NEMOVITOSTI: využijte poradny Portálu o bydlení

Záležitosti týkající se prodeje nebo koupě bytu či domu, případně převodu bytové jednotky v rámci většího domu se mohou zadrhnout na spoustě maličkostí. Pokud jste vy sami narazili na nějaký problém, s nímž si nevíte rady, obraťte se na poradnu portálu o bydlení, rádi vám s ním poradíme. Věděli jste například, jak je to s předkupním právem u bytu v bytovém domě a zda trvá nájem v případě, že si byt koupí někdo jiný, než dosavadní nájemník?

"Vlastník našeho domu, ve kterém mám pronajatý byt, se rozhodl dům prodat, a to po jednotlivých bytech. Máme jako nájemci předkupní právo k našemu bytu? V katastru nemovitostí jsou již zapsány jednotlivé jednotky." Tak zněla jedna z otázek týkající se převodu bytových jednotek, která dorazila do poradny Portálu o bydlení. 

Právnička Lenka Veselá ze Sdružení nájemníků k uvedenému dotazu napsala, že předkupní právo v tomto případě upravuje ustanovení § 1187 nového občanského zákoníku. "Vznikla-li jednotka rozdělením práva k domu nebo pozemku na vlastnické právo k jednotkám, máte předkupní právo k jednotce při jejím prvním převodu," vysvětlila v odpovědi na dotaz. 

Po půl roce předkupní právo zaniká, nájem však nikoli

Pozor však, předkupní právo zanikne, nepřijme-li nájemník nabídku do šesti měsíců od její účinnosti. Poté již vlastník domu může převést byt další osobě s tím, že nájemní právo zůstává zachováno. Změna vlastnictví jednotky není totiž důvodem k ukončení nájemní smlouvy například formou výpovědi z nájmu.

Zajímají vás další problémy spojené s převodem nemovitostí a jejich řešení? Své dotazy můžete posílat na adresu poradny Portálu o bydlení  - směřujte je na mailovou adresu info@remove-this.portalobydleni.cz, my pro vás ve spolupráci s odborníky zajistíme podrobnou odpověď vztahující se právě k vašemu konkrétnímu případu.

Dosavadní odpovědi a podrobnosti o poradě najdete ZDE

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

02.05.2018
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 uzavírá seznam přihlášených staveb 1. června 2018.

Do soutěže mohou být přihlášeny stavby nové i rekonstruované, urbanistické realizace veřejného...

30.04.2018 Při zjištění vlhkosti v bytovém domě nebo bytě je nejdůležitějším krokem zjistit skutečnou příčinu vlhkosti a následně navrhnout opatření k jejímu odstranění.
27.04.2018 Před vlastní modernizací kuchyní a koupelen v bytech bytových domů bychom měli posoudit stavebně technický stav konstrukcí, kterých se navrhované stavební úpravy budou týkat. Platí přitom zásada, že než přistoupíme k vlastní modernizaci, měly by být odstraněny poruchy stavby, které v dalším postupu výstavby mohou znehodnotit její výsledek.
25.04.2018 Podlahy v bytových domech musí splňovat zejména požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
23.04.2018 Ať už se chystáte zateplovat podkroví svépomocí nebo požádáte o spolupráci odborníky, rozhodně se vám budou hodit následující tipy a doporučení.