NEMOVITOSTI: využijte poradny Portálu o bydlení

Záležitosti týkající se prodeje nebo koupě bytu či domu, případně převodu bytové jednotky v rámci většího domu se mohou zadrhnout na spoustě maličkostí. Pokud jste vy sami narazili na nějaký problém, s nímž si nevíte rady, obraťte se na poradnu portálu o bydlení, rádi vám s ním poradíme. Věděli jste například, jak je to s předkupním právem u bytu v bytovém domě a zda trvá nájem v případě, že si byt koupí někdo jiný, než dosavadní nájemník?

"Vlastník našeho domu, ve kterém mám pronajatý byt, se rozhodl dům prodat, a to po jednotlivých bytech. Máme jako nájemci předkupní právo k našemu bytu? V katastru nemovitostí jsou již zapsány jednotlivé jednotky." Tak zněla jedna z otázek týkající se převodu bytových jednotek, která dorazila do poradny Portálu o bydlení. 

Právnička Lenka Veselá ze Sdružení nájemníků k uvedenému dotazu napsala, že předkupní právo v tomto případě upravuje ustanovení § 1187 nového občanského zákoníku. "Vznikla-li jednotka rozdělením práva k domu nebo pozemku na vlastnické právo k jednotkám, máte předkupní právo k jednotce při jejím prvním převodu," vysvětlila v odpovědi na dotaz. 

Po půl roce předkupní právo zaniká, nájem však nikoli

Pozor však, předkupní právo zanikne, nepřijme-li nájemník nabídku do šesti měsíců od její účinnosti. Poté již vlastník domu může převést byt další osobě s tím, že nájemní právo zůstává zachováno. Změna vlastnictví jednotky není totiž důvodem k ukončení nájemní smlouvy například formou výpovědi z nájmu.

Zajímají vás další problémy spojené s převodem nemovitostí a jejich řešení? Své dotazy můžete posílat na adresu poradny Portálu o bydlení  - směřujte je na mailovou adresu info@remove-this.portalobydleni.cz, my pro vás ve spolupráci s odborníky zajistíme podrobnou odpověď vztahující se právě k vašemu konkrétnímu případu.

Dosavadní odpovědi a podrobnosti o poradě najdete ZDE

Zdroj: Portál o bydlení

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.