Domovy pro seniory vyrostou v Luhačovicích i ve Vsetíně

Vedení Zlínského kraje podporuje výstavbu domovů pro seniory a letos v létě začalo budovat hned tři zařízení. Nové budovy mají poskytnout lepší péči, větší pohodlí a dostatek soukromí. Počítá se i s ubytováním pro lidi s Alzheimerovou chorobou.

Nejpozději do konce příštího roku by měly začít seniorům sloužit nové domovy, o jejichž vybudování rozhodl Zlínský kraj. Kromě stavby v Luhačovicích nově začala výstavba zařízení ve Vsetíně a ve Valašském Meziříčí, která by svou kapacitou měla nahradit Domov pro seniory v Podlesí. „Jeho současný stav je nevyhovující, přičemž rekonstrukce by byla vzhledem k dnešním standardům finančně náročnější než novostavba. Nové domovy by měly seniorům začít sloužit nejpozději do konce příštího roku,“ uvedla krajská radní Taťána Valentová Nersesjan.  Výhodou tohoto řešení oproti současnému stavu je rovnoměrné a dostupnější rozmístění kapacit do dvou největších měst vsetínského regionu.

Domov budou moci obývat i lidé, kteří se hůře pohybují

Domov pro pět desítek seniorů Jasenka ve Vsetíně nabídne ubytovací jednotky, umístěné podél jižní fasády s orientací do budoucího parku, budou mít vlastní hygienické zázemí umožňující užívání osobami s omezenou schopností orientace a pohybu. Na severní straně se budou místnosti zajišťující provozní a technické zázemí objektu. Konkrétně půjde o kuchyňku s jídelnou, společenskou místnost, sesternu, centrální koupelnu, skladové zázemí, hygienické zázemí a centrální schodiště včetně výtahů..

Domov pro seniory Seniorpark ve Valašském Meziříčí vznikne poblíž stávajícího hospicu Citadela a rovněž nabídne ubytování padesáti lidem včetně těch, kteří se hůře pohybují. Počítá se tu navíc s další etapou výstavby, jejímž výsledkem bude dalších 18 lůžek pro osoby s Alzheimerovou chorobou. Luhačovické zařízení pojme čtyřicet klientů.

Zlínský kraj disponuje 2800 lůžky v domovech pro seniory a spolu s Ústeckým krajem patří k těm, které jsou na tom v rámci republiky nejlépe. Cílem výstavby nových zařízení je proto především zlepšení úrovně poskytované péče, kde budou mít klienti více soukromí, a zároveň snazší dopravní dostupnost pro rodinné příslušníky.

Zdroj: www.kr-zlinsky.cz, redakčně upraveno

  

Další zprávy

02.05.2018
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 uzavírá seznam přihlášených staveb 1. června 2018.

Do soutěže mohou být přihlášeny stavby nové i rekonstruované, urbanistické realizace veřejného...

30.04.2018 Při zjištění vlhkosti v bytovém domě nebo bytě je nejdůležitějším krokem zjistit skutečnou příčinu vlhkosti a následně navrhnout opatření k jejímu odstranění.
27.04.2018 Před vlastní modernizací kuchyní a koupelen v bytech bytových domů bychom měli posoudit stavebně technický stav konstrukcí, kterých se navrhované stavební úpravy budou týkat. Platí přitom zásada, že než přistoupíme k vlastní modernizaci, měly by být odstraněny poruchy stavby, které v dalším postupu výstavby mohou znehodnotit její výsledek.
25.04.2018 Podlahy v bytových domech musí splňovat zejména požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
23.04.2018 Ať už se chystáte zateplovat podkroví svépomocí nebo požádáte o spolupráci odborníky, rozhodně se vám budou hodit následující tipy a doporučení.