MAJITEL v. NÁJEMNÍK: hledejte odpovědi v naší poradně

Potřebujete poradit se změnami, které do vztahu majitele a nájemníka vnesl nový občanský zákoník? Obraťte se na poradnu Portálu o bydlení. Svůj vlastní názor můžete vyjádřit pomocí dotazníku, který jsme rovněž zveřejnili.

Trápí vás změny, které na vás odd letošního roku dopadly coby na majitele bytu či nájemníka? Nebo v nich nevidíte žádný problém, jen vám není vše úplně jasné? 

Zajímá nás váš názor, a proto jsme připravili dotazník - v něm můžete pomocí otázek dát najevo, jak se vašeho života nové zákony dotkly. Týká se to jak nového občanského zákoníku, který mimo jiné měnil náležitosti nájemní smlouvy či výpovědi z nájmu, tak zákona o obchodních korporacích, který má přímý vliv na činnost bytových družstev. Společenství vlastníků jednotek se zase od letošního roku potýkají s tím, že už neexistují vzorové stanovy a ona tápou, zda jim vystačí ty dosavadní či nikoliv. 

Výsledky dotazníku mohou přispět ke změnám zákoníku

Budeme rádi, když náš dotazník vyplníte a to hned z několika důvodů. Jednak díky tomu budeme vědět, jakým směrem se zaměřit při přípravě textů na Portál o bydlení. Výsledky dotazníku navíc poslouží jako podklad pro další jednání právníků, zákonodárců a vlády, kteří se už nyní zabývají připomínkami k nově platné legislativě. Výsledkem by měla být například novela nového občanského zákoníku, která upraví ta jeho ustanovení, která lidem v praxi způsobují zbytečné problémy. 

Pokud chcete nejen vyjádřit svůj názor, ale zároveň také potřebujete poradit s problémy, které se týkající bydlení - a nejen pokud jde o změny platné od letošního roku, obraťte se na poradnu Portálu o bydlení. Dosavadní otázky a odpovědi, které neustále průběžně doplňujeme, najdete ZDE, rozdělené tematicky do jednotlivých kapitol. 

Své dotazy můžete posílat na mailovou adresu info@remove-this.portalobydleni.cz

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.