Jak vybrat správnou dlažbu a obklady

Nabídka je nepřeberná, lákavá a naše koupelna, kuchyň, terasa či chodba by už tolik potřebovaly změnu! Jak se ale v tak široké nabídce vyznat?

Nechceme přece vyhazovat peníze za něco, co není úplně levné a co v důsledku nebude stoprocentně sloužit. Které kroky vedou ke správnému výběru obkladů či dlažby, potažmo k naší spokojenosti?

Krása až na druhém místě

Úvaha první bývá estetická, což je pochopitelné, ovšem měl by jí náležet úplně jiný stupínek našich preferencí. A ty by měly být:

1.      pro jaký účel obklad nebo dlažbu chceme použít: exteriér, nebo interiér,

2.      náročnost podmínek použití (např. mrazuvzdornost, odolnost proti povrchovému otěru),

3.      bezpečnost (např. protiskluzová úprava),

4.      velikost prostoru, který chceme obkládat či na něj pokládat dlažbu (vždy nakupovat o 5-15 % materiálu více, než je výpočet),

5.      údržba,

6.      co se nám líbí a kolik peněz chceme investovat.

Jak postupovat dál

I když dnešek přeje nákupům po internetu, v případě pořízení dlažby a obkladů se tento způsob nedoporučuje, a to z několika důvodů:

·         obklady mohou mít rozdílnou barevnost i design ve srovnání s tím, co je vidět na fotografiích,

·         v kamenných obchodech se zákazníkovi dostane odborné pomoci, prodavači pomohou s výběrem lepidel, tmelů, spárovacích hmot atd.,

·         v kamenných prodejnách si lze také v reálu sestavit různé tvarové i barevné varianty, což na internetu možné není.

Obkladačské práce

Ještě než s nimi započnete, zkontrolujte dodané zboží, rozměry, šarže výrobků, které by se neměly zaměňovat, a „na sucho“ sestavte vzory a dekory. Práci raději svěřte odborné kladečské firmě, neboť postup typu „udělej si sám podle návodu“, se v tomto případě opravdu nevyplatí, zvlášť když jste do nákupu investovali nemalé peníze. Kladení dlažby i obkládání ploch je vysoce odbornou prací a na výsledku budou všechny nedostatky až nepříjemně znát.

Pokud jste se teď, s jarem, rozhodli kompletně zrekonstruovat koupelnu, zvláště pak v panelovém domě, doporučujeme využít speciální aplikace pro rekonstrukci bytových jader – RebytCalc.

Zdroj: Portál o bydlení