Bezpečný byt nejen pro seniory

Hovoříme-li o komfortním bydlení, nemáme na mysli drahý luxus, ale uspořádání bytu takovým způsobem, abychom se cítili pohodlně a příjemně.

Uživatelské nároky se zvyšují s přibývajícím věkem, neboť co bývalo kdysi příjemným zpestřením (stupínky, vnitřní schodiště, patrové postele), stává se nepříjemnou překážkou. V některých případech  nezbývá, než upravit byt na bezbariérový či se přestěhovat (o potřebách lidí pohybově výrazně hendikepovaných jsme hovořili jinde), ovšem mnohdy stačí jen částečné úpravy bytu, pár užitečných pomůcek, abychom dosáhli potřebného komfortu, ale především bezpečnosti.

Zařizujeme-li byt pro seniory, měli bychom preferovat funkčnost, nikoli sledovat módní trendy. Přesvědčit rodiče či prarodiče, aby se zbavili všech „cetek“, které v průběhu života zaplnily poličky i vitriny v pokojích, nebude jednoduché. Je to historie jejich života. Čím méně takových věcí ale v bytě je, tím lépe se bude udržovat pořádek, tím jednodušší bude úklid.

Aby se domov nestal vězením

Dostatek prostoru pro pohyb s chodítky či holí, opěrná madla tam, kde je to potřeba, protiskluzová a bezprahová úprava podlah, dostupnost nábytku, spotřebičů a sanitárního zařízení, to jsou hlavní položky základní úpravy prostoru.

·         nepřeplňovat byt nábytkem (volný průchod s pomůckami k chůzi),

·         lehký nábytek, bez ostrých rohů, vestavěné stěny apod.

·         odstranit volně položené koberce,

·         odstranit prahy,

·         pořídit postel, z níž by se dobře vstávalo,

·         protiskluzová dlažba v koupelně, eventuálně v kuchyni,

·         dostatečné osvětlení v celém bytě.

Koupelna

Krizovým prostorem bytu se stává právě koupelna, kde dochází k mnoha, a často bohužel i těžkým úrazům, nutno podotknout, že nejen seniorů. V seniorském věku se však vyplatí odstranit vanu a vybudovat sprchový kout s dostatečně širokým vstupem. Jeho nedílnou součástí by měla být nejen již zmíněná protiskluzová podlaha (doporučuje se maloformátová dlažba – více spár též snižuje riziko uklouznutí), ale i správně vybudovaný odtokový žlab. Sami posoudíte, zda bude užitečné zabudovat termostatickou sprchovou baterii, která se dá nastavit na určitou teplotu, čímž se minimalizuje riziko opaření. I samotný vchod do koupelny lze upravit, například výměnou klasických otevíracích dveří za posuvné, čímž získáme více manévrovacího prostoru.

Pokud se rozhodnete upravovat koupelnu, a bude-li se jednat o tzv. bytové jádro, tedy klasické vybavení každé panelákové koupelny, lze použít „kalkulačku“ RebytCalc, díky níž si spočítáte, jak vysoké budou náklady s rekonstrukčními pracemi spojené.

Další pomůcky

Uvádíme jen základní výběr, více informací seženete například ve specializovaných prodejnách zdravotnických potřeb:

·         protiskluzové madlo, zasunující se jednoduše pod matraci postele,

·         polohovací opory pro odpočívání v posteli,

·         protiskluzové podložky do vany, sprchového koutu, sprchovací stoličky, madla (i k vaně),

·         nástavba na toaletu usnadňující vstávání,

·         naklápěcí zrcadla,

·         zesilovače pro vyzvánění telefonu, seniormobily,

·         podavače předmětů atd.

Čím dříve začneme na své bydlení ve stáří myslet, tím se nám ho podaří vybudovat komfortnější a bezpečnější.

Zdroj: Portál o bydlení