V Praze má vzniknout první nízkoemisní zóna

Obyvatelé hlavního města by se měli dočkat výrazného zlepšení kvality ovzduší, na níž se negativně projevuje především hustá automobilová doprava a zplodiny z výfuků aut. Na přípravě první nízkoemisní zóny se kromě pražského magistrátu podílí Ministerstvo životního prostředí.

Do centra české metropole by v budoucích letech už nesměla jezdit auta, která vypouštějí velké množství zplodin. Dohodl se na tom náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž s náměstkem primátora Prahy Jiřím Nouzou, kteří před několika dny podepsali Dohodu o společném postupu v oblasti životního prostředí.

V hlavním městě by měla vzniknout nízkoemisní zóna podobná těm, které jsou běžné například v Německu, Rakousku či Itálii. „Zavedení těchto zón je jedním z možných způsobů, jak zlepšit kvalitu života ve městech, která sužuje nadměrná doprava. Praha je pilotním projektem a bude první nízkoemisní zónou v Česku. Ministerstvo je rovněž připraveno vyhlásit dotační titul na podporu zavádění nízkoemisních zón i v dalších městech a obcích,“ uvedl náměstek ministra Jan Kříž. Podle něj jde vlahne o obdobu kotlíkových dotací, jimiž stát přispívá jednotlivým domácnostem na výměnu topení ze ekologické.

Stát bude dotovat vznik nízkoemisních zón

Ministerstvo dotační titul financovaný z peněz Státního fondu životního prostředí otevře pro všechna města a obce v České republice, které na svém území podobné zóny zavedou. V Praze by zóna měla začít platit nejspíše od počátku roku 2016, aby se motoristé mohli na změnu připravit. Počítá se samozřejmě s výjimkami pro místní obyvatele.

Díky nízkoemisním zónám by se mělo zlepšit ovzduší především ve velkých a hustě osídlených městech, kde zplodiny zejména ze starších vozidel ohrožují zdraví obyvatel. Systém zmíněných zón počítá s emisními plaketami, které si budou muset na svá auta pořídit všichni řidiči, kteří budou do zón chtít vjíždět. K dostání budou na dopravním odboru nebo si je lidé objednají písemně či elektronicky na místech, jež budou plakety nabízet.

Zdroj: MZP, redakčně upraveno

Další zprávy

02.05.2018
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 uzavírá seznam přihlášených staveb 1. června 2018.

Do soutěže mohou být přihlášeny stavby nové i rekonstruované, urbanistické realizace veřejného...

30.04.2018 Při zjištění vlhkosti v bytovém domě nebo bytě je nejdůležitějším krokem zjistit skutečnou příčinu vlhkosti a následně navrhnout opatření k jejímu odstranění.
27.04.2018 Před vlastní modernizací kuchyní a koupelen v bytech bytových domů bychom měli posoudit stavebně technický stav konstrukcí, kterých se navrhované stavební úpravy budou týkat. Platí přitom zásada, že než přistoupíme k vlastní modernizaci, měly by být odstraněny poruchy stavby, které v dalším postupu výstavby mohou znehodnotit její výsledek.
25.04.2018 Podlahy v bytových domech musí splňovat zejména požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
23.04.2018 Ať už se chystáte zateplovat podkroví svépomocí nebo požádáte o spolupráci odborníky, rozhodně se vám budou hodit následující tipy a doporučení.