Domovy pro seniory vyrostou v Luhačovicích i ve Vsetíně

Vedení Zlínského kraje podporuje výstavbu domovů pro seniory a letos v létě začalo budovat hned tři zařízení. Nové budovy mají poskytnout lepší péči, větší pohodlí a dostatek soukromí. Počítá se i s ubytováním pro lidi s Alzheimerovou chorobou.

Nejpozději do konce příštího roku by měly začít seniorům sloužit nové domovy, o jejichž vybudování rozhodl Zlínský kraj. Kromě stavby v Luhačovicích nově začala výstavba zařízení ve Vsetíně a ve Valašském Meziříčí, která by svou kapacitou měla nahradit Domov pro seniory v Podlesí. „Jeho současný stav je nevyhovující, přičemž rekonstrukce by byla vzhledem k dnešním standardům finančně náročnější než novostavba. Nové domovy by měly seniorům začít sloužit nejpozději do konce příštího roku,“ uvedla krajská radní Taťána Valentová Nersesjan.  Výhodou tohoto řešení oproti současnému stavu je rovnoměrné a dostupnější rozmístění kapacit do dvou největších měst vsetínského regionu.

Domov budou moci obývat i lidé, kteří se hůře pohybují

Domov pro pět desítek seniorů Jasenka ve Vsetíně nabídne ubytovací jednotky, umístěné podél jižní fasády s orientací do budoucího parku, budou mít vlastní hygienické zázemí umožňující užívání osobami s omezenou schopností orientace a pohybu. Na severní straně se budou místnosti zajišťující provozní a technické zázemí objektu. Konkrétně půjde o kuchyňku s jídelnou, společenskou místnost, sesternu, centrální koupelnu, skladové zázemí, hygienické zázemí a centrální schodiště včetně výtahů..

Domov pro seniory Seniorpark ve Valašském Meziříčí vznikne poblíž stávajícího hospicu Citadela a rovněž nabídne ubytování padesáti lidem včetně těch, kteří se hůře pohybují. Počítá se tu navíc s další etapou výstavby, jejímž výsledkem bude dalších 18 lůžek pro osoby s Alzheimerovou chorobou. Luhačovické zařízení pojme čtyřicet klientů.

Zlínský kraj disponuje 2800 lůžky v domovech pro seniory a spolu s Ústeckým krajem patří k těm, které jsou na tom v rámci republiky nejlépe. Cílem výstavby nových zařízení je proto především zlepšení úrovně poskytované péče, kde budou mít klienti více soukromí, a zároveň snazší dopravní dostupnost pro rodinné příslušníky.

Zdroj: www.kr-zlinsky.cz, redakčně upraveno

  

Další zprávy

17.10.2018
Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.

Naší snahou je program Nová zelená úsporám neustále přizpůsobovat aktuálním trendům v oblasti...

16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.
12.10.2018 Na III. grémiu k zákonu o sociálním bydlení, které se konalo na Ministerstvu pro místní rozvoj, se sešli všichni významní partneři.
11.10.2018 Od pátku 9. do neděle 11. listopadu proběhne další ročník akce Dny pasivních domů, v rámci níž bude možné se zeptat přímo majitelů těchto domů, jak se jim v nich žije, jak fungují a také jak se staví.