Hrozí pokuty za chybějící energetické štítky

Státní energetická inspekce začala s kontrolami průkazů energetické náročnosti budov (PENB) u fyzických osob. Mohou je trestat pokutou třeba za to, že prodávají dům bez tohoto dokumentu, přičemž sankce může činit 50 až 100 tisíc korun.

Po více než roce, kdy platí zákon o energetických průkazech budov, se objevují první případy kontrol u fyzických osob. Již dříve Státní energetická inspekce kontrolovala průkazy spojené s majetkem měst a obcí. Nyní se objevují první případy sankcí vůči soukromým osobám, které energetický průkaz neřeší, ač by měly.

Může se to stát například v případě prodeje staršího rodinného domu – sám o sobě by průkaz zatím nepotřeboval, ale pokud jde do prodeje, měl by průkaz být součástí kupní smlouvy. Loni se sice jeden čas zdálo, že ani v těchto případech potřeba nebude, ale nakonec je legislativa v tomto ohledu jednoznačná.

Pokut bude zřejmě přibývat, mohou činit desítky tisíc korun

Může se tak stát, že na podobné případy nyní při kontrole narazí Státní energetická inspekce, která může udělit pokutu padesát až sto tisíc korun. Člověk, který by raději chtěl nechat dodatečně vypracovat průkaz energetické náročnosti budov, může přitom narazit na to, že mu nový majitel domu neumožní provedení potřebných měření. Pokud se to povede, bude inspekce zatím zřejmě shovívavá a bude zatím akceptovat dodatečné vydání průkazu, do budoucna však podobné výjimky akceptovat nebude. Je přitom zřejmé, že kontroly ze strany inspekce budou pokračovat.

Více informací o PENB na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu ZDE 

Zdroj: realitní kanceláře

Další zprávy

23.05.2019
Plastová okna mají dobré tepelně izolační vlastnosti, dlouhou životnost a nízké nároky na údržbu. Přesto si zaslouží alespoň minimální péči.

Po klimaticky náročných zimních měsících je jaro ideální doba.

Zkontrolujte těsnění

Plastová okna...

22.05.2019 Stručná verze procesu zní lakonicky – písemně zažádat po vyhlášení výzvy, kterou Státní fond rozvoje bydlení uveřejní na svých internetových stránkách.
17.05.2019 Město Ostrava připravuje pět projektů bytových domů, v nichž vznikne 182 nájemních bytů. Jedná se o novostavby nebo o rekonstrukce domů, v nichž dosud byly kancelářské prostory.
16.05.2019 Mnoho otázek přicházejících do poradny Portálu o bydlení se týká vyúčtování energií a služeb, protože vždy se najde hodně specifických problémů.
14.05.2019 Koncem dubna vyhlásil Státní fond rozvoje bydlení výzvu k podávání žádostí o dotaci nebo o dotaci a úvěr do programu Regenerace veřejných prostranství na sídlištích pro rok 2019.