Přelouč plánuje sociální bydlení pro osamělé matky

Hned ve dvou objektech chce město Přelouč v Pardubickém kraji vybudovat sociální bydlení. Vedení obce doufá, že bude možné získat na tuto přestavbu dotace. V bytech by mohly bydlet například matky samoživitelky, které se ocitnou ve finanční tísni.

Přelouč má hned dvě stavby, v nichž chce vybudovat sociální byty pro potřebné. Město chce bydlení poskytnout lidem v sociální tísni, což mohou být například isamělé matky nebo senioři.

Již v roce 2011 dostal odbor správy majetku a infrastruktury úkol vytipovat pozemky ve vlastnictví města vhodných pro zamýšlenou výstavbu sociálních bytů. V té době však město žádný pozemek, který by byl pro zamýšlenou výstavbu vhodný nevlastnilo. V závěru roku však získalo do vlastnictví areál bývalé firmy SVOS a předpokládá se, že administrativní budova by na toto sociální bydlení mohla být zrekonstruována. 

Počítá se i s bezbariérovými byty

Druhý vhodný pozemek je v ulici K. H. Máchy s rozlohou 1934 m2. Na pozemku stojí dům, který už má má zateplenou fasádu, nová okna a začala jeho vnitřní přestavba na čtyři bytové jednotky s dispozicí 2+1 s příslušenstvím o velikosti cca 63 metrů čtverečních, počítá se rovněž s bezbariérovými byty v přízemí a dalšího bytu v půdním prostoru, součástí je suchý sklep a prádelna. Celý objekt se podle vedení města jeví jako ideální právě pro rekonstrukci i pro výstavbu další budovy sociálních bytů.

Přelouč přitom doufá, že v budoucích letech budou dotace jak ze státních, tak i z evropských zdrojů nadále poskytovány pro výstavbu či rekonstrukce bytů i pro ostatní sociálně potřebné skupiny občanů. 

Zdroj: redakce, www.mestoprelouc.cz

Další zprávy

16.02.2018
V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.

K ekonomické správě bytového domu patří finanční plánování spojené se správou a provozem bytového...

15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.
13.02.2018 Technický facility management je v případě bytových domů komplexní technická správa objektu.
12.02.2018 Lodžie a balkony jsou polohově součástí obvodového pláště domu. Právě tyto stavební prvky jsou zřejmě nejexponovanějšími součástmi obvodového pláště a patří mezi nejvíce degradované součásti staveb.