Lidé změnou dodavatele energií ušetří až třetinu nákladů

Lidé, kteří uvažují o změně dodavatele energií, by se neměli spoléhat na nabídku prodejců, kteří obcházejí domácnosti. Daleko výhodnější může být nákup energie od jiného poskytovatele prostřednictvím elektronických aukcí, jak ukazují například čísla z Pardubic.

Druhé kolo elektronické aukce cen silové elektřiny, zemního plynu a stálých měsíčních plateb u obou komodit přineslo přihlášeným pardubickým domácnostem ještě větší úspory než loňské první kolo. Lidé, kteří do červnové aukce v Pardubicích přihlásili 612 odběrních míst, ušetří téměř čtyři miliony korun ročně.

Nejvíce se podařilo srazit ceny za plyn

Během e-aukce se povedlo ceny elektřiny snížit o 27 procent, stejně jako při aukci prosincové. U zemního plynu dosáhla oproti prosincovým 25 procentům tentokrát průměrná úspora výše 32,5 procenta.

Do druhého kola aukce o silovou energii se v Pardubicích zaregistrovalo 384 odběrných míst, možnosti soutěžit o nejlevnější zemní plyn tentokrát využilo 228 odběratelů. U elektřiny ušetří odběratelé zhruba 1,17 milionu korun, u plynu pak téměř 2,63 milionů korun. Při prosincové aukci, do níž bylo přihlášeno dokonce 1568 odběrných míst, dosáhly úspory více než osmi milionů korun.

Změnit dodavatele energií pomocí elektronické aukce není složité, stačí si například na místní radnici zjistit, kdo a kdy podobnou akci pořádá – organizátoři pak vyjednávají jménem domácností. Ty se většinou mohou přihlásit elektronicky, musí pouze dodat dokumenty dokládající dosavadní platby a podobně. Největší počet podobných aukcí probíhá na podzim, kdy lidé ceny energií řeší nejvíce.

Zdroj: www.pardubice.eu, redakčně upraveno

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.