Bydlet v paneláku – proč ne?

Film Věry Chytilové Panelstory z roku 1979 je drsnou satirou na rozbahněnost, nelad a lidskou odcizenost ve vznikajícím sídlišti. Jenže to už loňské sněhy jsou…

Za šestatřicet let se ledacos změnilo. Přestože bude veřejnost nejspíš stále rozdělena na dvě skupiny, odpůrce a zastánce tohoto typu bydlení, v poslední době se sídliště stávají stále oblíbenější adresou a i lidé movití, kteří by bez větších problémů mohli bydlet kdekoli jinde, zůstávají „svému panelu“ věrni. Výhody tohoto typu bydlení oceňují mladí i senioři. Panelák v oblibě rozhodně předčil tzv. satelity, jejichž rezidenti se, nikoli překvapivě, začínají stěhovat i na sídliště.

Paneláky dospěly

Ze zoufalství bahna se česká sídliště zvedla do vzrostlé zeleně, velice slušné, mnohde výborné občanské vybavenosti včetně lékařské péče a jejich výhodou je i dobrá dopravní dostupnost. Ten, kdo za panelovou výstavbu „může“, významný architekt Le Corbusier (zemřel v roce 1965), by měl jistě radost. Jeho slavné prohlášení, že „zakřivená ulice je cestou osla, ne člověka“, sice vzedmula nejednu vlnu emocí, nicméně široké, rovné ulice, které sídliště protínají, představují výhodu tohoto způsobu bydlení – panelákové byty jsou ve srovnání s těmi v centru plné světla.

Výhody bydlení v panelu

Tou hlavní a největší je pořizovací cena bytu. Dále nájemníci oceňují vcelku promyšlenou dispozici, nebo alespoň takovou, s níž se dá bez větších problémů pracovat. V panelových domech je možné ušetřit za teplo, zvlášť když máte byt uprostřed domu. Tím nechceme nabádat k nefér praktikám s vypínáním topení, ale v cele vytápěném objektu je pochopitelně tepleji než ve vesnickém domku či v městském činžáku z minulého století. Nehledě na to, že většina panelových domů je zateplena (jeden z úvěrů Státního fondu podpory bydlení je určen právě pro tyto účely), což k úsporám energie též výrazně přispívá.

Fond oprav bývá bohatý, rekonstrukce domu se provádějí snadněji. I úklid je snadnější, nehrozí například, že v zimě budete muset vstávat a odhazovat sníh. Pokud člověku ubývá sil, jsou tyto výhody skoro k nezaplacení. A připočteme-li k tomu, že v panelových domech obvykle bývá výtah, k sousedům pro pomoc je pár kroků, a navíc ve většině bytů zpříjemňuje bydlení terasa, za niž se ve městě značně připlácí, pořizujete-li si byt ve staré zástavbě, zdá se, že panelák je vhodným místem pro život v seniorském věku. I když výše zmíněné výhody oceňují i mladí bez větších finančních prostředků, počítaje v to mladé rodiny.

Nevýhody

Nebudeme zastírat, že nejsou. Mnohé jsou individuálně chápané, ale k těm, řekněme objektivním, patří menší soukromí, s čímž souvisí horší zvuková izolace domů. Poměrně dobře tudíž víte, co se děje v sousedním bytě, který například obývá mladá rodina s dvojčaty-kojenci. Někomu může vadit i velká kumulace lidí v jednom domě („králíkárny“).

Rozdíly mezi panelovými byty a sídlišti jsou jistě velké. Pokud uvažujeme o koupi bytu v paneláku, platí to, co při koupi jakéhokoli jiného bytu – dobře si promyslet, do jakého místa se vlastně chceme stěhovat. To je jediná věc, kterou změnit nemůžeme, lokalita zůstane lokalitou.

Zdroj: Portál o bydlení