Kdo si v Chebu opraví byt, může platit nižší nájem

Radnice v Chebu se rozhodla řešit situaci s obecními byty, které jsou ve špatném stavu, a nelze je proto pronajmout. Rozhodla se je nabízet zájemcům, kteří je na vlastní náklady opraví a za to budou dočasně platit snížený nájem. Město samo na jejich opravu peníze nemá.

Město Cheb nabízí byty, které si nájemníci mohou sami opravit a snížit si tím nájem. "Aktuálně jde o 16 bytů, které jsou prázdné a těžko pronajímatelné a které by město muselo opravit ze svých peněz," popsal nabídku starosta Pavel Vanoušek). Oprava těchto bytů vyjde podle odhadů na 150 až 400 tisíc korun.

Chebu patří celkem 1261 bytů. Z toho jich je nyní 91 volných, což je asi sedm procent. "Důvodem, proč jsou volné, je většinou jejich technický stav, který neumožňuje pronájem a město není schopno je opravit nejednou," uvedl Vanoušek. Z nevyužitých bytů přitom městu zbytečně utíkají příjmy z nájmu.

Nájemné bude dočasně poloviční

V bytech se běžné nájemné pohybuje od 1383 korun za byty velikosti 1+0 až po 4500 korun u čtyřpokojových bytů. U velkých bytů nad 100 metrů čtverečních zavedlo město nedávno 4500 korun nájemného jako strop. Pokud si byt nájemce pronajme s tím, že nutné opravy ze svého provede, nájemné se mu po dobu rekonstrukce a započítání nákladů sníží na polovinu.

Město má zpracované položkové rozpočty na rekonstrukce nabízených bytů. Nejčastěji se v nich musí vyměnit podlahy, rekonstruovat koupelny a rozvody vody, vyměnit topení nebo elektroinstalaci či kuchyňskou linku.

Zdroj: ČTK

Další zprávy

16.02.2018
V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.

K ekonomické správě bytového domu patří finanční plánování spojené se správou a provozem bytového...

15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.
13.02.2018 Technický facility management je v případě bytových domů komplexní technická správa objektu.
12.02.2018 Lodžie a balkony jsou polohově součástí obvodového pláště domu. Právě tyto stavební prvky jsou zřejmě nejexponovanějšími součástmi obvodového pláště a patří mezi nejvíce degradované součásti staveb.