Změna dodavatele energií – nikdy nic nepodepisujte ukvapeně

Otázka změny dodavatele energií neztrácí na aktuálnosti, připomínat si, jak postupovat v případě, že se pro ni rozhodneme, může být vždy užitečné.

Navazujeme na text, který jsme na Portálu uveřejnili před několika dny, a dnes budeme věnovat pozornost základním principům, které je dobré dodržovat, aby zbytečně nedocházelo k problémům, jejichž nejhorším vyústěním může být přerušení dodávek energií, o finančních ztrátách nemluvě.

K základním principům patří zejména:

1. Vždy si důsledně ověřit totožnost osoby, která přichází s určitou nabídkou, především levnějšími sazbami za elektřinu nebo plyn.  Energetickému regulačnímu úřadu není známo, že by zástupci distribučních společností obcházeli jednotlivé domácnosti stávajících zákazníků, nechávali si předkládat faktury závěrečného vyúčtování a nabízeli slevy na dodávky elektřiny a plynu. Pracovník distributora přichází k zákazníkovi pouze z důvodu odečtu měřidla nebo jeho výměny či kontroly. Na vyžádání se rovněž může prokázat průkazem společnosti, pro kterou úkon provádí a zákazník si může vše zkontrolovat dotazem u příslušné distribuční společnosti. K výše uvedeným úkonům potřebuje zástupce distributora pouze zpřístupnit daný elektroměr či plynoměr. Jiná součinnost zákazníka není nutná. Pokud náhodná osoba nabízí cokoliv jiného, jde téměř vždy o zástupce nějakého obchodníka – „podomního prodejce,“ který může používat pro získání podpisů smlouvy nekalé obchodní praktiky.

2. Před podpisem jakýchkoliv dokumentů včetně plné moci je nanejvýš vhodné si vyžádat veškeré podklady a podrobně důkladně se s nimi seznámit, především se smluvními ustanoveními a obchodními podmínkami dodávky. V případě nejasností si vždy vyžádejte vysvětlení, nejlépe si ponechejte čas na rozmyšlenou a ověření tvrzení obchodníka. Je zbytečné podpis nové smlouvy uspěchat – jediný profit z rychlého řešení má zpravidla podomní prodejce – pro zákazníka tak mohou nastat následné problémy, převážně spojené se zbytečnou finanční ztrátou.

Energetický regulační úřad jako ústřední orgán státní správy nemůže doporučovat žádného obchodníka s elektřinou nebo plynem a ani těmto společnostem neschvaluje ceníky jejich produktů silové elektřiny či dodávky plynu. Současně v žádném případě ERÚ není  dodavatelem žádné komodity.

 V souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi si Energetický regulační úřad dovoluje upozornit, že již v minulosti vydal podrobné Upozornění Energetického regulačního úřadu na neseriózní postup některých dodavatelů elektřiny, které je k dispozici na této stránce.

Pro zákazníky, kteří uvažují o změně dodavatele elektřiny, publikuje Energetický regulační úřad na svých webových stránkách kalkulátor plateb, který porovnává vybrané obchodníky podle výhodnosti cen pro zákazníka. Tento kalkulátor naleznete zde.

Závěrem si Energetický regulační úřad dovoluje upozornit na návod, jak mají domácnosti postupovat při změně dodavatele. Tento dokument by měl být hlavním vodítkem jak při výběru dodavatele postupovat. Energetický regulační úřad důrazně varuje před výběrem dodavatele elektřiny (přímý odkaz) či plynu (přímý odkaz) pouze podle ceny.

Průvodce změnou dodavatele i ostatní související materiály naleznete v kategoriích Elektřina či Plyn – Změna dodavatele.

Zdroj: Energetický regulační úřad