Jak se v Německu daří budovat úsporné bytové domy?

Zahraniční zkušenosti mohou pomoci s opravami českých bytových domů, jejichž výsledkem má být mimo jiné mnohem úspornější provoz. Přispět k tomu mohou odborné semináře - jeden takový se konal koncem července v Liberci a organizovalo ho Sdružení nájemníků.

Celodenní seminář na téma Energetické úspory v bytových domech ukázal, že investice do zateplování a s ním spojenou rekonstrukcí bytových domů se vyplatí. Obyvatelé se dočkají kvalitnějšího a zároveň levnějšího bydlení, přičemž se často podaří zároveň vyřešit i konstrukční a statické vady. 

Objevila se tu mimo jiné informace, že 40 procent energie v Evropě, padne na vytápění budov, a proto má smysl zaměřit se na úspory v tomto ohledu. Ideální je kombinovat vhodná nová okna a zateplení pláště. 

Nájemníci nechtějí, aby je zateplení stálo mnoho peněz

Německo je v tomto směru hodně napřed, protože úsporná a ekologická řešení tu stát podporuje dlouhodobě, protože to odpovídá schváleným plánům. Ty mimo jiné předpokládají, že zemi se podaří snížit produkci skleníkových plynů o 40 procent do roku 2020 a dokonce o 80 procent do roku 2050, jak zaznělo v prezentaci zástupců MVD Drážďany. 

I tady samozřejmě narážejí na problémy, plynoucí například z toho, že část nákladů souvisejících se zateplováním by měli nést nájemníci  - ti jsou proti, ale pro majitele bytových domů nemá jinak investice do úsporných opatření velký smysl, protože nakonec na nich díky levnějšímu provozu bytů vydělají právě jejich obyvatelé. 

Seminář se uskutečnil ve spolupráci s Mieterverein Dresden und Umgebung e.V. Akce se konala pod záštitou Evy Helclové, ředitelky Státního fondu rozvoje bydlení a Martina Puty, hejtmana Libereckého kraje. Pořádalo ji Sdružení nájemníků. 

Prezentace, které zazněly na semináři, najdete ZDE

Zdroj: SON, redakčně upraveno

Další zprávy

18.01.2019
O dotaci se mohou ucházet obce, organizace zřizované obcemi či neziskové organizace. Příjem žádostí byl zahájen 4. ledna 2019.

Hlavní myšlenka konceptu Housing First (Bydlení především) vychází z toho, že lidé v bytové nouzi...

17.01.2019 Zajistit si odpovídajícího projektanta, je jednou ze základních povinností stavebníka.
16.01.2019 Jméno usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí je v našem povědomí nejspíš spjato se squaterstvím. To už je ale minulost, objekt bude sloužit seniorům.
15.01.2019 Hned v úvodu si řekneme, že ano, ale je nutno dodržet určitá pravidla a postupy.
14.01.2019 V těchto dnech je ještě stále možné podávat žádosti o poskytnutí národních dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo vyslyšelo požadavky starostek a starostů a vyhlásilo i zcela nové dotační programy.