Vertikální zahrady aneb Zelená fasáda i interiér

Vypadají nádherně, zvláště když kvetou. Dnes zažívají velký boom a zdobí veřejné prostory i soukromá obydlí po celém světě.

Přestože se jejich instalacemi proslavil francouzský botanik a designér Patrik Blanc – svůj koncept propaguje od osmdesátých let 20. století – není jejich duchovním otcem. Zmínky o existenci kvetoucích stěn jsou staré přibližně pět set let, ale „patentovat“ si svůj nápad stavět zelené stěny a fasády nechal americký zahradní architekt Stanley Hart White už v třicátých letech minulého století. U nás s podobnými úpravami zeleně pracoval významný architekt Ivan Otruba.

Asi hlavním přínosem vertikálních zahrad je jejich příznivý vliv na naši mysl. V přítomnosti krásy se cítíme a priori příjemně, navíc rostliny přirozeně zvlhčují a okysličují prostor. Při tvorbě vertikálních zahrad se pracuje s rostlinami, které přirozeně  rostou na skalách, skalních převisech či větvích stromů.

Jak se to dělá

Vertikální zahradu si v podstatě můžeme postavit sami, záleží ovšem na tom, jak manuálně disponovaní jsme, protože i když si přečtěme, jak snadno lze ohromujícího výsledku dosáhnout, věřte, že tak jednoduché to zase není:

·         speciální kovová, voděodolná konstrukce připevněná k nosné zdi (nebo samonosná),

·         konstrukce nesmí narušit nosnou zeď,

·         desetimilimetrová PVC plachta a zahradnická plsť napuštěná výživným roztokem (do ní se posléze sází rostliny),

·         síť trubic přivádějící vláhu k rostlinám, ovládaná elektronicky,

·         odtokový kanál pod konstrukcí (zachycuje přebytečnou vláhu a posílá ji zpět do oběhu),

·         umělé osvětlení v interiéru (pro správný růst rostlin),

·         pravidelná péče o systém i rostliny.

Rostliny jako obrazy

Jak vertikální zahrada pokvete či bude „pouze“ mnohobarevně zelená, záleží na nás. Použitými rostlinami lze vytvořit vskutku obdivuhodné obrazy. Jejich pečlivý výběr a vzájemné propojování je, alespoň podle Patrika Blanka, oním tajemstvím přírody, s nímž dokázali pracovat staří mistři a který jsme my, uspěchaná generace, podcenili.

Vertikálními zahradami můžeme osázet venkovní fasády i vnitřní prostory. Nádherně se vyjímá i na terasách paneláků. Dokonce i v malém bytě je možné zahradu instalovat. Záleží ovšem na výběru rostlin. Cílem není vypěstovat prales.

Jaké rostliny vybrat

I kdybychom instalaci stěny zvládli sami, v okamžiku jejího osazování bychom měli kontaktovat odborníka. Jen botanik specialista ve spolupráci se zkušeným zahradníkem dokáží vytvořit to, o čem hovořil, i když trochu nadsazeně, Patrik Blanc. Ne každá rostlina se hodí do našeho klimatického prostoru a bylo by zbytečné, aby vynaložená práce přišla vniveč.

Pro ty, kdož se chtějí do díla pustit sami, tipy na vhodné rostliny: Asparagus, Chamaedorea elegant, Anthurium andreanum, Monstera Philodendron persetum, Scindapsus aureus, Ficus…

Zdroj: Portál o bydlení