Kdo platí dezinsekci v pronajatém bytě

Chtě nechtě jsou někdy našimi spolubydlícími drobní živočichové, douhrnně nazývaní hmyz. Přítomnost některých ani nezaznamenáme, ale takové štěnice...

Do naší právní poradny čas od času přicházejí dotazy s "hmyzí" tematikou. Vybrali jsme jeden z nich:

Pronajal jsem si byt a brzy zjistil, že spolu se mnou v něm bydlí štěnice a švábi. Kdo platí dezinsekci?

"Dovoluji si úvodem uvést, že dezinsekce bytu se řídí zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.

Dle ustanovení § 57 uvedeného zákona je to vlastník nemovitosti, kdo je povinen dle potřeby zajistit dezinsekci bytu za účelem likvidace přenašečů infekčních onemocnění a zvýšeného výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů.

Ze zákona tudíž vyplývá, že povinnost zajistit a tedy i uhradit dezinsekci bytu, má vlastník nemovitosti (například město) nebo společenství vlastníků jednotek.

Jiná situace by mohla patrně nastat v případě, pokud by výskyt štěnic/švábů byl prokazatelně zaviněn nájemcem bytu. V daném případě byste pak mohli požadovat, aby náklady dezinsekce bytu nesl nájemce. Prokázat, že za výskyt parazitů je přímo odpovědný nájemce, by však pravděpodobně bylo velmi komplikované."

JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát, Advokátní kancelář ERHARTOVÁ VÍTEK & PARTNERS

Další zprávy

15.10.2019
Pro pasivní domy jsou vhodné ty konstrukce, které dokáží zabezpečit kvalitní izolační schopnost při co nejmenší tloušťce stěn.

Volba konstrukčního materiálu bývá ovlivněna náklady na stavbu a jeho užitnými vlastnostmi, ale také...

10.10.2019 První říjnovou sobotu proběhla ve Šluknovském výběžku celostátní slavnost v rámci letošního ročníku prestižní soutěže Vesnice roku.
08.10.2019 Základním předpokladem pro stavbu kvalitního pasivního domu je dobře zpracovaný projekt. Právě ve fázi prvotního návrhu se rozhoduje o budoucí kvalitě budovy.
07.10.2019 Užijte si aktivní víkend v pasivních domech. Procestovat můžete 8.–10. listopadu celou republiku.
04.10.2019 V souvislosti s přechodem na pozemní vysílání v normě v DVB-T2 bude nutné upravit v našem bytovém domě společnou televizní anténu. Kdo v tomto případě je povinen tuto úpravu hradit? Nájemci, nebo pronajímatel?