Vertical Forest: Unikátní mrakodrapy, na kterých vyrostla džungle

Jen pár kroků od rušného vlakového nádraží v Miláně najdete oázu zeleně a klidu. Překvapivě se nerozprostírá do šířky, ale do výšky.

Kdyby se tisíce stromů, rostlin a keřů ze zelených staveb vysázely na zemi, pokrylo by to plochu 20 000 m2. To je les o rozloze dvou fotbalových hřišť.

Zelené budovy. Doslova zelené

Za Vertical Forest (v originále Bosco Verticale) stojí italské studio Stefano Boeri Architetti. Unikátní projekt představuje typ moderních udržitelných budov, které řeší problém městských tepelných ostrovů. Mrakodrapy vysoké 110 m a 76 m stojí v centru Milána, na hranici čtvrti Isola a jsou osázeny 800 stromy, 4500 křovinami a 15 000 rostlin.

Tato vertikální džungle pomáhá vytvářet vlhkost, absorbuje CO2 a prach, vytváří kyslík, chrání lidi a domy před škodlivými slunečními paprsky a akustickým znečištěním. Navíc jde doopravdy o živé stavby – bohatý ekosystém vytváří podmínky pro to, aby se zde usídlil hmyz a ptactvo.

Stromy vhodné pro mrakodrapy

Klíčovým elementem staveb jsou rostliny a stromy, které vybírala skupina botaniků s ohledem na jejich umístění a výšku. Jde o druhy, které byly vypěstovány speciálně pro tento účel a předkultivovány tak, aby se adaptovaly na podmínky, které jim poskytuje budova.

Nejlepší stavba světa

Mrakodrapy se otevřely v roce 2014 a vzápětí získaly prestižní ceny The International Highrise Award a Best Tall Building Worldwide. Vertical Forest v Milánu byl postaven jako vůbec první svého druhu, ale jeho příklad už následují města po celém světě.

Zdroj: Lucie Sigmundová, arch space

Další zprávy

15.10.2019
Pro pasivní domy jsou vhodné ty konstrukce, které dokáží zabezpečit kvalitní izolační schopnost při co nejmenší tloušťce stěn.

Volba konstrukčního materiálu bývá ovlivněna náklady na stavbu a jeho užitnými vlastnostmi, ale také...

10.10.2019 První říjnovou sobotu proběhla ve Šluknovském výběžku celostátní slavnost v rámci letošního ročníku prestižní soutěže Vesnice roku.
08.10.2019 Základním předpokladem pro stavbu kvalitního pasivního domu je dobře zpracovaný projekt. Právě ve fázi prvotního návrhu se rozhoduje o budoucí kvalitě budovy.
07.10.2019 Užijte si aktivní víkend v pasivních domech. Procestovat můžete 8.–10. listopadu celou republiku.
04.10.2019 V souvislosti s přechodem na pozemní vysílání v normě v DVB-T2 bude nutné upravit v našem bytovém domě společnou televizní anténu. Kdo v tomto případě je povinen tuto úpravu hradit? Nájemci, nebo pronajímatel?