Praze přestali ubývat obyvatelé

Stěhování lidí z Prahy se po několika letech zpomalilo! Počet obyvatel metropole se na začátku letošního roku díky stěhování opět zvýšil. Pokud si noví obyvatelé metropole pořizují nový byt, kupují nejvíce 2+kk

Propad počtu obyvatel Prahy způsobený tím, že se pryč stěhuje více lidí než těch, kteří míří do města, se v prvních třech měsících letošního roku zastavil. Zatímco v loňském roce ubylo podle dat Českého statistického úřadu Praze více než pět tisíc obyvatel, osob, v prvním kvartále letošního roku jejich počet naopak stoupl. Poprvé po několika letech se sem natrvalo přestěhovalo více lidí z různých regionů než těch, kteří zamířili opačným směrem. Statistiky nezachycují údaje o lidech, kteří bydlí například v pronájmu a trvalé bydliště mají v jiném regionu.  

Metropole dále poroste, ale pomalu

Aktuální čísla nicméně dávají za pravdu dlouhodobým demografickým modelům, podle kterých bude přibývat počet obyvatel Prahy, a to jak prostřednictvím migrace z ostatních krajů České republiky, tak i ze zahraničí. Podle prognóz statistiků by tak měla Praha v roce 2034 mít 1,29 milionu obyvatel, což je o 46 tisíc lidí více, než nyní.

Čerstvé statistiky odráží situaci i na pražském developerském trhu. Z dat o prodeji bytů od největších devoleperů je zjevné, že největší zájem je o byty s dispozicí 2+kk, které se dají koupit už od dvou milionů korun. Podobně velké byty si lidé často pořizují rovněž ve staré zástavbě. 

Statistická data o migraci v Praze za letošní první kvartál přinesla i další zajímavé zjištění. Je jím skutečnost, že poprvé po dlouhé době se do Prahy přistěhovalo více Čechů, než se z ní odstěhovalo. Během prvních třech měsíců letošního roku se tak počet Pražanů zvýšil díky Čechům o 174 osob. Naopak v letech 2010 až 2014 se z Prahy odstěhovalo o 10 320 Čechů více, než se do ní přistěhovalo. Dál platí, že počet obyvatel Prahy se zvyšuje buď jen díky vyšší porodnosti rezidentů, nebo přistěhováním cizinců.

Zdroj: developeři, redakčně upraveno

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.