Přibývá seniorů, kteří mají problém s bydlením

Ačkoli se v souvislosti se sociálním bydlením mluví především o obyvatelích vyloučených lokalit nebo ubytoven, problémy s bydlením mají ve stále větší míře senioři nebo matky samoživitelky a lidé se zdravotním postižením. I tím by se měl zabývat zákon o sociálním bydlení.

„V České republice hrozí bytová nouze a sociální vyloučení 905 tisícům domácností,“ tvrdí předseda Sdružení nájemníků, které na toto téma v pondělí pořádalo tiskovou konferenci. Podle něj tolika domácnostem hrozí, že v budoucnu nedokáží platit nájemné - mezi nejohroženějšími skupinami jmenoval především případy osamělých seniorů, zdravotně postižených a samoživitelek s dětmi.

Nedostává se malometrážních bytů s nízkým nájemným

V zemi je přitom podle informací sdružení 652 tisíc nevyužitých bytů, z čehož většina (asi půl milionu) patří obcím a městům, případně státu. "Je třeba stavět nikoliv ubytovny, nýbrž malometrážní byty, v nichž lidé mohou bydlet za místně obvyklé nájemné,“ dodal Taraba. Takto malé byty tvoří zhruba deset procennt bytového fondu, ale bylo by potřeba dvacet. Úplně bez bydlení je v zemi něco přes sto tisíc lidí, kteří žijí například na ubytovnách.

Oběma skupinám by měl pomoci nový zákon o sociálním bydlení, na jehož tvorbě se podílí ministerstvo pro místní rozvoj a resort práce. Jeho první obrysy by měly být hotové do srpna, celý zákon pak do konce roku. Norma počítá s tím, že by lidé s nižším příjmem dostávali příspěvky na bydlení. Zatím ale není jasné, v jaké výši, ani kde na to vláda vezme peníze.

Zdroj: SON

Další zprávy

19.02.2018
Jestliže se chystáte obložit svou koupelnu a nikdy před tím jste to nedělali, získáte řadu zkušeností, často negativních, které vám napříště ušetří spoustu času a energie.

Zkušenosti jsou o to cennější, pokud je na shánění firmy a na samotné práce málo času. Čím jsme...

16.02.2018 V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.
15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.
13.02.2018 Technický facility management je v případě bytových domů komplexní technická správa objektu.