Převod nemovitostí (červenec 2014)

30.07.2014
Ačkoli to lidé občas nerozlišují a mluví o koupi nebo prodeji družstevního bytu podobně, jako kdyby šlo o nemovitost v přímém vlastnictví, jde o situaci právně poněkud odlišnou.

Převod družstevního podílu v bytovém družstvu je řešen v § 736, kde podle odstavce 1 nelze omezit...

23.07.2014 Záležitosti týkající se prodeje nebo koupě bytu či domu, případně převodu bytové jednotky v rámci většího domu se mohou zadrhnout na spoustě maličkostí. Pokud jste vy sami narazili na nějaký problém, s nímž si nevíte rady, obraťte se na poradnu portálu o bydlení, rádi vám s ním poradíme. Věděli jste například, jak je to s předkupním právem u bytu v bytovém domě a zda trvá nájem v případě, že si byt koupí někdo jiný, než dosavadní nájemník?
22.07.2014 Většina lidí si na koupi nemovitostí bere nějakou formu úvěru a to i v případě, kdy by si ji mohli pořídit za svoje peníze. Vyplývá to ze zkušeností realitních makléřů, podle nichž jsou nákupy bytů, domů či chalup výhradně za úspory nebo dokonce v hotovosti naprosto výjimečné.
14.07.2014 Jakmile se rozhodnete, že budete kupovat či prodávat nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře, jste teprve v půlce. Následuje totiž hledání kanceláře, která je spolehlivá. Rovnou byste měli zapomenout na nápad, že to zkusíte s více realitkami najednou. Mějte na paměti také to, že nestačí vsadit na zavedenou společnost, musíte si vybrat dobrého makléře, který se vám bude soustavně věnovat.
11.07.2014 Nestačí, že dům, byt či chalupa jsou dobře udržované. Nestačí ani to, že jsou v dobré lokalitě. O tom, zda se vám je podaří prodat - případně pronajmout - rozhoduje i spousta dalších věcí. Věděli jste například, že pokud se během čtyř až šesti týdnů neozve jediný kupec, je cena zřejmě příliš vysoká?
10.07.2014 Převod nemovitostí se může zadrhnout na spoustě drobností, s nimiž si laik nemusí umět poradit. Pokud potřebujete odbornou pomoc, obraťte se na naši poradnu, vaše dotazy rádi zodpovíme. Zároveň přinášíme tipy na texty, v nichž jsme se této problematice věnovali již v minulosti.
08.07.2014 Ať už prodáváte byt či dům sami nebo s realitní kanceláří, vyplatí se držet se několika pravidel. Věděli jste například, že má smysl kupovat byt, který prošel opravou, ale že se naopak nevyplatí pouštět se do rekonstrukce, pokud chcete byt či dům prodat? A že nemá smysl nemovitost v inzerátu přikrášlovat ani zatajovat některé nepříjemné skutečnosti.
07.07.2014 Většina lidí, které čeká prodej nebo koupě nemovitosti, se musí rozhodnout, zda vše vyřídí sami nebo zda využijí služeb realitních kanceláří. Výjimku tvoří například ti, kdo kupují nové bydlení přímo od developera nebo lidé, kteří na sebe převádějí bytovou jednotku v domě, kde už žijí dlouhá léta.
03.07.2014 Každý, kdo chce koupit nemovitost, by si měl důkladně prostudovat všechna zákonná ustanovení. Podrobněji vás s nimi seznamujeme v dalším díle červencového seriálu Portálu o bydlení.
02.07.2014 Ačkoli laici většinou používají pojmy koupě nebo prodej bytu či domu, přísně vzato podle zákonů jde o převod nemovitostí. Jaké jsou nejdůležitější právní pojmy vztahující se k této oblasti a kde hledat příslušná právní ustanovení, se dozvíte v dalším díle našeho červencového seriálu.