NEMOVITOSTI: využijte poradny Portálu o bydlení

Záležitosti týkající se prodeje nebo koupě bytu či domu, případně převodu bytové jednotky v rámci většího domu se mohou zadrhnout na spoustě maličkostí. Pokud jste vy sami narazili na nějaký problém, s nímž si nevíte rady, obraťte se na poradnu portálu o bydlení, rádi vám s ním poradíme. Věděli jste například, jak je to s předkupním právem u bytu v bytovém domě a zda trvá nájem v případě, že si byt koupí někdo jiný, než dosavadní nájemník?

"Vlastník našeho domu, ve kterém mám pronajatý byt, se rozhodl dům prodat, a to po jednotlivých bytech. Máme jako nájemci předkupní právo k našemu bytu? V katastru nemovitostí jsou již zapsány jednotlivé jednotky." Tak zněla jedna z otázek týkající se převodu bytových jednotek, která dorazila do poradny Portálu o bydlení. 

Právnička Lenka Veselá ze Sdružení nájemníků k uvedenému dotazu napsala, že předkupní právo v tomto případě upravuje ustanovení § 1187 nového občanského zákoníku. "Vznikla-li jednotka rozdělením práva k domu nebo pozemku na vlastnické právo k jednotkám, máte předkupní právo k jednotce při jejím prvním převodu," vysvětlila v odpovědi na dotaz. 

Po půl roce předkupní právo zaniká, nájem však nikoli

Pozor však, předkupní právo zanikne, nepřijme-li nájemník nabídku do šesti měsíců od její účinnosti. Poté již vlastník domu může převést byt další osobě s tím, že nájemní právo zůstává zachováno. Změna vlastnictví jednotky není totiž důvodem k ukončení nájemní smlouvy například formou výpovědi z nájmu.

Zajímají vás další problémy spojené s převodem nemovitostí a jejich řešení? Své dotazy můžete posílat na adresu poradny Portálu o bydlení  - směřujte je na mailovou adresu info@remove-this.portalobydleni.cz, my pro vás ve spolupráci s odborníky zajistíme podrobnou odpověď vztahující se právě k vašemu konkrétnímu případu.

Dosavadní odpovědi a podrobnosti o poradě najdete ZDE

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

16.01.2019
Jméno usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí je v našem povědomí nejspíš spjato se squaterstvím. To už je ale minulost, objekt bude sloužit seniorům.

Šatovku najdeme v nejkrásnější části Prahy, v romantickém Šáreckém údolí. Stav budovy byl léta...

15.01.2019 Hned v úvodu si řekneme, že ano, ale je nutno dodržet určitá pravidla a postupy.
14.01.2019 V těchto dnech je ještě stále možné podávat žádosti o poskytnutí národních dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo vyslyšelo požadavky starostek a starostů a vyhlásilo i zcela nové dotační programy.
10.01.2019 Často se traduje, a je to slyšet i v médiích, že pro jakoukoliv stavební činnost je vyžadován souhlas souseda.
07.01.2019 K vlastnickému právu náleží též právo bránit svůj majetek proti neoprávněným zásahům. Právě oplocování pozemku je projevem vůle vlastníka chránit svůj majetek.