Opravy a poruchy (srpen 2014)

20.08.2014
Máte v bytě problém například s topením? Rádi byste ho do zimy vyřešili a nevíte, zda opravu musíte zařídit vy coby nájemník, nebo zda je to starost majitele bytu? Můžete se obrátit na poradnu Portálu o bydlení, naši odborníci vám rádi odpoví.

Věděli jste, že když žijete v nájemním bytě, můžete mít nárok na odškodnění třeba za poničený...

18.08.2014 Ačkoli se v případě schodišť a přilehlých chodeb obvykle mluví o společných částech domu, ve skutečnosti je tato problematika složitější. Vysvětlíme vám, kdo má jejich údržbu a řešení problémů na starosti v případě bytových domů s SVJ, jak je to u bytových družstev a kdo řeší potíže u domů obecních.
14.08.2014 Věděli jste, že i když je byt váš, musíte v případě, že se pustíte do nějaké opravy, kontrolu prací uvnitř v bytě? Musíte se o ní samozřejmě dozvědět předem.
12.08.2014 To, jak je třeba přistupovat k poruchám a opravám v bytě, upravuje i nájemní smlouva. Ta musí být v souladu s novým občanským zákoníkem. Ze zákonů zároveň vcelku jasně vyplývá, kdo má na starosti běžné opravy, jak je to s přestavbo bytu v průběhu nájmu a v jakém stavu musí byt být, pokud nájemní smlouva končí.
07.08.2014 Víte, že nájemníci většinou musí ze svého platit drobné opravy do výše 500 korun? Ačkoli nový občanský zákoník zrušil dosavadní nařízení, které určovalo, kdo jaké opravy v bytě platí, nájemníci i majitelé z něj mohou vycházet i nadále.
06.08.2014 Když nájemníci mluví o různých opravách v bytech, často si pletou pojmy. Podobně jim nebývá jasné ani to, co všechno musí zařídit sami a co mohou nebo dokonce musí chtít po majiteli. V srpnovém seriálu jsme se proto zaměřili právě na tuto problematiku.
04.08.2014 Většina nájemníků se řídí tím, že drobné opravy v bytech si platí sami, kdežto ty větší by měli zařizovat i zaplatit majitelé nemovitostí. Jenže kde je hranice mezi malými a velkými opravami? To se dozvíte v novém seriálu Portálu o bydlení, který budeme průběžně zveřejňovat v průběhu měsíce srpna. Budeme se v něm zabývat opravami a poruchami v bytech z různých pohledů, zaměříme se i na společné prostory nebo fond oprav.