Lidé změnou dodavatele energií ušetří až třetinu nákladů

Lidé, kteří uvažují o změně dodavatele energií, by se neměli spoléhat na nabídku prodejců, kteří obcházejí domácnosti. Daleko výhodnější může být nákup energie od jiného poskytovatele prostřednictvím elektronických aukcí, jak ukazují například čísla z Pardubic.

Druhé kolo elektronické aukce cen silové elektřiny, zemního plynu a stálých měsíčních plateb u obou komodit přineslo přihlášeným pardubickým domácnostem ještě větší úspory než loňské první kolo. Lidé, kteří do červnové aukce v Pardubicích přihlásili 612 odběrních míst, ušetří téměř čtyři miliony korun ročně.

Nejvíce se podařilo srazit ceny za plyn

Během e-aukce se povedlo ceny elektřiny snížit o 27 procent, stejně jako při aukci prosincové. U zemního plynu dosáhla oproti prosincovým 25 procentům tentokrát průměrná úspora výše 32,5 procenta.

Do druhého kola aukce o silovou energii se v Pardubicích zaregistrovalo 384 odběrných míst, možnosti soutěžit o nejlevnější zemní plyn tentokrát využilo 228 odběratelů. U elektřiny ušetří odběratelé zhruba 1,17 milionu korun, u plynu pak téměř 2,63 milionů korun. Při prosincové aukci, do níž bylo přihlášeno dokonce 1568 odběrných míst, dosáhly úspory více než osmi milionů korun.

Změnit dodavatele energií pomocí elektronické aukce není složité, stačí si například na místní radnici zjistit, kdo a kdy podobnou akci pořádá – organizátoři pak vyjednávají jménem domácností. Ty se většinou mohou přihlásit elektronicky, musí pouze dodat dokumenty dokládající dosavadní platby a podobně. Největší počet podobných aukcí probíhá na podzim, kdy lidé ceny energií řeší nejvíce.

Zdroj: www.pardubice.eu, redakčně upraveno

Další zprávy

18.01.2019
O dotaci se mohou ucházet obce, organizace zřizované obcemi či neziskové organizace. Příjem žádostí byl zahájen 4. ledna 2019.

Hlavní myšlenka konceptu Housing First (Bydlení především) vychází z toho, že lidé v bytové nouzi...

17.01.2019 Zajistit si odpovídajícího projektanta, je jednou ze základních povinností stavebníka.
16.01.2019 Jméno usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí je v našem povědomí nejspíš spjato se squaterstvím. To už je ale minulost, objekt bude sloužit seniorům.
15.01.2019 Hned v úvodu si řekneme, že ano, ale je nutno dodržet určitá pravidla a postupy.
14.01.2019 V těchto dnech je ještě stále možné podávat žádosti o poskytnutí národních dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo vyslyšelo požadavky starostek a starostů a vyhlásilo i zcela nové dotační programy.