Přibývá seniorů, kteří mají problém s bydlením

Ačkoli se v souvislosti se sociálním bydlením mluví především o obyvatelích vyloučených lokalit nebo ubytoven, problémy s bydlením mají ve stále větší míře senioři nebo matky samoživitelky a lidé se zdravotním postižením. I tím by se měl zabývat zákon o sociálním bydlení.

„V České republice hrozí bytová nouze a sociální vyloučení 905 tisícům domácností,“ tvrdí předseda Sdružení nájemníků, které na toto téma v pondělí pořádalo tiskovou konferenci. Podle něj tolika domácnostem hrozí, že v budoucnu nedokáží platit nájemné - mezi nejohroženějšími skupinami jmenoval především případy osamělých seniorů, zdravotně postižených a samoživitelek s dětmi.

Nedostává se malometrážních bytů s nízkým nájemným

V zemi je přitom podle informací sdružení 652 tisíc nevyužitých bytů, z čehož většina (asi půl milionu) patří obcím a městům, případně státu. "Je třeba stavět nikoliv ubytovny, nýbrž malometrážní byty, v nichž lidé mohou bydlet za místně obvyklé nájemné,“ dodal Taraba. Takto malé byty tvoří zhruba deset procennt bytového fondu, ale bylo by potřeba dvacet. Úplně bez bydlení je v zemi něco přes sto tisíc lidí, kteří žijí například na ubytovnách.

Oběma skupinám by měl pomoci nový zákon o sociálním bydlení, na jehož tvorbě se podílí ministerstvo pro místní rozvoj a resort práce. Jeho první obrysy by měly být hotové do srpna, celý zákon pak do konce roku. Norma počítá s tím, že by lidé s nižším příjmem dostávali příspěvky na bydlení. Zatím ale není jasné, v jaké výši, ani kde na to vláda vezme peníze.

Zdroj: SON

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.