Jak si vybrat realitní kancelář?

Jak si vybrat realitní kancelář?

Realitní kancelář vám může výrazně usnadnit pronájem, koupi nebo prodej bytu, domu či pozemku. Aby obchod proběhl rychle a vy při něm neprodělali, je dobré věnovat výběru kanceláře dostatečnou pozornost. Na co si dát pozor? Držte se deseti rad a zásad, které sestavila Asociace realitních kanceláří. 

  1. Vyhledávejte služby zavedených realitních kanceláří. Vyhýbejte se jednotlivcům, slibujícím fantastické nemovitosti a nereálné služby.
  2. Ve vámi vybrané realitní kanceláři si všímejte jednání jejích pracovníků, vybavení kanceláří, celkové atmosféry. Řekne vám to víc, než jakákoli reklama.
  3. Vyžadujte si komplexní informace o způsobu práce kanceláře, kterou jste si vybrali. Většina z nich má své provozní předpisy, které si pečlivě prostudujte.
  4. Neuzavírejte smlouvu s kanceláří dříve, než vše pečlivě zvážíte. Žádná solidní realitní kancelář vás nebude nutit k okamžitému rozhodnutí.
  5. Uzavírejte jen takovou smlouvu, ve které se zavazujete akceptovat pouze druhou stranu, která splňuje veškeré podmínky specifikované ve zprostředkovatelské smlouvě.
  6. Dbejte na úplnost zprostředkovatelské smlouvy, vyžadujte přesné znění ve všech jejích ustanoveních, zvláště pak v termínech a provizi. Pokud máte pochybnosti, vyžádejte si před podpisem konzultaci svého právníka.
  7. V případě sepisování kupní smlouvy trvejte na notáři či advokátovi. Smlouvu psanou jinými osobami odmítněte.
  8. Kupujete-li nemovitost přes realitní kancelář, vyžádejte si doklad o tom, že skutečně může tuto nemovitost nabízet. Ušetříte si čas, peníze a zklamání.
  9. Kupovanou nemovitost si důkladně prohlédněte, máte-li pochybnosti, konzultujte je s odborníkem, přizvěte například inspektora nemovitostí, který dokáže odhalit i závady, které nejsou patrné na první pohled. Vyžádejte si doklady k nemovitosti, stejně i veškeré dostupné další informace. Teprve po zvážení všech faktů se rozhodujte.
  10. I vy jednejte seriózně, dodržujte termíny a plňte sliby, protože na základě shora uvedených faktů jste si určitě vybrali spolehlivou kancelář. Pouze za vzájemné důvěry se může podařit dobrý obchod.

Více na Asociaci realitních kancelář: www.arkcr.cz, redakčně upraveno.