Inteligentní dům

Žijeme v době chytrých telefonů a inteligentních budov. Je to pro zlost, nebo získáváme spoustu výhod?

Odpovědi asi nebudou nikdy jednoznačné, příznivci nových technologií nejspíš vždycky přimhouří oko nad možným „selháním inteligence“, ať už z jakýchkoli důvodů, a skeptici zase naopak začnou stavět pece a zásobovat se svíčkami, takzvaně pro energetického strýčka Příhodu.

Co je inteligentní dům

V podstatě nic zázračného. Jde o klasickou budovu vybavenou počítačovou komunikační sítí, což znamená, že veškerá elektronická zařízení jsou připojena k centrálnímu počítači, řídící jednotce, která pomocí čidel a různých jiných ovládacích systémů pracuje tak, aby to pro nás bylo pohodlné, úsporné a také bezpečné.

Systémy určené pro rodinné domy, které celý chod objektu efektivně propojují, se většinou instalují do novostaveb nebo staveb kompletně zrekonstruovaných a jejich obliba v poslední době stoupá, dalo by se říci, že jsou trendem současnosti. A to stále pokulháváme za světem, kde jsou inteligentní domy celkem běžným standardem.

Inteligentním systémům se také říká moderní elektroinstalace a jejich nespornou výhodou jsou neinvazivní stavební úpravy a snadná ovladatelnost, například přes televizi, mobil, počítač, tablet, či dokonce hlasem nebo gesty.

Základními aplikacemi je řízení vytápění, osvětlení a zabezpečení domu.

Pohodlí

Ocení ho především chroničtí „zapomínači“, tedy všichni ti, kteří si nejsou nikdy jisti, zda při odchodu z domu vypnuli sporák, troubu, žehličku, zhasli, zavřeli všechna okna… Uleví se i těm, kdo zapomínají klíče v chodbě na botníku, v horším případě v zámku vstupních dveří. Dům totiž může být vybaven snímačem otisku prstu nebo oční duhovky. Možností, jak lze systém nastavit, je mnoho – na dálku zatopíme, otevřeme dům i garáž, postříkáme trávník atd.

Bezpečnost

Spuštění alarmu při vstupu neoprávněné osoby do domu už asi nikoho neohromí, ale třeba registrace počtu osob v jednotlivých místnostech v souvislosti s vytápěním nebo rozlišení člověka a zvířete pro případ, že potřebujeme dům zabezpečit a psa či kočku nechat uvnitř, už tak běžné není, stejně tak jako různorodé zhášení či rozsvěcení světel, způsoby větrání a vytápění či simulace pohybu osob v domě, když zrovna trávíme dovolenou na druhém konci světa. Výčet tím samozřejmě zdaleka nekončí…

Úspory

Přestože investice do moderní elektroinstalace není zrovna investicí primárně návratnou (nikde není jednoznačně uvedeno, za jak dlouho se vložené peníze vrátí, pokud se ovšem nerozhodneme nainstalovat systém pouze kvůli úsporám, tam by se investice mohla vrátit zhruba po pěti letech), ušetřit se přesto dá, možná však jinak, než jsme doposud zvyklí uvažovat. Šetříme totiž svůj psychický potenciál – systémy se zavádějí především pro pocit bezpečí a pohodlí – a s touto „komoditou“ ještě stále neumíme dostatečně dobře pracovat, ale také se staráme o prevenci, tedy eleminujeme možnosti ztrát (např. poškození majetku při krádeži, požáru, vytopení bytu) a efektivně ovlivňujeme spotřebu energií.

Nevýhody

Musíme počítat s tím, že řídící jednotku a k ní přidané další nezbytné komponenty je potřeba chladit, a to nepřetržitě. Pokud je systém napojen na osobní, nikoli na průmyslový počítač, může se stát, jak to běžně známe, že občas „spadne“, čímž se nevyhneme opravě, která nejspíš nebude trvat několik minut. A stejně tak, jak je tomu u běžných počítačů, nelze vyloučit napadení systému. Není také možné jednoznačně stanovit pořizovací náklady, záleží na přáních zákazníka, můžeme se pohybovat v částkách od několika desítek tisíc do mnoha milionů. Pozitivní informací je skutečnost, že systém není nutné nainstalovat celý najednou, ale dá se rozšiřovat postupně, čím lze zachytit cenově příznivý vývoj jednotlivých komponentů, které budeme k instalaci potřebovat, neboť nic nestárne rychleji než novinová zpráva a technologie.

Zdroj: Portál o bydlení