Hrozí pokuty za chybějící energetické štítky

Státní energetická inspekce začala s kontrolami průkazů energetické náročnosti budov (PENB) u fyzických osob. Mohou je trestat pokutou třeba za to, že prodávají dům bez tohoto dokumentu, přičemž sankce může činit 50 až 100 tisíc korun.

Po více než roce, kdy platí zákon o energetických průkazech budov, se objevují první případy kontrol u fyzických osob. Již dříve Státní energetická inspekce kontrolovala průkazy spojené s majetkem měst a obcí. Nyní se objevují první případy sankcí vůči soukromým osobám, které energetický průkaz neřeší, ač by měly.

Může se to stát například v případě prodeje staršího rodinného domu – sám o sobě by průkaz zatím nepotřeboval, ale pokud jde do prodeje, měl by průkaz být součástí kupní smlouvy. Loni se sice jeden čas zdálo, že ani v těchto případech potřeba nebude, ale nakonec je legislativa v tomto ohledu jednoznačná.

Pokut bude zřejmě přibývat, mohou činit desítky tisíc korun

Může se tak stát, že na podobné případy nyní při kontrole narazí Státní energetická inspekce, která může udělit pokutu padesát až sto tisíc korun. Člověk, který by raději chtěl nechat dodatečně vypracovat průkaz energetické náročnosti budov, může přitom narazit na to, že mu nový majitel domu neumožní provedení potřebných měření. Pokud se to povede, bude inspekce zatím zřejmě shovívavá a bude zatím akceptovat dodatečné vydání průkazu, do budoucna však podobné výjimky akceptovat nebude. Je přitom zřejmé, že kontroly ze strany inspekce budou pokračovat.

Více informací o PENB na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu ZDE 

Zdroj: realitní kanceláře

Další zprávy

14.12.2018
V programu Regenerace sídlišť bylo v letošním roce schváleno 18 žádostí za 99 070 927 Kč.

Výhody programu:

  • platí pro celé území ČR,
  • možnost kombinace dotace s úvěrem,
  • příznivá úroková sazba...
13.12.2018 Skoro dva a půl tisíce jihomoravských seniorů čeká na umístění do domova pro seniory nebo domova se zvláštním režimem.
12.12.2018 Seriál tohoto měsíce sleduje krok za krokem programy, které spravuje Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a jejichž cílem je podporovat kvalitní bydlení v Česku.
11.12.2018 Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvy k předkládání žádostí do programu Podpora bydlení.
07.12.2018 Obecní dům, klubovna pro spolky, hasičská zbrojnice, knihovna či park. Tyto objekty mohou vzniknout na místech, kde nyní stojí chátrající budovy, které není možné v současném stavu využít.