Chci prodat nebo vyměnit svůj byt / dům

Jste sice majitelem domu / bytu, ale důchod vám nestačí na pokrytí nákladů s tímto bydlením souvisejících?

Jak nemovitost prodat / vyměnit a nenaletět podvodníkům? Jedna z nejkomplikovanějších životních situací. Mísí se smutek se strachem. První věc člověk musí překonat sám, s druhou mu můžou pomoci – nejlépe právníci.

Kam se obrátit?

V tomto případě na zkušeného advokáta, který sestaví nebo prohlédne kupní smlouvu. Bez jeho pomoci nedoporučujeme podnikat žádné kroky, naopak doporučujeme přečíst si i o tom, jak se určuje tržní cena nemovitosti zde.

Právní pomoc je drahá.

Může se to tak jevit, ale tato investice se vyplatí. Lze využít různých možností, například:

-          obrátit se na seniorské organizace a seniorská sdružení: Rada seniorů , Elpida, Život 90, Sdružení nájemníků, součástí jejichž služeb bývají i pravidelné bezplatné právní poradny, v Jihomoravském kraji fungují Senior pointy a do některých přijíždění studenti vyšších ročníků Právnické fakulty MU jako právní poradci,

-          kontaktovat Českou advokátní komoru a zjistit možnosti a rozsah bezplatné právní poradny v blízkosti vašeho bydliště.

Nestačí vycházet ze vzorových smluv?

Nestačí. Každý prodej má svá specifika, která musí smlouva zahrnout.

Co když zájemce smlouvu nechá vyhotovit svým právníkem?

Doporučuje se požádat o přečtení vlastního právníka.

Prodávám-li nemovitost přes realitní kancelář, mohu celou záležitost nechat v jejich rukách? Jejich servis bývá kompletní a platím za to nemalou provizi.

Musím si být jist, že se jedná o seriózní realitní kancelář. Pak je to efektivní řešení.

Jak poznám seriózní realitní kancelář?

Vyplácí se zeptat se známých na jejich zkušenosti. Plusem bývá členství realitní kanceláře v Asociaci realitních kanceláří. Přestože se s makléřem pravděpodobně nejprve budete kontaktovat telefonicky, zajděte se podívat, v jakém prostředí RK pracuje. Pokud makléř nebude chtít prodávanou nemovitost vidět a bude tvrdit, že mu stačí její popis, zrušte spolupráci. Seriózní makléř si nemovitost sám nafotí, požádá vás o doklady, že jste opravdu majitelem nemovitosti, a o další eventuální dokumenty k nemovitosti se vztahující. Zveřejní nabídku na příslušných webových stránkách a  průběhu prodeje vás bude pravidelně informovat. Seriózní RK mají též vlastního právníka nebo spolupracují s některou z advokátních kanceláří.

Vyplatí se prodávat přes realitní kancelář?

Odpověď není jednoznačná. Ano například v případě, že o nemovitost není příliš velký zájem, nebo se do ní dlouho neinvestovalo a na první pohled nevypadá atraktivně. Realitní makléř má větší šanci najít zájemce, zbaví vás spousty úkonů, které s prodejem nemovitosti souvisí, a lépe dokáže předvést kvality prodávané nemovitosti.

Je potřeba s RK podepsat smlouvu o spolupráci?

V každém případě se to doporučuje. Jejím předmětem ale není prodej nemovitosti, nýbrž zprostředkování prodeje, jde tedy o smlouvu zprostředkovatelskou.

Jaká je obvykle výše provize realitní kanceláře?

Obvykle 5 % z ceny nemovitosti.

Co když chci jen byt/dům vyměnit?

Tato situace je poměrně složitá a může trvat nejen několik měsíců, ale i let (byty se vzájemně nelíbí, nevyhovuje lokalita atp.). Stejně jako v případě prodeje nemovitosti je dobré obrátit se na zkušeného, seriózního realitního makléře.

Pokud by vás zajímaly podrobnosti či byste potřebovali upřesnění týkající se vaší konkrétní situace, pište své dotazy na mail info@remove-this.portalobydleni.cz

Zdroj: Portál o bydlení