Praze přestali ubývat obyvatelé

Stěhování lidí z Prahy se po několika letech zpomalilo! Počet obyvatel metropole se na začátku letošního roku díky stěhování opět zvýšil. Pokud si noví obyvatelé metropole pořizují nový byt, kupují nejvíce 2+kk

Propad počtu obyvatel Prahy způsobený tím, že se pryč stěhuje více lidí než těch, kteří míří do města, se v prvních třech měsících letošního roku zastavil. Zatímco v loňském roce ubylo podle dat Českého statistického úřadu Praze více než pět tisíc obyvatel, osob, v prvním kvartále letošního roku jejich počet naopak stoupl. Poprvé po několika letech se sem natrvalo přestěhovalo více lidí z různých regionů než těch, kteří zamířili opačným směrem. Statistiky nezachycují údaje o lidech, kteří bydlí například v pronájmu a trvalé bydliště mají v jiném regionu.  

Metropole dále poroste, ale pomalu

Aktuální čísla nicméně dávají za pravdu dlouhodobým demografickým modelům, podle kterých bude přibývat počet obyvatel Prahy, a to jak prostřednictvím migrace z ostatních krajů České republiky, tak i ze zahraničí. Podle prognóz statistiků by tak měla Praha v roce 2034 mít 1,29 milionu obyvatel, což je o 46 tisíc lidí více, než nyní.

Čerstvé statistiky odráží situaci i na pražském developerském trhu. Z dat o prodeji bytů od největších devoleperů je zjevné, že největší zájem je o byty s dispozicí 2+kk, které se dají koupit už od dvou milionů korun. Podobně velké byty si lidé často pořizují rovněž ve staré zástavbě. 

Statistická data o migraci v Praze za letošní první kvartál přinesla i další zajímavé zjištění. Je jím skutečnost, že poprvé po dlouhé době se do Prahy přistěhovalo více Čechů, než se z ní odstěhovalo. Během prvních třech měsíců letošního roku se tak počet Pražanů zvýšil díky Čechům o 174 osob. Naopak v letech 2010 až 2014 se z Prahy odstěhovalo o 10 320 Čechů více, než se do ní přistěhovalo. Dál platí, že počet obyvatel Prahy se zvyšuje buď jen díky vyšší porodnosti rezidentů, nebo přistěhováním cizinců.

Zdroj: developeři, redakčně upraveno

Další zprávy

16.02.2018
V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.

K ekonomické správě bytového domu patří finanční plánování spojené se správou a provozem bytového...

15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.
13.02.2018 Technický facility management je v případě bytových domů komplexní technická správa objektu.
12.02.2018 Lodžie a balkony jsou polohově součástí obvodového pláště domu. Právě tyto stavební prvky jsou zřejmě nejexponovanějšími součástmi obvodového pláště a patří mezi nejvíce degradované součásti staveb.