Do zákona o sociálním bydlení mluví i lidé bez domova

Bytová nouze nejvíce hrozí lidem, jako jsou osamělí senioři, početné rodiny, domácnosti nezaměstnaných i samoživitelek a samoživitelů. Shodli se na tom experti, kteří připravují zákon o sociálním bydlení.

Odborníci na sociální problematiku, kteří se podílejí na přípravě zákona o sociálním bydlení, se zajímají i o zkušenosti lidí, kteří se ocitli v bytové tísni a skončili například v ubytovnách.  Nedávno si jejich příběhy vyslechli přímo na úřadě vlády v rámci národního setkání osob v bytové nouzi.

"S poznatky se budeme snažit pracovat při přípravě zákona o sociálním bydlení. Poznatky se týkají i prevence zadlužování, sociálních služeb a příspěvků na bydlení," uvedl ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Podle vládní koncepce prevence bezdomovectví je v Česku kolem 30 000 lidí bez přístřeší. Zhruba 100 000 osob pak ztráta bydlení hrozí, a to kvůli nízkým příjmům či dluhům. Podle Platformy pro sociální bydlení, která sdružuje neziskové organizace, aktivisty i akademiky, by počet mohl dosahovat ale až 200 000. Nejohroženější skupinou jsou osamělé seniorky a senioři, početné rodiny, domácnosti nezaměstnaných i samoživitelek a samoživitelů.

Lidé v problémech potřebují byty, ne ubytovny, říká ombudsmanka

Ze zkušenosti lidí v bytové nouzi vyplývá, že velkým problémem jsou zejména ubytovny a nedůstojné podmínky v nich, odebírání dětí z rodin kvůli bytovým problémům, nastavení dávek na bydlení, nedostatek sociálních služeb i lhostejnost společnosti. Pokoj bez sociálního zařízení může stát až deset tisíc korun, přičemž stát na něj přispívá. Když si však rodina najde běžný byt, příspěvek většinou klesne, byt přitom levnější není. Stát mimo jiné plánuje, že seškrtá právě příspěvek na bydlení pro lidi na ubytovnách.

Ubytovny považuje platforma za nevyhovující. Stejný názor má i ombudsmanka Anna Šabatová.  "Pokud hovoříme o sociálním bydlení, tak v bytech, ne na ubytovnách. Je potřeba přesměrovat dotace i k příjmově slabším skupinám, stát zatím paradoxně podporuje spíš vyšší příjmové vrstvy," uvedla Šabatová.

Zákon o sociálním bydlení má platit od roku 2017. Vzniknout by měl podle koncepce, která stanoví, kdo by měl mít na sociální byty nárok, kdo by je financoval a zajišťoval. Původně měla být hotova do září. Termín dokončení se ale odsunul na konec roku. Spory se vedou prý hlavně o to, jestli sociální bydlení mají představovat i ubytovny či kdo má mít na sociální byt nárok.

Zdroj: www.socialni-zaclenovani.cz, upraveno

Další zprávy

16.10.2018
Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.

Tato daň se platí z tak zvaných úplatných převodů nemovitých věcí, tedy z jejich prodeje a směn....

15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.
12.10.2018 Na III. grémiu k zákonu o sociálním bydlení, které se konalo na Ministerstvu pro místní rozvoj, se sešli všichni významní partneři.
11.10.2018 Od pátku 9. do neděle 11. listopadu proběhne další ročník akce Dny pasivních domů, v rámci níž bude možné se zeptat přímo majitelů těchto domů, jak se jim v nich žije, jak fungují a také jak se staví.
10.10.2018 V jednacím sále Akademie veřejného investování Ministerstva pro místní rozvoj se uskuteční 1. seminář pro žadatele o dotaci z programu Podpora bydlení pro rok 2019.