V Praze má vzniknout první nízkoemisní zóna

Obyvatelé hlavního města by se měli dočkat výrazného zlepšení kvality ovzduší, na níž se negativně projevuje především hustá automobilová doprava a zplodiny z výfuků aut. Na přípravě první nízkoemisní zóny se kromě pražského magistrátu podílí Ministerstvo životního prostředí.

Do centra české metropole by v budoucích letech už nesměla jezdit auta, která vypouštějí velké množství zplodin. Dohodl se na tom náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž s náměstkem primátora Prahy Jiřím Nouzou, kteří před několika dny podepsali Dohodu o společném postupu v oblasti životního prostředí.

V hlavním městě by měla vzniknout nízkoemisní zóna podobná těm, které jsou běžné například v Německu, Rakousku či Itálii. „Zavedení těchto zón je jedním z možných způsobů, jak zlepšit kvalitu života ve městech, která sužuje nadměrná doprava. Praha je pilotním projektem a bude první nízkoemisní zónou v Česku. Ministerstvo je rovněž připraveno vyhlásit dotační titul na podporu zavádění nízkoemisních zón i v dalších městech a obcích,“ uvedl náměstek ministra Jan Kříž. Podle něj jde vlahne o obdobu kotlíkových dotací, jimiž stát přispívá jednotlivým domácnostem na výměnu topení ze ekologické.

Stát bude dotovat vznik nízkoemisních zón

Ministerstvo dotační titul financovaný z peněz Státního fondu životního prostředí otevře pro všechna města a obce v České republice, které na svém území podobné zóny zavedou. V Praze by zóna měla začít platit nejspíše od počátku roku 2016, aby se motoristé mohli na změnu připravit. Počítá se samozřejmě s výjimkami pro místní obyvatele.

Díky nízkoemisním zónám by se mělo zlepšit ovzduší především ve velkých a hustě osídlených městech, kde zplodiny zejména ze starších vozidel ohrožují zdraví obyvatel. Systém zmíněných zón počítá s emisními plaketami, které si budou muset na svá auta pořídit všichni řidiči, kteří budou do zón chtít vjíždět. K dostání budou na dopravním odboru nebo si je lidé objednají písemně či elektronicky na místech, jež budou plakety nabízet.

Zdroj: MZP, redakčně upraveno

Další zprávy

16.10.2018
Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.

Tato daň se platí z tak zvaných úplatných převodů nemovitých věcí, tedy z jejich prodeje a směn....

15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.
12.10.2018 Na III. grémiu k zákonu o sociálním bydlení, které se konalo na Ministerstvu pro místní rozvoj, se sešli všichni významní partneři.
11.10.2018 Od pátku 9. do neděle 11. listopadu proběhne další ročník akce Dny pasivních domů, v rámci níž bude možné se zeptat přímo majitelů těchto domů, jak se jim v nich žije, jak fungují a také jak se staví.
10.10.2018 V jednacím sále Akademie veřejného investování Ministerstva pro místní rozvoj se uskuteční 1. seminář pro žadatele o dotaci z programu Podpora bydlení pro rok 2019.