Kdo si v Chebu opraví byt, může platit nižší nájem

Radnice v Chebu se rozhodla řešit situaci s obecními byty, které jsou ve špatném stavu, a nelze je proto pronajmout. Rozhodla se je nabízet zájemcům, kteří je na vlastní náklady opraví a za to budou dočasně platit snížený nájem. Město samo na jejich opravu peníze nemá.

Město Cheb nabízí byty, které si nájemníci mohou sami opravit a snížit si tím nájem. "Aktuálně jde o 16 bytů, které jsou prázdné a těžko pronajímatelné a které by město muselo opravit ze svých peněz," popsal nabídku starosta Pavel Vanoušek). Oprava těchto bytů vyjde podle odhadů na 150 až 400 tisíc korun.

Chebu patří celkem 1261 bytů. Z toho jich je nyní 91 volných, což je asi sedm procent. "Důvodem, proč jsou volné, je většinou jejich technický stav, který neumožňuje pronájem a město není schopno je opravit nejednou," uvedl Vanoušek. Z nevyužitých bytů přitom městu zbytečně utíkají příjmy z nájmu.

Nájemné bude dočasně poloviční

V bytech se běžné nájemné pohybuje od 1383 korun za byty velikosti 1+0 až po 4500 korun u čtyřpokojových bytů. U velkých bytů nad 100 metrů čtverečních zavedlo město nedávno 4500 korun nájemného jako strop. Pokud si byt nájemce pronajme s tím, že nutné opravy ze svého provede, nájemné se mu po dobu rekonstrukce a započítání nákladů sníží na polovinu.

Město má zpracované položkové rozpočty na rekonstrukce nabízených bytů. Nejčastěji se v nich musí vyměnit podlahy, rekonstruovat koupelny a rozvody vody, vyměnit topení nebo elektroinstalaci či kuchyňskou linku.

Zdroj: ČTK

Další zprávy

02.05.2018
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 uzavírá seznam přihlášených staveb 1. června 2018.

Do soutěže mohou být přihlášeny stavby nové i rekonstruované, urbanistické realizace veřejného...

30.04.2018 Při zjištění vlhkosti v bytovém domě nebo bytě je nejdůležitějším krokem zjistit skutečnou příčinu vlhkosti a následně navrhnout opatření k jejímu odstranění.
27.04.2018 Před vlastní modernizací kuchyní a koupelen v bytech bytových domů bychom měli posoudit stavebně technický stav konstrukcí, kterých se navrhované stavební úpravy budou týkat. Platí přitom zásada, že než přistoupíme k vlastní modernizaci, měly by být odstraněny poruchy stavby, které v dalším postupu výstavby mohou znehodnotit její výsledek.
25.04.2018 Podlahy v bytových domech musí splňovat zejména požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
23.04.2018 Ať už se chystáte zateplovat podkroví svépomocí nebo požádáte o spolupráci odborníky, rozhodně se vám budou hodit následující tipy a doporučení.