Prohlédněte si pasivní domy

Od pátku 9. do neděle 11. listopadu proběhne další ročník akce Dny pasivních domů, v rámci níž bude možné se zeptat přímo majitelů těchto domů, jak se jim v nich žije, jak fungují a také jak se staví.

V rámci letošního ročníku si budete moci prohlédnout pasivní domy ve Vlašimi, v Plzni 10 – Lhotě, v Bílovicích nad Svitavou, v Letovicích a ve Veřovicích. Pokud uvažujete o bydlení v pasivním domě, máte ideální příležitost zjistit, jaké jsou jeho výhody, nebo na co si dát při stavbě pozor.

Název pasivní dům vychází z principu využívání pasivních tepelných zisků v budově. Jsou to vnější zisky ze slunečního záření procházejícího okny a zisky vnitřní – teplo vyzařované lidmi a spotřebiči. Díky velmi kvalitní izolaci a dalším prvkům tyto zisky „neutíkají ven“ a po většinu roku postačují k zajištění příjemné teploty v místnostech. K největším výhodám pasivního domu lze připočíst nízké náklady na bydlení, stálý přívod čerstvého vzduchu, vysokou tepelnou pohodu v místnosti nebo absenci průvanu.

Koncepci pasivního domu lze nejjednodušeji charakterizovat takto – jde o to nepustit žádné teplo ven a přitom co nejefektivněji využívat tepelné zisky, které jsou k dispozici. Tím lze dosáhnout výrazného snížení výkonu zdroje tepla a také celkové závislosti objektu na dodávkách energie.

Vývojovým stupněm k pasivním domům byly domy nízkoenergetické. Ty obsahovaly v zásadě stejné komponenty jako domy pasivní, pouze v menší míře. Na rozdíl od pasivního domu potřebuje větší zdroj tepla a rozsáhlejší otopný systém, čímž se ve výsledku vyrovnávají investiční náklady, ale provozní zůstávají o poznání vyšší než u domu pasivního.

Pasivní dům by navíc měl dokladovat dodržení předepsaných parametrů prostřednictvím oficiální kontroly kvality.

Zdroj: www.pasivnidomy.cz

 

 

 

Další zprávy

22.02.2019
Častým dotazem, s nímž se na nás čtenáři Portálu o bydlení obracejí, je upravitelnost bytu.

Zjednodušeně řečeno je "upravitelný byt" takový byt, který se dá lehce upravit pro případ, že by se...

21.02.2019 Pojištění by mělo být velmi důležitou součástí pořizování, vlastnictví či užívání nemovitosti, lhostejno, zda jde o rodinný či bytový dům, bytovou jednotku či byt.
20.02.2019 Popětadvacáté budou obce napříč Českou republikou poměřovat své „síly“.
19.02.2019 Jubilejní 25. ročník soutěže o nejlepší stavbu roku v Ostravě přináší změnu.
18.02.2019 Svým charakterem si jsou příspěvek na správu domu (a pozemku) a nájemné velmi podobné instituty.