V Otrokovicích radnice půjčuje občanům peníze na opravy

Občané Otrokovic mohou zrenovovat dům či byt díky úvěrům, kterém jim poskytuje město. Věk žadatele není nijak omezen, nevadí dokonce ani to, když už má na nemovitost hypotéku.

Až do konce srpna mohou podávat žádosti obyvatelé Otrokovic, kteří chtějí využít levných úvěrů od města. Půjčku s dobou splatnosti pět let a ročním úrokem čtyři procenta mohou využít občané i podnikatelé, kteří na území města vlastní byt, rodinný či bytový dům nebo jejich stavbu.

Věk žadatele není nijak omezen, důležité je, aby žadateli zůstalo po zaplacení vypočítané splátky sto padesát procent životního minima. O úvěr může žádat i ten vlastník, k jehož nemovitosti je zřízeno zástavní právo, související s hypotečním úvěrem. Pak je třeba dvou ručitelů. Každý z nich musí mít příjem ve výši alespoň 10 procent požadované částky.

Maximální možná částka úvěru činí 250 tisíc korun a finanční prostředky je možné použít na provedení přístavby, nástavby, stavební úpravy v souladu se stavebním zákonem. Dále pak na provádění oprav a údržby bytových domů, rodinných domů nebo jednotlivých bytů, jejichž rozsah je nad rámec běžných oprav a udržovacích prací souvisejících s jejich užíváním. Nejčastěji občané žádají o úvěr na výměnu oken, zateplení domu, výměnu kotle včetně rozvodů či rekonstrukci koupelen.

Také stát nabízí úvěry na rekonstrukce nebo přípojky

Ještě levněji si lidé mohou půjčit peníze od Státního fondu rozvoje bydlení, který žadatelům do 36 let věku v rámci programu nazvaného Úvěr 150 poskytuje 150 tisíc korun se splatností na deset let a dvouprocentním úrokem, měsíční splátka je pevně daná a činí 1380 korun. Půjčku lze využít jak na různé opravy a rekonstrukce, tak například na připojení k veřejným vodovodním sítím a podobně.

Vlastníci bytových domů mohou využít  úvěru v rámci programu Panel 2013+, u nichž je rovněž pevně fixovaný úrok a to již od 0,75 procenta, přičemž peníze je možné splácet až 30 let. S využitím těchto peněz lze opravovat bytové domy bez ohledu na to, jakým způsobem byly postaveny, nejsou tedy určeny jen na panelové stavby.

Zdroj: www.otrokovice.cz, SFRB

Další zprávy

18.10.2018
V současné době existují v České republice pro finanční zabezpečení dostupnosti bydlení dvě sociální dávky, které mohou využít také senioři.

O kterých dávkách mluvíme?

1. Příspěvek na bydlení, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní...

17.10.2018 Senioři jsou v České republice jednou z nejohroženějších skupin obyvatel z pohledu dostupnosti bydlení i jeho nákladové přiměřenosti.
17.10.2018 Od 15. října mohou stavitelé a majitelé rodinných domů získat dotace z programu NZÚ také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, na venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
16.10.2018 Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Politická strana Piráti tuto otázku hodlá řešit novelou zákona, která by měla změnit pravidla placení daní z nabytí nemovitosti.
15.10.2018 Ostravský projekt nazvaný Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018.