Kdo si v Chebu opraví byt, může platit nižší nájem

Radnice v Chebu se rozhodla řešit situaci s obecními byty, které jsou ve špatném stavu, a nelze je proto pronajmout. Rozhodla se je nabízet zájemcům, kteří je na vlastní náklady opraví a za to budou dočasně platit snížený nájem. Město samo na jejich opravu peníze nemá.

Město Cheb nabízí byty, které si nájemníci mohou sami opravit a snížit si tím nájem. "Aktuálně jde o 16 bytů, které jsou prázdné a těžko pronajímatelné a které by město muselo opravit ze svých peněz," popsal nabídku starosta Pavel Vanoušek). Oprava těchto bytů vyjde podle odhadů na 150 až 400 tisíc korun.

Chebu patří celkem 1261 bytů. Z toho jich je nyní 91 volných, což je asi sedm procent. "Důvodem, proč jsou volné, je většinou jejich technický stav, který neumožňuje pronájem a město není schopno je opravit nejednou," uvedl Vanoušek. Z nevyužitých bytů přitom městu zbytečně utíkají příjmy z nájmu.

Nájemné bude dočasně poloviční

V bytech se běžné nájemné pohybuje od 1383 korun za byty velikosti 1+0 až po 4500 korun u čtyřpokojových bytů. U velkých bytů nad 100 metrů čtverečních zavedlo město nedávno 4500 korun nájemného jako strop. Pokud si byt nájemce pronajme s tím, že nutné opravy ze svého provede, nájemné se mu po dobu rekonstrukce a započítání nákladů sníží na polovinu.

Město má zpracované položkové rozpočty na rekonstrukce nabízených bytů. Nejčastěji se v nich musí vyměnit podlahy, rekonstruovat koupelny a rozvody vody, vyměnit topení nebo elektroinstalaci či kuchyňskou linku.

Zdroj: ČTK

Další zprávy

16.01.2019
Jméno usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí je v našem povědomí nejspíš spjato se squaterstvím. To už je ale minulost, objekt bude sloužit seniorům.

Šatovku najdeme v nejkrásnější části Prahy, v romantickém Šáreckém údolí. Stav budovy byl léta...

15.01.2019 Hned v úvodu si řekneme, že ano, ale je nutno dodržet určitá pravidla a postupy.
14.01.2019 V těchto dnech je ještě stále možné podávat žádosti o poskytnutí národních dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo vyslyšelo požadavky starostek a starostů a vyhlásilo i zcela nové dotační programy.
10.01.2019 Často se traduje, a je to slyšet i v médiích, že pro jakoukoliv stavební činnost je vyžadován souhlas souseda.
07.01.2019 K vlastnickému právu náleží též právo bránit svůj majetek proti neoprávněným zásahům. Právě oplocování pozemku je projevem vůle vlastníka chránit svůj majetek.