Investice do nemovitostí? Nejvíce vyděláte na pozemku

Lidé v Česku stále častěji ukládají volné peníze do nemovitostí. Nejčastěji jde o byty, které dále pronajímají. Podle realitních makléřů se však v tomto ohledu nejvíce vyplatí koupě pozemku. Nevýhodou je, že ten se obvykle nedá pronajmout a peníze z něj tudíž neplynou průběžně.

Co byste dělali, kdybyste měli volný větší objem peněz? Průzkum provedený hypotečními bankami ukázal, že tři lidé ze čtyř by si v takovém případě pořídili nemovitost. A praxe to potvrzuje, zájem o nákup nemovitostí coby investic stoupá.

Kdo v nich chce peníze nejen uložit, ale ještě je rozmnožit, měl by uvažovat spíše než o koupi bytu či domu o nákupu pozemku – ty zvyšují svou hodnotu v průměru až o téměř čtyři procenta ročně.

Podle průzkumu tři čtvrtiny dospělých Čechů vnímají bydlení jako vhodnou investici do budoucna, která jim zajistí dostatečné zhodnocení jejich peněz. To je zdaleka nejvíc ze všech investičních možností. Jen necelá polovina by investovala do finančních nástrojů, jako jsou dluhopisy nebo akcie a jen čtvrtina Čechů do komodit jako je třeba zlato.

Lidé čekají, že se jim investované peníze budou vracet průběžně

Do čeho by Češi v nemovitostech investovali? Vede právě pořízení bytu na pronájem (64 procent). Na druhém místě jsou pak pozemky, do kterých by své peníze vložila téměř polovina z dotázaných (45, 5 procenta). Následují rodinné domy k pronájmu (29,9 procent) a rekreační objekty (22,5 procent). Až sedm z deseti z Čechů čeká od investice do nemovitosti příjmy z pronájmu, zvláště pokud na koupi nemovitosti použili alespoň zčásti hypoteční úvěr.

Pozemek se však většinou lépe zhodnotí. Jeho cenu a její vývoj kromě lokality a rozlohy ovlivňuje také například dostupnost do nejbližšího města (čím větší, tím lepší), dopravní dostupnost nebo napojení na inženýrské sítě, zejména plyn. Roli také samozřejmě hraje i kraj, ve kterém se pozemek nachází. Vysoké ceny jsou v Praze a Středních Čechách, levnější pak na východě republiky. Na ceně pozemků se pak negativně odráží především míra nezaměstnanosti v lokalitě.

Zdroj: hypoteční banky

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.