Prohlédněte si pasivní domy

Od pátku 9. do neděle 11. listopadu proběhne další ročník akce Dny pasivních domů, v rámci níž bude možné se zeptat přímo majitelů těchto domů, jak se jim v nich žije, jak fungují a také jak se staví.

V rámci letošního ročníku si budete moci prohlédnout pasivní domy ve Vlašimi, v Plzni 10 – Lhotě, v Bílovicích nad Svitavou, v Letovicích a ve Veřovicích. Pokud uvažujete o bydlení v pasivním domě, máte ideální příležitost zjistit, jaké jsou jeho výhody, nebo na co si dát při stavbě pozor.

Název pasivní dům vychází z principu využívání pasivních tepelných zisků v budově. Jsou to vnější zisky ze slunečního záření procházejícího okny a zisky vnitřní – teplo vyzařované lidmi a spotřebiči. Díky velmi kvalitní izolaci a dalším prvkům tyto zisky „neutíkají ven“ a po většinu roku postačují k zajištění příjemné teploty v místnostech. K největším výhodám pasivního domu lze připočíst nízké náklady na bydlení, stálý přívod čerstvého vzduchu, vysokou tepelnou pohodu v místnosti nebo absenci průvanu.

Koncepci pasivního domu lze nejjednodušeji charakterizovat takto – jde o to nepustit žádné teplo ven a přitom co nejefektivněji využívat tepelné zisky, které jsou k dispozici. Tím lze dosáhnout výrazného snížení výkonu zdroje tepla a také celkové závislosti objektu na dodávkách energie.

Vývojovým stupněm k pasivním domům byly domy nízkoenergetické. Ty obsahovaly v zásadě stejné komponenty jako domy pasivní, pouze v menší míře. Na rozdíl od pasivního domu potřebuje větší zdroj tepla a rozsáhlejší otopný systém, čímž se ve výsledku vyrovnávají investiční náklady, ale provozní zůstávají o poznání vyšší než u domu pasivního.

Pasivní dům by navíc měl dokladovat dodržení předepsaných parametrů prostřednictvím oficiální kontroly kvality.

Zdroj: www.pasivnidomy.cz

 

 

 

Další zprávy

14.06.2019
Obce, svazek obcí, městská část nebo městský obvod jsou potenciálními žadateli o podporu z programu Výstavba pro obce.

O tom, na co lze využít dotaci, na co úvěr a jak o obě podpory žádat, jsme psali <link...

13.06.2019 Ministerstvo pro místní rozvoj poskytne dotace v rámci programu Podpora revitalizace území na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách celkově 95,3 milionů korun.
12.06.2019 V rámci EU patří Česká republika k zemím s nejnižším podílem nájemního bydlení. Podle údajů Eurostatu u nás dominuje vlastnické bydlení s podílem 78 %, takže na nájemní bydlení připadá pouhých 22 %.
11.06.2019 Program Výstavby pro obce má alokované peníze pro výstavbu sociálních a smíšených domů a sociálních bytů.
10.06.2019 Až polovina našich bytů ve městech se přehřívá.