(Ne)bezpečný věk

Každá etapa života s sebou nese jistou míru nebezpečí, nicméně seniorský věk je časem vysoce rizikovým. Nejen zdravotně, ale především z hlediska ohrožení seniorů trestnou činností.

Když víte, co vás může ohrozit, máte šanci se bránit – takové je motto preventivních aktivit Policie ČR, cílených na seniory, s názvem (Ne)bezpečný věk, jež jsou součástí projektu Senioři sobě, do něhož se postupně zapojilo a zapojuje mnoho obcí celého Česka.  

Doporučující rady, které vycházejí ze zkušeností policie s trestnou činností a seniorech páchanou, pomohou nejen jim uvědomit si, jak je možné chránit se před okradením, jak předcházet riziku přepadení, jak se vyhnout podvodu či jak chránit svůj majetek.

Jak účinně zabezpečit byt před vykradením

·         Zamykejte vstupní dveře a zavírejte okna vždy, když opouštíte domácnost, i když jdete třeba jen na chvíli k sousedce nebo na krátký nákup. Pootevřená balkonová okna nebo větrací okénka jsou pro zloděje-bytaře velkým lákadlem. Venkovní bytové i balkonové dveře v noci zamykejte, i když jste doma.

·         Bezpečnost bytu zvýšíte instalací bezpečnostních dveří nebo různých mechanických zábranných prostředků, jako jsou například bezpečnostní  štít a profilová cylindrická vložka, vrchní přídavný zámek, příčná a celoplošná dveřní závora, pojistka dveřních závěsů jako zábrana proti vysazení dveří.

·         Okna lze opatřit různými typy mříží apod. Moderní technika nabízí také využití domácího videotelefonu s elektromechanickým ovládáním vstupních dveří (například u rodinných domků, v nové panelové výstavbě).

·         Opouštíte-li byt nebo dům na delší čas (například jedete na chatu nebo rekreaci), nezatahujte rolety a žaluzie, nevypínejte přívod elektřiny. Snažte se udržovat dojem, že jste stále přítomni. Vhodná je výpomoc mezi sousedy, mohou vám byt kontrolovat a pravidelně vybírat schránku.

·         Můžete si pořídit elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla, zapne rozhlasový přijímač, televizi apod. Opět tak vytváříte zdání, že jste doma.

·         Pro případ, že byste přesto byli vykradeni, je vhodné mít vyfotografovány cenné věci, sepsána výrobní čísla a podobně Tyto informace pomohou policii v pátrání a usnadní vaše jednání s pojišťovnami při likvidaci pojistné události.

·         Stejně postupujte i u zabezpečení rekreačních obydlí.

·         Nezapomínejte zamykat svůj automobil. Můžete ho vybavit přídavným zařízením pro uzamčení řadicí páky nebo volantu. Je možné si opatřit i elektronické alarmy či imobilizéry zapalování.

 

Mnohé jiné užitečné rady, které pomohou nejen seniorům, ale i dalším důvěřivcům bránit se atakům podvodníků a zlodějů, najdete zde

Zdroj: Policie ČR