Energie

19.02.2015
Úspora energie je tématem současnosti. Hledají se řešení, která by cestu k uspokojivému řešení úspěšně zkrátila.

Praktická účinnost energetického zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní...

20.11.2014 Státní fond životního prostředí už uvolnil zájemcům, kteří se letos zapojili do programu Nová zelená úsporám určeného pro rodinné domy, zhruba sedmnáct milionů korun. Program běží dál, protože dosud nebyly vyčerpány všechny peníze, které na něj byly určeny.
10.11.2014 S napětím očekávanou vyhlášku, která upřesňuje pravidla, podle nichž se mají instalovat indikátory spotřeby tepla v jednotlivých bytech, vydalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Každopádně nadále platí, že měřáky musí být instalovány od prvního ledna. Celý text vyhlášky najdete v příloze tohoto textu.
30.10.2014 Přibývá domů, které vypovídají smlouvy s teplárnami a už od nich neodebírají teplo a teplou vodu, protože se jejich majitelé rozhodli přejít na použití vlastního tepelného čerpadla. Pozor však, úspory nemusí být tak vysoké, jak doufají.
29.10.2014 Průkaz energetické náročnosti budovy budou muset od ledna 2015 mít i sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ), pokud mají domy plochu větší než 1500 metrů čtverečních. Takových nemovitostí je v České republice spolu s administrativními budovami odhadem několik set tisíc. Další, například menší domy, si budou muset nechat průkaz zařídit v následujících letech.
22.10.2014 Všichni známe studenou a teplou vodu, která teče z kohoutků, ale možná již nevíme, že zatímco studená voda se označuje už desítky let stejně jako SV, teplá voda se několik let již neoznačuje TUV (teplá užitková voda), na což jsme byli opět desítky let zvyklí, ale pouze TV.
17.10.2014 Už několik let mají všichni odběratelé elektřiny právo zvolit si svého dodavatele. Díky tomu mohou někdy ovlivnit podstatnou část svých celkových nákladů za odběr této energie. Zdá se vám to lákavé, ale složité? Není tomu tak. Stačí se držet následujícího postupu.
14.10.2014 Zdá se vám, že za elektrickou energii platíte čím dál více a že to neodpovídá spotřebě a tomu, jak se její ceny vyvíjejí? Možná máte pravdu a pak je na místě uvažovat například o změně dodavatele. Ze všeho nejdříve je však dobré uvědomit si, jak se ceny za elektřinu tvoří.
10.10.2014 Měření spotřeby tepla a její rozúčtování patří v oblasti bydlení k nejbouřlivějším tématům. Proto jsme se rozhodli ho v rámci našeho říjnového seriálu vysvětlit podrobněji.
07.10.2014 Z dotazů, které přicházejí do poradny Portálu o bydlení, vyplývá, že lidé nejvíce řeší stanovování výše nájmu nebo výpověď z nájemního bytu, často se ptají také na stanovování výše záloh za služby a energie. Nově však přibývá i otázek, které se týkají povinné instalace měřičů spotřeby tepla ve všech bytech od ledna příštího roku. Rádi zodpovíme i jakékoli další dotazy týkající se bydlení.