Pohodlná ložnice (nejen) pro seniory

Většina seniorů chce zůstat ve svém domově, jak nejdéle to půjde. Není divu. Ovšem v tom případě je potřeba domácnost přizpůsobit aktuální situaci.

Přinášíme několik inspirativních informací, jak jednoduše a relativně levně upravit byt, aby byl bezpečný a pohodlný, aby se právě zařízení domácnosti nestalo tím, co nám ničí kvalitu života – a zaměříme se na ložnici. V tomto textu se již nebudeme věnovat otázkám bezbariérovosti, neb jsme se o nich zmiňovali na jiném místě.

Pokud jsou naše finanční prostředky omezené, nemůžeme chtít zázraky, ale i tak lze provést několik účelných úprav.

Zbavit se všech kusů nábytku, které nám brání v pohybu (platí pro celý byt).

Odstranit kolečka, pokud jsou jimi opatřeny noční stolky či jiný nábytek, protože v případě, že uklouzneme, brkneme atd., neudrží naši stabilitu.

Fixovat koberce a koberečky.

Osvětlení – pevně fixovat lampičky, ale i veškeré kabely, instalovat osvětlení u podlahy (led), které nám „vyznačí“ cestu bytem, čili prostor dostatečně osvětlí, čímž se vyhneme možným pádům.

Pohyblivý rošt v posteli – důležitá věc, pomůže nám snadněji uléhat i usedat, oceníme ho i v případě lehčí nemoci.

Vyšším stupněm jsou postele polohovací, různě konstrukčně náročné. Pokud si takovou budeme chtít pořídit, musíme počítat s cenovým rozpětím přibližně od sedmi tisíc do částky, přesahující sto tisíc korun.

Čtenářský či servírovací stolek – velice užitečná pomůcka, vše potřebné máme díky němu přímo na lůžku.

Podlaha v ložnici – ideální je taková, která především zabrání možnému uklouznutí a pádu. Naleštěné parkety sice vypadají nádherně, ale celoplošný koberec či linoleum v tomto případě poslouží mnohem lépe. A nestudí.

Terasa, balkon – mohou být součástí kterékoli části bytu, každopádně nezapomínat na ně, pořídit protiskluzové dlaždice, odtokové kanálky a podobně.

Zahrada – v místech, kde se pohybujeme nejčastěji, odstranit schody, upravit terén, položit protiskluzové dlažby atd.

Zdroj: Portál o bydlení