V Praze má vzniknout první nízkoemisní zóna

Obyvatelé hlavního města by se měli dočkat výrazného zlepšení kvality ovzduší, na níž se negativně projevuje především hustá automobilová doprava a zplodiny z výfuků aut. Na přípravě první nízkoemisní zóny se kromě pražského magistrátu podílí Ministerstvo životního prostředí.

Do centra české metropole by v budoucích letech už nesměla jezdit auta, která vypouštějí velké množství zplodin. Dohodl se na tom náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž s náměstkem primátora Prahy Jiřím Nouzou, kteří před několika dny podepsali Dohodu o společném postupu v oblasti životního prostředí.

V hlavním městě by měla vzniknout nízkoemisní zóna podobná těm, které jsou běžné například v Německu, Rakousku či Itálii. „Zavedení těchto zón je jedním z možných způsobů, jak zlepšit kvalitu života ve městech, která sužuje nadměrná doprava. Praha je pilotním projektem a bude první nízkoemisní zónou v Česku. Ministerstvo je rovněž připraveno vyhlásit dotační titul na podporu zavádění nízkoemisních zón i v dalších městech a obcích,“ uvedl náměstek ministra Jan Kříž. Podle něj jde vlahne o obdobu kotlíkových dotací, jimiž stát přispívá jednotlivým domácnostem na výměnu topení ze ekologické.

Stát bude dotovat vznik nízkoemisních zón

Ministerstvo dotační titul financovaný z peněz Státního fondu životního prostředí otevře pro všechna města a obce v České republice, které na svém území podobné zóny zavedou. V Praze by zóna měla začít platit nejspíše od počátku roku 2016, aby se motoristé mohli na změnu připravit. Počítá se samozřejmě s výjimkami pro místní obyvatele.

Díky nízkoemisním zónám by se mělo zlepšit ovzduší především ve velkých a hustě osídlených městech, kde zplodiny zejména ze starších vozidel ohrožují zdraví obyvatel. Systém zmíněných zón počítá s emisními plaketami, které si budou muset na svá auta pořídit všichni řidiči, kteří budou do zón chtít vjíždět. K dostání budou na dopravním odboru nebo si je lidé objednají písemně či elektronicky na místech, jež budou plakety nabízet.

Zdroj: MZP, redakčně upraveno

Další zprávy

19.02.2018
Jestliže se chystáte obložit svou koupelnu a nikdy před tím jste to nedělali, získáte řadu zkušeností, často negativních, které vám napříště ušetří spoustu času a energie.

Zkušenosti jsou o to cennější, pokud je na shánění firmy a na samotné práce málo času. Čím jsme...

16.02.2018 V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.
15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.
13.02.2018 Technický facility management je v případě bytových domů komplexní technická správa objektu.