Hrozí pokuty za chybějící energetické štítky

Státní energetická inspekce začala s kontrolami průkazů energetické náročnosti budov (PENB) u fyzických osob. Mohou je trestat pokutou třeba za to, že prodávají dům bez tohoto dokumentu, přičemž sankce může činit 50 až 100 tisíc korun.

Po více než roce, kdy platí zákon o energetických průkazech budov, se objevují první případy kontrol u fyzických osob. Již dříve Státní energetická inspekce kontrolovala průkazy spojené s majetkem měst a obcí. Nyní se objevují první případy sankcí vůči soukromým osobám, které energetický průkaz neřeší, ač by měly.

Může se to stát například v případě prodeje staršího rodinného domu – sám o sobě by průkaz zatím nepotřeboval, ale pokud jde do prodeje, měl by průkaz být součástí kupní smlouvy. Loni se sice jeden čas zdálo, že ani v těchto případech potřeba nebude, ale nakonec je legislativa v tomto ohledu jednoznačná.

Pokut bude zřejmě přibývat, mohou činit desítky tisíc korun

Může se tak stát, že na podobné případy nyní při kontrole narazí Státní energetická inspekce, která může udělit pokutu padesát až sto tisíc korun. Člověk, který by raději chtěl nechat dodatečně vypracovat průkaz energetické náročnosti budov, může přitom narazit na to, že mu nový majitel domu neumožní provedení potřebných měření. Pokud se to povede, bude inspekce zatím zřejmě shovívavá a bude zatím akceptovat dodatečné vydání průkazu, do budoucna však podobné výjimky akceptovat nebude. Je přitom zřejmé, že kontroly ze strany inspekce budou pokračovat.

Více informací o PENB na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu ZDE 

Zdroj: realitní kanceláře

Další zprávy

22.02.2019
Častým dotazem, s nímž se na nás čtenáři Portálu o bydlení obracejí, je upravitelnost bytu.

Zjednodušeně řečeno je "upravitelný byt" takový byt, který se dá lehce upravit pro případ, že by se...

21.02.2019 Pojištění by mělo být velmi důležitou součástí pořizování, vlastnictví či užívání nemovitosti, lhostejno, zda jde o rodinný či bytový dům, bytovou jednotku či byt.
20.02.2019 Popětadvacáté budou obce napříč Českou republikou poměřovat své „síly“.
19.02.2019 Jubilejní 25. ročník soutěže o nejlepší stavbu roku v Ostravě přináší změnu.
18.02.2019 Svým charakterem si jsou příspěvek na správu domu (a pozemku) a nájemné velmi podobné instituty.