Vertical Forest: Unikátní mrakodrapy, na kterých vyrostla džungle

Jen pár kroků od rušného vlakového nádraží v Miláně najdete oázu zeleně a klidu. Překvapivě se nerozprostírá do šířky, ale do výšky.

Kdyby se tisíce stromů, rostlin a keřů ze zelených staveb vysázely na zemi, pokrylo by to plochu 20 000 m2. To je les o rozloze dvou fotbalových hřišť.

Zelené budovy. Doslova zelené

Za Vertical Forest (v originále Bosco Verticale) stojí italské studio Stefano Boeri Architetti. Unikátní projekt představuje typ moderních udržitelných budov, které řeší problém městských tepelných ostrovů. Mrakodrapy vysoké 110 m a 76 m stojí v centru Milána, na hranici čtvrti Isola a jsou osázeny 800 stromy, 4500 křovinami a 15 000 rostlin.

Tato vertikální džungle pomáhá vytvářet vlhkost, absorbuje CO2 a prach, vytváří kyslík, chrání lidi a domy před škodlivými slunečními paprsky a akustickým znečištěním. Navíc jde doopravdy o živé stavby – bohatý ekosystém vytváří podmínky pro to, aby se zde usídlil hmyz a ptactvo.

Stromy vhodné pro mrakodrapy

Klíčovým elementem staveb jsou rostliny a stromy, které vybírala skupina botaniků s ohledem na jejich umístění a výšku. Jde o druhy, které byly vypěstovány speciálně pro tento účel a předkultivovány tak, aby se adaptovaly na podmínky, které jim poskytuje budova.

Nejlepší stavba světa

Mrakodrapy se otevřely v roce 2014 a vzápětí získaly prestižní ceny The International Highrise Award a Best Tall Building Worldwide. Vertical Forest v Milánu byl postaven jako vůbec první svého druhu, ale jeho příklad už následují města po celém světě.

Zdroj: Lucie Sigmundová, arch space

Další zprávy

17.07.2019
Jednou z podmínek tohoto programu je doložení potvrzení z vodoprávního úřadu, že nemovitost, kterou chceme modernizovat, či pozemek, kde plánujeme výstavbu domu, neleží v záplavovém území.

Pokud se nemovitost či stavební pozemek v záplavovém území nachází, požaduje Státní fond rozvoje...

15.07.2019 Brňané, kteří se ocitli v krizové životní situaci, najdou přechodné bydlení ve zrekonstruovaném domě na Francouzské.
12.07.2019 O úvěr žádají osoby do 36 let, což prakticky znamená, že žádost musí být na SFRB doručena den před tím, než se budou slavit narozeniny.
09.07.2019 Již za půl roku začne platit evropská směrnice o energetické náročnosti budov. Změny se dotýkají nejen zpřísnění požadavků součinitele prostupů tepla obálky domu, ale i využití obnovitelných zdrojů energie.
04.07.2019 Do našich měst a obcí půjde od Ministerstva pro místní rozvoj více než 20 milionů korun na opravy mostů, silnic a lávek, které poničily živelní pohromy.