Provize, platby za služby realitní kanceláře

Za jaké služby se v realitních kancelářích platí a co vám naopak v dobré realitní kanceláři obstarají zdarma? Co všechno vám mohou makléři při koupi, prodeji nebo pronájmu nemovitostí zařídit? A jak se počítají provize za tyto služby? 

Žádná služba není zadarmo. Nenechte se proto mást reklamou některých realitních kanceláří, které tvrdí, že vám vše poskytnou zdarma. Odměna je nakonec vždy součástí zprostředkování. Jaká je její výše a kdo ji zaplatí, závisí na dohodě mezi účastníky obchodního vztahu. 

Důležité je vědět, co je předmětem takového vztahu, jak rozsáhlý servis vám zprostředkovatel v ceně provize poskytne, které služby zajistí apod. Proto si vždy důkladně přečtěte celou zprostředkovatelskou smlouvu. 

Školený personál umí posoudit reálnost ceny

Pokud si zprostředkovatele vyberete správně, pak šetříte čas i peníze. Jednání s mnohými účastníky realitního obchodu nebývá snadné. Nechte se raději zastupovat zkušeným realitním makléřem. Ať už prodáváte nebo kupujete, reprezentuje realitní kancelář, kterou si najmete, vaše zájmy.

Školený personál vaši nemovitost vždy nabídne lépe, než to dokážete bez zkušeností. Vězte, že nejde pouze o inzerát na realitním portálu. Stejně tak když pro klienta pracovníci realitní kanceláře nemovitost hledají, umí vyjednat ty nejlepší podmínky. Navíc mají přehled o trhu a odhadnou, pokud je cena nadsazená a podobně. 

Výše provize záleží na dohodě

Pokud jde o provize a tabulky na jejich výpočet, žádný zákon je nestanovuje. Výše realitních provizí je sice obdobná všude v Evropě, přesto lze obecně říci, že u nás neexistuje žádný cenový předpis, který by taxativně určoval výši odměny za zprostředkování realitní kanceláří.

Provizí se rozumí odměna za zprostředkování a její výše je dána předchozí vzájemnou dohodou zakotvenou ve zprostředkovatelské smlouvě. V Česku záleží na dohodě, je-li účtována prodávajícímu, kupujícímu nebo oběma stranám. Rozhodně se však na její výši informujte předem. 

Připraveno ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří ČR.