MAJITEL v. NÁJEMNÍK: hledejte odpovědi v naší poradně

Potřebujete poradit se změnami, které do vztahu majitele a nájemníka vnesl nový občanský zákoník? Obraťte se na poradnu Portálu o bydlení. Svůj vlastní názor můžete vyjádřit pomocí dotazníku, který jsme rovněž zveřejnili.

Trápí vás změny, které na vás odd letošního roku dopadly coby na majitele bytu či nájemníka? Nebo v nich nevidíte žádný problém, jen vám není vše úplně jasné? 

Zajímá nás váš názor, a proto jsme připravili dotazník - v něm můžete pomocí otázek dát najevo, jak se vašeho života nové zákony dotkly. Týká se to jak nového občanského zákoníku, který mimo jiné měnil náležitosti nájemní smlouvy či výpovědi z nájmu, tak zákona o obchodních korporacích, který má přímý vliv na činnost bytových družstev. Společenství vlastníků jednotek se zase od letošního roku potýkají s tím, že už neexistují vzorové stanovy a ona tápou, zda jim vystačí ty dosavadní či nikoliv. 

Výsledky dotazníku mohou přispět ke změnám zákoníku

Budeme rádi, když náš dotazník vyplníte a to hned z několika důvodů. Jednak díky tomu budeme vědět, jakým směrem se zaměřit při přípravě textů na Portál o bydlení. Výsledky dotazníku navíc poslouží jako podklad pro další jednání právníků, zákonodárců a vlády, kteří se už nyní zabývají připomínkami k nově platné legislativě. Výsledkem by měla být například novela nového občanského zákoníku, která upraví ta jeho ustanovení, která lidem v praxi způsobují zbytečné problémy. 

Pokud chcete nejen vyjádřit svůj názor, ale zároveň také potřebujete poradit s problémy, které se týkající bydlení - a nejen pokud jde o změny platné od letošního roku, obraťte se na poradnu Portálu o bydlení. Dosavadní otázky a odpovědi, které neustále průběžně doplňujeme, najdete ZDE, rozdělené tematicky do jednotlivých kapitol. 

Své dotazy můžete posílat na mailovou adresu info@remove-this.portalobydleni.cz

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

16.01.2019
Jméno usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí je v našem povědomí nejspíš spjato se squaterstvím. To už je ale minulost, objekt bude sloužit seniorům.

Šatovku najdeme v nejkrásnější části Prahy, v romantickém Šáreckém údolí. Stav budovy byl léta...

15.01.2019 Hned v úvodu si řekneme, že ano, ale je nutno dodržet určitá pravidla a postupy.
14.01.2019 V těchto dnech je ještě stále možné podávat žádosti o poskytnutí národních dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo vyslyšelo požadavky starostek a starostů a vyhlásilo i zcela nové dotační programy.
10.01.2019 Často se traduje, a je to slyšet i v médiích, že pro jakoukoliv stavební činnost je vyžadován souhlas souseda.
07.01.2019 K vlastnickému právu náleží též právo bránit svůj majetek proti neoprávněným zásahům. Právě oplocování pozemku je projevem vůle vlastníka chránit svůj majetek.