Hradec Králové prodává byty v dražbě

Východočeský Hradec Králové začal prodávat obecní byty pomocí dražeb, kterými nahradil pomalou obálkovou metodu. Zájem o ně je poměrně velký, přestože jde často o byty ve špatném stavu, které budou vyžadovat velké investice.

Radnice stotisícového Hradce Králové prostřednictvím nedávno zavedených aukcí bytového fondu prodala čtrnáct ze šestnácti nabízených bytů. Utržila za ně 12,5 milionu korun. Nový způsob prodeje město zatím hodnotí jako úspěšný. "Po třech aukcích loni na podzim radnice připravuje další aukci pěti bytů na 7. února," doplnila mluvčí radnice Magdaléna Vlčková. 

Aukce nahradily obálkovou metodu

Město si od prodeje formou aukce slibovalo rychlejší prodej bytů než při předchozím prodeji prostřednictvím úřední desky a následného podání obálek. Cílem byla také větší transparentnost prodeje, což se vše podle představitelů radnice naplnilo.

Do aukcí radnice zařazuje byty, které jí zbyly po privatizaci bytového fondu a zatím se pro ně kupec nenašel. Podle náměstka primátora pro majetek Martina Soukupa jsou byty mnohdy ve velmi špatném stavu a jejich nové majitele čekají rozsáhlé rekonstrukce. Nevýhodou prodávaných bytů je i to, že jsou často v domech bez výtahů. 

Byty jsou levnější než ty za tržní cenu 

Minimální cenu pro prodej bytu v aukci stanovuje zastupitelstvo města na základě znaleckého posudku. Pokud cena dosažená v aukci je vyšší než cena schválená zastupiteli, úspěšný dražitel byt získá. Pokud je dražbou dosažená cena nižší, je na zastupitelích, zda prodej za nižší sumu schválí. "Všechny byty se zatím prodaly v souhrnu nad odhadní cenu," uvedl primátor Zdeněk Fink. 

Průměrná cena bytu prodaného v aukci byla zatím 13 993 korun za metr čtvereční. Pro srovnání podle Českého statistického úřadu činila v roce 2012 průměrná cena prodávaných bytů v celém hradeckém kraji 18 213 korun za metr čtvereční. 

Pokud se aukce osvědčí, chce tímto způsobem město prodávat vedle bytů také jiný nemovitý majetek města. Dosavadní prodej obálkovou metodou měl podle radnice slabou publicitu a zájemců bylo málo.
Byty v dražbách prodávají také jiné samosprávy v zemi. Zbytkové byty z privatizace loni například daly do dražby Sendražice na Kolínsku.

Zdroj: ČTK

Další zprávy

02.05.2018
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 uzavírá seznam přihlášených staveb 1. června 2018.

Do soutěže mohou být přihlášeny stavby nové i rekonstruované, urbanistické realizace veřejného...

30.04.2018 Při zjištění vlhkosti v bytovém domě nebo bytě je nejdůležitějším krokem zjistit skutečnou příčinu vlhkosti a následně navrhnout opatření k jejímu odstranění.
27.04.2018 Před vlastní modernizací kuchyní a koupelen v bytech bytových domů bychom měli posoudit stavebně technický stav konstrukcí, kterých se navrhované stavební úpravy budou týkat. Platí přitom zásada, že než přistoupíme k vlastní modernizaci, měly by být odstraněny poruchy stavby, které v dalším postupu výstavby mohou znehodnotit její výsledek.
25.04.2018 Podlahy v bytových domech musí splňovat zejména požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
23.04.2018 Ať už se chystáte zateplovat podkroví svépomocí nebo požádáte o spolupráci odborníky, rozhodně se vám budou hodit následující tipy a doporučení.