Praze přestali ubývat obyvatelé

Stěhování lidí z Prahy se po několika letech zpomalilo! Počet obyvatel metropole se na začátku letošního roku díky stěhování opět zvýšil. Pokud si noví obyvatelé metropole pořizují nový byt, kupují nejvíce 2+kk

Propad počtu obyvatel Prahy způsobený tím, že se pryč stěhuje více lidí než těch, kteří míří do města, se v prvních třech měsících letošního roku zastavil. Zatímco v loňském roce ubylo podle dat Českého statistického úřadu Praze více než pět tisíc obyvatel, osob, v prvním kvartále letošního roku jejich počet naopak stoupl. Poprvé po několika letech se sem natrvalo přestěhovalo více lidí z různých regionů než těch, kteří zamířili opačným směrem. Statistiky nezachycují údaje o lidech, kteří bydlí například v pronájmu a trvalé bydliště mají v jiném regionu.  

Metropole dále poroste, ale pomalu

Aktuální čísla nicméně dávají za pravdu dlouhodobým demografickým modelům, podle kterých bude přibývat počet obyvatel Prahy, a to jak prostřednictvím migrace z ostatních krajů České republiky, tak i ze zahraničí. Podle prognóz statistiků by tak měla Praha v roce 2034 mít 1,29 milionu obyvatel, což je o 46 tisíc lidí více, než nyní.

Čerstvé statistiky odráží situaci i na pražském developerském trhu. Z dat o prodeji bytů od největších devoleperů je zjevné, že největší zájem je o byty s dispozicí 2+kk, které se dají koupit už od dvou milionů korun. Podobně velké byty si lidé často pořizují rovněž ve staré zástavbě. 

Statistická data o migraci v Praze za letošní první kvartál přinesla i další zajímavé zjištění. Je jím skutečnost, že poprvé po dlouhé době se do Prahy přistěhovalo více Čechů, než se z ní odstěhovalo. Během prvních třech měsíců letošního roku se tak počet Pražanů zvýšil díky Čechům o 174 osob. Naopak v letech 2010 až 2014 se z Prahy odstěhovalo o 10 320 Čechů více, než se do ní přistěhovalo. Dál platí, že počet obyvatel Prahy se zvyšuje buď jen díky vyšší porodnosti rezidentů, nebo přistěhováním cizinců.

Zdroj: developeři, redakčně upraveno

Další zprávy

02.05.2018
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 uzavírá seznam přihlášených staveb 1. června 2018.

Do soutěže mohou být přihlášeny stavby nové i rekonstruované, urbanistické realizace veřejného...

30.04.2018 Při zjištění vlhkosti v bytovém domě nebo bytě je nejdůležitějším krokem zjistit skutečnou příčinu vlhkosti a následně navrhnout opatření k jejímu odstranění.
27.04.2018 Před vlastní modernizací kuchyní a koupelen v bytech bytových domů bychom měli posoudit stavebně technický stav konstrukcí, kterých se navrhované stavební úpravy budou týkat. Platí přitom zásada, že než přistoupíme k vlastní modernizaci, měly by být odstraněny poruchy stavby, které v dalším postupu výstavby mohou znehodnotit její výsledek.
25.04.2018 Podlahy v bytových domech musí splňovat zejména požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
23.04.2018 Ať už se chystáte zateplovat podkroví svépomocí nebo požádáte o spolupráci odborníky, rozhodně se vám budou hodit následující tipy a doporučení.