Prohlédněte si pasivní domy

Od pátku 9. do neděle 11. listopadu proběhne další ročník akce Dny pasivních domů, v rámci níž bude možné se zeptat přímo majitelů těchto domů, jak se jim v nich žije, jak fungují a také jak se staví.

V rámci letošního ročníku si budete moci prohlédnout pasivní domy ve Vlašimi, v Plzni 10 – Lhotě, v Bílovicích nad Svitavou, v Letovicích a ve Veřovicích. Pokud uvažujete o bydlení v pasivním domě, máte ideální příležitost zjistit, jaké jsou jeho výhody, nebo na co si dát při stavbě pozor.

Název pasivní dům vychází z principu využívání pasivních tepelných zisků v budově. Jsou to vnější zisky ze slunečního záření procházejícího okny a zisky vnitřní – teplo vyzařované lidmi a spotřebiči. Díky velmi kvalitní izolaci a dalším prvkům tyto zisky „neutíkají ven“ a po většinu roku postačují k zajištění příjemné teploty v místnostech. K největším výhodám pasivního domu lze připočíst nízké náklady na bydlení, stálý přívod čerstvého vzduchu, vysokou tepelnou pohodu v místnosti nebo absenci průvanu.

Koncepci pasivního domu lze nejjednodušeji charakterizovat takto – jde o to nepustit žádné teplo ven a přitom co nejefektivněji využívat tepelné zisky, které jsou k dispozici. Tím lze dosáhnout výrazného snížení výkonu zdroje tepla a také celkové závislosti objektu na dodávkách energie.

Vývojovým stupněm k pasivním domům byly domy nízkoenergetické. Ty obsahovaly v zásadě stejné komponenty jako domy pasivní, pouze v menší míře. Na rozdíl od pasivního domu potřebuje větší zdroj tepla a rozsáhlejší otopný systém, čímž se ve výsledku vyrovnávají investiční náklady, ale provozní zůstávají o poznání vyšší než u domu pasivního.

Pasivní dům by navíc měl dokladovat dodržení předepsaných parametrů prostřednictvím oficiální kontroly kvality.

Zdroj: www.pasivnidomy.cz

 

 

 

Další zprávy

14.12.2018
V programu Regenerace sídlišť bylo v letošním roce schváleno 18 žádostí za 99 070 927 Kč.

Výhody programu:

  • platí pro celé území ČR,
  • možnost kombinace dotace s úvěrem,
  • příznivá úroková sazba...
13.12.2018 Skoro dva a půl tisíce jihomoravských seniorů čeká na umístění do domova pro seniory nebo domova se zvláštním režimem.
12.12.2018 Seriál tohoto měsíce sleduje krok za krokem programy, které spravuje Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a jejichž cílem je podporovat kvalitní bydlení v Česku.
11.12.2018 Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvy k předkládání žádostí do programu Podpora bydlení.
07.12.2018 Obecní dům, klubovna pro spolky, hasičská zbrojnice, knihovna či park. Tyto objekty mohou vzniknout na místech, kde nyní stojí chátrající budovy, které není možné v současném stavu využít.