Jak si vybrat realitní kancelář?

Na trhu působí řada kvalitních realitních kanceláří, které klientům nabízejí velice široký servis. Ale právě výběr té pravé je mnohdy složitý, protože laik na první pohled nemusí poznat, jak dobré služby mu nabízejí. Dodržujte následující pravidla, pak se nejspíše nenapálíte.

1. Nenechte se ošálit masivní reklamou!

Vzhledem ke známému faktu, že realitní činnost je v rámci zákona možno provozovat jako živnost volnou, nelze očekávat, že se bude každá realitní kancelář na trhu chovat podle našich představ. I úplný laik může mávat vizitkou firmy z reklam.

2. Zajímejte se o reference

Důležitým kritériem je zejména dobrá reference na realitní kancelář, ale také na konkrétního realitního makléře. Ptejte se známých, ptejte se na Asociaci realitních kanceláří České republiky, která již více než dvacet let monitoruje trh nemovitostí u nás.

3. Ověřte si členství v profesní organizaci

Ptejte se, zda je realitní makléř členem profesní organizace, zda má certifikát udílený ověřenou institucí. Například v Asociaci realitních kanceláří České republiky je registrováno více než 200 realitních společností z celé republiky. Jde však o členství dobrovolné. Počet členských realitních kanceláří je vzhledem k celkovému počtu aktivních zprostředkovatelů relativně nízký, ale má to své logické důvody. Přesto, že je členství otevřené všem realitním subjektům, musí žadatel o členství splnit řadu podmínek, kterým se některé realitní kanceláře neumí a v některých případech ani nechtějí podřídit. Namátkou lze vyjmenovat například povinné absolutorium rekvalifikačního profesního kurzu, pravidelnou certifikaci, povinné pojištění odpovědnosti, prokázanou praxi, dodržování Etického kodexu člena a podobně.

Desatero Asociace realitních kanceláří

1) Vyhledávejte služby zavedených realitních kanceláří. Vyhýbejte se jednotlivcům, slibujícím fantastické nemovitosti a služby.

2) Ve vámi vybrané realitní kanceláři si všímejte jednání jejích pracovníků, vybavení kanceláří, celkové atmosféry. Řekne vám to víc než jakákoli reklama.

3) Vyžadujte komplexní informace o způsobu práce kanceláře, kterou jste si vybrali. Většina z nich má své provozní předpisy, které si pečlivě prostudujte.

4) Neuzavírejte smlouvu s kanceláří dříve, než vše pečlivě zvážíte. Žádná solidní realitní kancelář vás nebude nutit k okamžitému rozhodnutí.

5) Uzavírejte jen takovou smlouvu, ve které se zavazujete akceptovat pouze kupujícího, který splňuje veškeré podmínky prodeje specifikované ve zprostředkovatelské smlouvě.

6) Dbejte na úplnost zprostředkovatelské smlouvy, vyžadujte přesné znění ve všech jejích ustanoveních, zvláště pak v termínech a provizi. Pokud máte pochybnosti, vyžádejte si před podpisem konzultaci právníka.

7) V případě sepsání kupní smlouvy trvejte na notáři či advokátovi. Jinými osobami psanou kupní smlouvu odmítněte.

8) Kupujete-li nemovitost přes realitní kancelář, vyžádejte si doklad o tom, že může tuto nemovitost nabízet. Ušetříte si čas, peníze a zklamání.

9) Kupovanou nemovitost si důkladně prohlédněte, máte-li pochybnosti, konzultujte je s odborníkem. Vyžádejte si doklady k nemovitosti, jakož i veškeré dostupné další informace. Teprve po zvážení všech faktů se rozhodujte.

10) Jednejte seriózně, protože na základě shora uvedených faktů jste si určitě vybrali seriózní kancelář. Pouze za vzájemné důvěry se může podařit dobrý obchod.

Zdroj: Asociace realitních kanceláří České republiky