Jak se v Německu daří budovat úsporné bytové domy?

Zahraniční zkušenosti mohou pomoci s opravami českých bytových domů, jejichž výsledkem má být mimo jiné mnohem úspornější provoz. Přispět k tomu mohou odborné semináře - jeden takový se konal koncem července v Liberci a organizovalo ho Sdružení nájemníků.

Celodenní seminář na téma Energetické úspory v bytových domech ukázal, že investice do zateplování a s ním spojenou rekonstrukcí bytových domů se vyplatí. Obyvatelé se dočkají kvalitnějšího a zároveň levnějšího bydlení, přičemž se často podaří zároveň vyřešit i konstrukční a statické vady. 

Objevila se tu mimo jiné informace, že 40 procent energie v Evropě, padne na vytápění budov, a proto má smysl zaměřit se na úspory v tomto ohledu. Ideální je kombinovat vhodná nová okna a zateplení pláště. 

Nájemníci nechtějí, aby je zateplení stálo mnoho peněz

Německo je v tomto směru hodně napřed, protože úsporná a ekologická řešení tu stát podporuje dlouhodobě, protože to odpovídá schváleným plánům. Ty mimo jiné předpokládají, že zemi se podaří snížit produkci skleníkových plynů o 40 procent do roku 2020 a dokonce o 80 procent do roku 2050, jak zaznělo v prezentaci zástupců MVD Drážďany. 

I tady samozřejmě narážejí na problémy, plynoucí například z toho, že část nákladů souvisejících se zateplováním by měli nést nájemníci  - ti jsou proti, ale pro majitele bytových domů nemá jinak investice do úsporných opatření velký smysl, protože nakonec na nich díky levnějšímu provozu bytů vydělají právě jejich obyvatelé. 

Seminář se uskutečnil ve spolupráci s Mieterverein Dresden und Umgebung e.V. Akce se konala pod záštitou Evy Helclové, ředitelky Státního fondu rozvoje bydlení a Martina Puty, hejtmana Libereckého kraje. Pořádalo ji Sdružení nájemníků. 

Prezentace, které zazněly na semináři, najdete ZDE

Zdroj: SON, redakčně upraveno

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.