Investice do nemovitostí? Nejvíce vyděláte na pozemku

Lidé v Česku stále častěji ukládají volné peníze do nemovitostí. Nejčastěji jde o byty, které dále pronajímají. Podle realitních makléřů se však v tomto ohledu nejvíce vyplatí koupě pozemku. Nevýhodou je, že ten se obvykle nedá pronajmout a peníze z něj tudíž neplynou průběžně.

Co byste dělali, kdybyste měli volný větší objem peněz? Průzkum provedený hypotečními bankami ukázal, že tři lidé ze čtyř by si v takovém případě pořídili nemovitost. A praxe to potvrzuje, zájem o nákup nemovitostí coby investic stoupá.

Kdo v nich chce peníze nejen uložit, ale ještě je rozmnožit, měl by uvažovat spíše než o koupi bytu či domu o nákupu pozemku – ty zvyšují svou hodnotu v průměru až o téměř čtyři procenta ročně.

Podle průzkumu tři čtvrtiny dospělých Čechů vnímají bydlení jako vhodnou investici do budoucna, která jim zajistí dostatečné zhodnocení jejich peněz. To je zdaleka nejvíc ze všech investičních možností. Jen necelá polovina by investovala do finančních nástrojů, jako jsou dluhopisy nebo akcie a jen čtvrtina Čechů do komodit jako je třeba zlato.

Lidé čekají, že se jim investované peníze budou vracet průběžně

Do čeho by Češi v nemovitostech investovali? Vede právě pořízení bytu na pronájem (64 procent). Na druhém místě jsou pak pozemky, do kterých by své peníze vložila téměř polovina z dotázaných (45, 5 procenta). Následují rodinné domy k pronájmu (29,9 procent) a rekreační objekty (22,5 procent). Až sedm z deseti z Čechů čeká od investice do nemovitosti příjmy z pronájmu, zvláště pokud na koupi nemovitosti použili alespoň zčásti hypoteční úvěr.

Pozemek se však většinou lépe zhodnotí. Jeho cenu a její vývoj kromě lokality a rozlohy ovlivňuje také například dostupnost do nejbližšího města (čím větší, tím lepší), dopravní dostupnost nebo napojení na inženýrské sítě, zejména plyn. Roli také samozřejmě hraje i kraj, ve kterém se pozemek nachází. Vysoké ceny jsou v Praze a Středních Čechách, levnější pak na východě republiky. Na ceně pozemků se pak negativně odráží především míra nezaměstnanosti v lokalitě.

Zdroj: hypoteční banky

Další zprávy

02.05.2018
26. ročník soutěže STAVBA ROKU 2018 uzavírá seznam přihlášených staveb 1. června 2018.

Do soutěže mohou být přihlášeny stavby nové i rekonstruované, urbanistické realizace veřejného...

30.04.2018 Při zjištění vlhkosti v bytovém domě nebo bytě je nejdůležitějším krokem zjistit skutečnou příčinu vlhkosti a následně navrhnout opatření k jejímu odstranění.
27.04.2018 Před vlastní modernizací kuchyní a koupelen v bytech bytových domů bychom měli posoudit stavebně technický stav konstrukcí, kterých se navrhované stavební úpravy budou týkat. Platí přitom zásada, že než přistoupíme k vlastní modernizaci, měly by být odstraněny poruchy stavby, které v dalším postupu výstavby mohou znehodnotit její výsledek.
25.04.2018 Podlahy v bytových domech musí splňovat zejména požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
23.04.2018 Ať už se chystáte zateplovat podkroví svépomocí nebo požádáte o spolupráci odborníky, rozhodně se vám budou hodit následující tipy a doporučení.