Kdo si v Chebu opraví byt, může platit nižší nájem

Radnice v Chebu se rozhodla řešit situaci s obecními byty, které jsou ve špatném stavu, a nelze je proto pronajmout. Rozhodla se je nabízet zájemcům, kteří je na vlastní náklady opraví a za to budou dočasně platit snížený nájem. Město samo na jejich opravu peníze nemá.

Město Cheb nabízí byty, které si nájemníci mohou sami opravit a snížit si tím nájem. "Aktuálně jde o 16 bytů, které jsou prázdné a těžko pronajímatelné a které by město muselo opravit ze svých peněz," popsal nabídku starosta Pavel Vanoušek). Oprava těchto bytů vyjde podle odhadů na 150 až 400 tisíc korun.

Chebu patří celkem 1261 bytů. Z toho jich je nyní 91 volných, což je asi sedm procent. "Důvodem, proč jsou volné, je většinou jejich technický stav, který neumožňuje pronájem a město není schopno je opravit nejednou," uvedl Vanoušek. Z nevyužitých bytů přitom městu zbytečně utíkají příjmy z nájmu.

Nájemné bude dočasně poloviční

V bytech se běžné nájemné pohybuje od 1383 korun za byty velikosti 1+0 až po 4500 korun u čtyřpokojových bytů. U velkých bytů nad 100 metrů čtverečních zavedlo město nedávno 4500 korun nájemného jako strop. Pokud si byt nájemce pronajme s tím, že nutné opravy ze svého provede, nájemné se mu po dobu rekonstrukce a započítání nákladů sníží na polovinu.

Město má zpracované položkové rozpočty na rekonstrukce nabízených bytů. Nejčastěji se v nich musí vyměnit podlahy, rekonstruovat koupelny a rozvody vody, vyměnit topení nebo elektroinstalaci či kuchyňskou linku.

Zdroj: ČTK

Další zprávy

16.10.2018
Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.

Tato daň se platí z tak zvaných úplatných převodů nemovitých věcí, tedy z jejich prodeje a směn....

15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.
12.10.2018 Na III. grémiu k zákonu o sociálním bydlení, které se konalo na Ministerstvu pro místní rozvoj, se sešli všichni významní partneři.
11.10.2018 Od pátku 9. do neděle 11. listopadu proběhne další ročník akce Dny pasivních domů, v rámci níž bude možné se zeptat přímo majitelů těchto domů, jak se jim v nich žije, jak fungují a také jak se staví.
10.10.2018 V jednacím sále Akademie veřejného investování Ministerstva pro místní rozvoj se uskuteční 1. seminář pro žadatele o dotaci z programu Podpora bydlení pro rok 2019.