Obce chtějí po státu více peněz na sociální bydlení

Města a obce nemají moc zájem o budování ubytoven, chtějí spíše rozvíjet sociální bydlení v podobně levných malometrážních bytů - doufají však, že stát jim s tím finančně pomůže.

Stát by měl dát na sociální oblast, tedy i na sociální bydlení, víc peněz. Jinak není možné, aby za ni nesly odpovědnost města a obce. Říká to Svaz měst a obcí  - podle jejich zástupců nejsou řešením sociálního bydlení ubytovny, ale standardní nájemní bydlení a podpůrné služby. Lidem v obtížné životní situaci je třeba pomoci také tvorbou a dostatečnou nabídkou pracovních míst. Shodli se také na tom, že obce hrají v sociálním bydlení zásadní roli, rádi by však, aby stát už měl hotovou koncepci řešení této problematiky. 

„Sociální bydlení je třeba řešit systémově," říká výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Jana Vildumetzová. Podle ní by diskuze o podobě sociálního bydlení měla probíhat v partnerství státu, měst a obcí a neziskových organizací. Stát musí na systém zajistit dostatek finančních prostředků, dodává.

Pro rodiny a seniory jsou lepší levné byty než ubytovny

Velmi diskutované ubytovny nejsou podle Svazu měst a obcí dlouhodobým řešením situace například pro rodiny s dětmi nebo seniory- pro ty jsou vhodnější levné byty, k jejichž budování přistupuje poslední dobou čím díl více měst a obcí. 

Podle nedávno zveřejněných údajů je v Evropě na 11 milionů volných bytů. Už dnes mnoho nájemních sociálních bytů v Česku ve spolupráci s obcemi spravují právě neziskové organizace, společně tak pomáhají řešit bezdomovectví a uniknout dluhové pasti. Oba subjekty by mohly přispět s  podněty a zkušenostmi z praxe k přípravě nové koncepce sociálního bydlení a souvisejícího zákona tak, aby nová legislativa reagovala na životní potřeby lidí v obtížné životní situaci.

Zdroj: Svaz obcí a měst České republiky

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.