Praze přestali ubývat obyvatelé

Stěhování lidí z Prahy se po několika letech zpomalilo! Počet obyvatel metropole se na začátku letošního roku díky stěhování opět zvýšil. Pokud si noví obyvatelé metropole pořizují nový byt, kupují nejvíce 2+kk

Propad počtu obyvatel Prahy způsobený tím, že se pryč stěhuje více lidí než těch, kteří míří do města, se v prvních třech měsících letošního roku zastavil. Zatímco v loňském roce ubylo podle dat Českého statistického úřadu Praze více než pět tisíc obyvatel, osob, v prvním kvartále letošního roku jejich počet naopak stoupl. Poprvé po několika letech se sem natrvalo přestěhovalo více lidí z různých regionů než těch, kteří zamířili opačným směrem. Statistiky nezachycují údaje o lidech, kteří bydlí například v pronájmu a trvalé bydliště mají v jiném regionu.  

Metropole dále poroste, ale pomalu

Aktuální čísla nicméně dávají za pravdu dlouhodobým demografickým modelům, podle kterých bude přibývat počet obyvatel Prahy, a to jak prostřednictvím migrace z ostatních krajů České republiky, tak i ze zahraničí. Podle prognóz statistiků by tak měla Praha v roce 2034 mít 1,29 milionu obyvatel, což je o 46 tisíc lidí více, než nyní.

Čerstvé statistiky odráží situaci i na pražském developerském trhu. Z dat o prodeji bytů od největších devoleperů je zjevné, že největší zájem je o byty s dispozicí 2+kk, které se dají koupit už od dvou milionů korun. Podobně velké byty si lidé často pořizují rovněž ve staré zástavbě. 

Statistická data o migraci v Praze za letošní první kvartál přinesla i další zajímavé zjištění. Je jím skutečnost, že poprvé po dlouhé době se do Prahy přistěhovalo více Čechů, než se z ní odstěhovalo. Během prvních třech měsíců letošního roku se tak počet Pražanů zvýšil díky Čechům o 174 osob. Naopak v letech 2010 až 2014 se z Prahy odstěhovalo o 10 320 Čechů více, než se do ní přistěhovalo. Dál platí, že počet obyvatel Prahy se zvyšuje buď jen díky vyšší porodnosti rezidentů, nebo přistěhováním cizinců.

Zdroj: developeři, redakčně upraveno

Další zprávy

16.01.2019
Jméno usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí je v našem povědomí nejspíš spjato se squaterstvím. To už je ale minulost, objekt bude sloužit seniorům.

Šatovku najdeme v nejkrásnější části Prahy, v romantickém Šáreckém údolí. Stav budovy byl léta...

15.01.2019 Hned v úvodu si řekneme, že ano, ale je nutno dodržet určitá pravidla a postupy.
14.01.2019 V těchto dnech je ještě stále možné podávat žádosti o poskytnutí národních dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo vyslyšelo požadavky starostek a starostů a vyhlásilo i zcela nové dotační programy.
10.01.2019 Často se traduje, a je to slyšet i v médiích, že pro jakoukoliv stavební činnost je vyžadován souhlas souseda.
07.01.2019 K vlastnickému právu náleží též právo bránit svůj majetek proti neoprávněným zásahům. Právě oplocování pozemku je projevem vůle vlastníka chránit svůj majetek.