Přelouč plánuje sociální bydlení pro osamělé matky

Hned ve dvou objektech chce město Přelouč v Pardubickém kraji vybudovat sociální bydlení. Vedení obce doufá, že bude možné získat na tuto přestavbu dotace. V bytech by mohly bydlet například matky samoživitelky, které se ocitnou ve finanční tísni.

Přelouč má hned dvě stavby, v nichž chce vybudovat sociální byty pro potřebné. Město chce bydlení poskytnout lidem v sociální tísni, což mohou být například isamělé matky nebo senioři.

Již v roce 2011 dostal odbor správy majetku a infrastruktury úkol vytipovat pozemky ve vlastnictví města vhodných pro zamýšlenou výstavbu sociálních bytů. V té době však město žádný pozemek, který by byl pro zamýšlenou výstavbu vhodný nevlastnilo. V závěru roku však získalo do vlastnictví areál bývalé firmy SVOS a předpokládá se, že administrativní budova by na toto sociální bydlení mohla být zrekonstruována. 

Počítá se i s bezbariérovými byty

Druhý vhodný pozemek je v ulici K. H. Máchy s rozlohou 1934 m2. Na pozemku stojí dům, který už má má zateplenou fasádu, nová okna a začala jeho vnitřní přestavba na čtyři bytové jednotky s dispozicí 2+1 s příslušenstvím o velikosti cca 63 metrů čtverečních, počítá se rovněž s bezbariérovými byty v přízemí a dalšího bytu v půdním prostoru, součástí je suchý sklep a prádelna. Celý objekt se podle vedení města jeví jako ideální právě pro rekonstrukci i pro výstavbu další budovy sociálních bytů.

Přelouč přitom doufá, že v budoucích letech budou dotace jak ze státních, tak i z evropských zdrojů nadále poskytovány pro výstavbu či rekonstrukce bytů i pro ostatní sociálně potřebné skupiny občanů. 

Zdroj: redakce, www.mestoprelouc.cz

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.