se stejnou nemovitost snaží prodat více realitních kanceláří. To rovněž nebývá cesta k úspěchu, protože pokud případný zájemce uvidí inzerát na více místech a pokaždé s jinou cenou, může vše vyhodnotit jako podvod.

Chybějící reference

O kvalitách makléře napovídají například reference klientů, pokud jsou na webových stránkách realitní společnosti zveřejňovány, pokud ne, řekněte si o ně. Dobrou volbou může být také volba makléře s odbornou certifikací.