Jak se v Německu daří budovat úsporné bytové domy?

Zahraniční zkušenosti mohou pomoci s opravami českých bytových domů, jejichž výsledkem má být mimo jiné mnohem úspornější provoz. Přispět k tomu mohou odborné semináře - jeden takový se konal koncem července v Liberci a organizovalo ho Sdružení nájemníků.

Celodenní seminář na téma Energetické úspory v bytových domech ukázal, že investice do zateplování a s ním spojenou rekonstrukcí bytových domů se vyplatí. Obyvatelé se dočkají kvalitnějšího a zároveň levnějšího bydlení, přičemž se často podaří zároveň vyřešit i konstrukční a statické vady. 

Objevila se tu mimo jiné informace, že 40 procent energie v Evropě, padne na vytápění budov, a proto má smysl zaměřit se na úspory v tomto ohledu. Ideální je kombinovat vhodná nová okna a zateplení pláště. 

Nájemníci nechtějí, aby je zateplení stálo mnoho peněz

Německo je v tomto směru hodně napřed, protože úsporná a ekologická řešení tu stát podporuje dlouhodobě, protože to odpovídá schváleným plánům. Ty mimo jiné předpokládají, že zemi se podaří snížit produkci skleníkových plynů o 40 procent do roku 2020 a dokonce o 80 procent do roku 2050, jak zaznělo v prezentaci zástupců MVD Drážďany. 

I tady samozřejmě narážejí na problémy, plynoucí například z toho, že část nákladů souvisejících se zateplováním by měli nést nájemníci  - ti jsou proti, ale pro majitele bytových domů nemá jinak investice do úsporných opatření velký smysl, protože nakonec na nich díky levnějšímu provozu bytů vydělají právě jejich obyvatelé. 

Seminář se uskutečnil ve spolupráci s Mieterverein Dresden und Umgebung e.V. Akce se konala pod záštitou Evy Helclové, ředitelky Státního fondu rozvoje bydlení a Martina Puty, hejtmana Libereckého kraje. Pořádalo ji Sdružení nájemníků. 

Prezentace, které zazněly na semináři, najdete ZDE

Zdroj: SON, redakčně upraveno

Další zprávy

16.02.2018
V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.

K ekonomické správě bytového domu patří finanční plánování spojené se správou a provozem bytového...

15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.
13.02.2018 Technický facility management je v případě bytových domů komplexní technická správa objektu.
12.02.2018 Lodžie a balkony jsou polohově součástí obvodového pláště domu. Právě tyto stavební prvky jsou zřejmě nejexponovanějšími součástmi obvodového pláště a patří mezi nejvíce degradované součásti staveb.