Seriál o daních (březen 2014)

26.03.2014
Zatímco ti, kdo si koupí nemovitost letos, budou případně platit daň z nabytí nemovitých věcí, do loňska se platila daň z převodu nemovitosti. Jaká pro ni platila pravidla?

Na daňovou povinnost vzniklou před účinností zákona o dani z nabytí nemovitých věcí se aplikuje...

24.03.2014 Jednou z věcí, která se od ledna 2014 změnila, je způsob, jímž se platí daň darovací. Čtěte, co je v této oblasti jinak - víte například, že daň darovací v podstatě zanikla. Dar se započítává do daně z příjmu, blízcí příbuzní však nadále neplatí nic.
21.03.2014 Zatímco dříve se platila daň z převodu nemovitosti, od letošního rok zákon hovoří o dani z nabytí nemovitých věcí. Co se změnilo a jak a kdy je potřeba tuto daň odvést?
20.03.2014 Mnoho lidí, kteří letos kupují nebo prodávají nemovitost, tápe v tom, kdo a jaké v tom případě platí daně. Vysvětlíme vám to v dalším díle našeho seriálu věnovanému právě daním.
19.03.2014 Zdědili jste byt a chatu nebo vás něco podobného čeká? A bojíte se, že budete muset zaplatit daň? Tak vězte, že daň dědická už se neplatí, nová legislativní úprava vše změnila, tento příjem je od zdanění osvobozen. Jinými slovy, dědická daň prakticky zanikla.
17.03.2014 Tohle není složité. Kdo pronajímá byt či dům, musí příjem z pronájmu započítat do svých celkových příjmů a příslušně je zdanit. Daňové přiznání se podává do konce března. Příjmy z nájmu se daní stejně jako ostatní patnácti procenty.
14.03.2014 Někteří lidí musí letos podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí (do konce roku 2013 k "dani z nemovitostí"), ačkoliv žádnou nemovitost nenabyli ani nepozbyli. Termín byl do konce ledna, ale pokud o své povinnosti nevěděli, mohou samozřejmě přiznání podat dodatečně.
12.03.2014 Obvykle se daň z pozemků počítá spolu s daní ze staveb, která na ni stojí. Dohromady tvoří daň z nemovitosti. Každopádně ji platí ten, komu pozemek patří. Podrobnosti přinášíme v dalším dílu našeho seriálu.
10.03.2014 O tom, zda se z nemovitosti, která vám patří, platí daň, nerozhoduje, jak často v ní bydlíte. Musíte ji odvést z bytu, kde jste trvale, stejně jako z chaty či venkovské chalupy, kam jezdíte jen v létě.
06.03.2014 Téměř pět desítek tisíc korun může ušetřit domácnost na daních, pokud má stavební spoření a vzala si k němu úvěr, který splácí. Díky úrokům si totiž můžete snížit daňový základ.