NEMOVITOSTI: využijte poradny Portálu o bydlení

Záležitosti týkající se prodeje nebo koupě bytu či domu, případně převodu bytové jednotky v rámci většího domu se mohou zadrhnout na spoustě maličkostí. Pokud jste vy sami narazili na nějaký problém, s nímž si nevíte rady, obraťte se na poradnu portálu o bydlení, rádi vám s ním poradíme. Věděli jste například, jak je to s předkupním právem u bytu v bytovém domě a zda trvá nájem v případě, že si byt koupí někdo jiný, než dosavadní nájemník?

"Vlastník našeho domu, ve kterém mám pronajatý byt, se rozhodl dům prodat, a to po jednotlivých bytech. Máme jako nájemci předkupní právo k našemu bytu? V katastru nemovitostí jsou již zapsány jednotlivé jednotky." Tak zněla jedna z otázek týkající se převodu bytových jednotek, která dorazila do poradny Portálu o bydlení. 

Právnička Lenka Veselá ze Sdružení nájemníků k uvedenému dotazu napsala, že předkupní právo v tomto případě upravuje ustanovení § 1187 nového občanského zákoníku. "Vznikla-li jednotka rozdělením práva k domu nebo pozemku na vlastnické právo k jednotkám, máte předkupní právo k jednotce při jejím prvním převodu," vysvětlila v odpovědi na dotaz. 

Po půl roce předkupní právo zaniká, nájem však nikoli

Pozor však, předkupní právo zanikne, nepřijme-li nájemník nabídku do šesti měsíců od její účinnosti. Poté již vlastník domu může převést byt další osobě s tím, že nájemní právo zůstává zachováno. Změna vlastnictví jednotky není totiž důvodem k ukončení nájemní smlouvy například formou výpovědi z nájmu.

Zajímají vás další problémy spojené s převodem nemovitostí a jejich řešení? Své dotazy můžete posílat na adresu poradny Portálu o bydlení  - směřujte je na mailovou adresu info@remove-this.portalobydleni.cz, my pro vás ve spolupráci s odborníky zajistíme podrobnou odpověď vztahující se právě k vašemu konkrétnímu případu.

Dosavadní odpovědi a podrobnosti o poradě najdete ZDE

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

16.02.2018
V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.

K ekonomické správě bytového domu patří finanční plánování spojené se správou a provozem bytového...

15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.
13.02.2018 Technický facility management je v případě bytových domů komplexní technická správa objektu.
12.02.2018 Lodžie a balkony jsou polohově součástí obvodového pláště domu. Právě tyto stavební prvky jsou zřejmě nejexponovanějšími součástmi obvodového pláště a patří mezi nejvíce degradované součásti staveb.