Investice do nemovitostí? Nejvíce vyděláte na pozemku

Lidé v Česku stále častěji ukládají volné peníze do nemovitostí. Nejčastěji jde o byty, které dále pronajímají. Podle realitních makléřů se však v tomto ohledu nejvíce vyplatí koupě pozemku. Nevýhodou je, že ten se obvykle nedá pronajmout a peníze z něj tudíž neplynou průběžně.

Co byste dělali, kdybyste měli volný větší objem peněz? Průzkum provedený hypotečními bankami ukázal, že tři lidé ze čtyř by si v takovém případě pořídili nemovitost. A praxe to potvrzuje, zájem o nákup nemovitostí coby investic stoupá.

Kdo v nich chce peníze nejen uložit, ale ještě je rozmnožit, měl by uvažovat spíše než o koupi bytu či domu o nákupu pozemku – ty zvyšují svou hodnotu v průměru až o téměř čtyři procenta ročně.

Podle průzkumu tři čtvrtiny dospělých Čechů vnímají bydlení jako vhodnou investici do budoucna, která jim zajistí dostatečné zhodnocení jejich peněz. To je zdaleka nejvíc ze všech investičních možností. Jen necelá polovina by investovala do finančních nástrojů, jako jsou dluhopisy nebo akcie a jen čtvrtina Čechů do komodit jako je třeba zlato.

Lidé čekají, že se jim investované peníze budou vracet průběžně

Do čeho by Češi v nemovitostech investovali? Vede právě pořízení bytu na pronájem (64 procent). Na druhém místě jsou pak pozemky, do kterých by své peníze vložila téměř polovina z dotázaných (45, 5 procenta). Následují rodinné domy k pronájmu (29,9 procent) a rekreační objekty (22,5 procent). Až sedm z deseti z Čechů čeká od investice do nemovitosti příjmy z pronájmu, zvláště pokud na koupi nemovitosti použili alespoň zčásti hypoteční úvěr.

Pozemek se však většinou lépe zhodnotí. Jeho cenu a její vývoj kromě lokality a rozlohy ovlivňuje také například dostupnost do nejbližšího města (čím větší, tím lepší), dopravní dostupnost nebo napojení na inženýrské sítě, zejména plyn. Roli také samozřejmě hraje i kraj, ve kterém se pozemek nachází. Vysoké ceny jsou v Praze a Středních Čechách, levnější pak na východě republiky. Na ceně pozemků se pak negativně odráží především míra nezaměstnanosti v lokalitě.

Zdroj: hypoteční banky

Další zprávy

21.02.2018
Každá správa bytového domu je nutně spojena nejen s pasportem objektu a otevřením účetních knih, ale také s evidenčními a organizačními povinnostmi vlastníka objektu.

K řádnému užívání bytového domu je zapotřebí vedle řady organizačních pokynů především vedení...

19.02.2018 Jestliže se chystáte obložit svou koupelnu a nikdy před tím jste to nedělali, získáte řadu zkušeností, často negativních, které vám napříště ušetří spoustu času a energie.
16.02.2018 V minulém díle seriálu jsme se věnovali technické části správy bytového domu, tentokrát se budeme podrobně věnovat stránce ekonomické.
15.02.2018 Prvního ledna 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
14.02.2018 Zateplení fasády domu dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně. Dům navíc dostane nový kabát, který dnes s drobnými opravami vydrží 50 i více let.