Dům pro seniory získal v soutěži Stavba roku cenu SFRB

Budova bývalého JZD v jihomoravských Vranovicích se změnila v Dům pro seniory a uspěla v dalším ročníku soutěže Stavba roku. Získala zvláštní cenu Státního fondu rozvoje bydlení za nejlepší stavbu určenou pro bydlení. V přestavěné budově jsou desítky bytů vhodných pro jednotlivce či dvojice obyvatel.

Budova po celkové přestavbě a rekonstrukci

Opuštěný komplex zemědělského družstva ve Vranovicích čeká díky rozsáhlé rekonstrukci a částečně nové dostavbě nový život. Dům pro seniory tvoří celkem tři bloky na půdorysu písmene U, ve vnitrobloku areál doplňuje jídelna se třemi výraznými jehlanovitými světlíky. Budovu horizontálně ozvláštňuji terasy.

Budova Domu pro seniory uspěla ve 22. ročníku soutěže Stavba roku 2014 a to i přes vysokou konkurenci více než šesti desítek přihlášených staveb. Cenu od Státního fondu rozvoje bydlení pro nejlepší stavbu v kategorii domů určených pro bydlení převzal od ředitelky SFRB Evy Helclové starosta obce Jan Helikar na slavnostním galavečeru, který proběhl minulý týden v Praze.

Byty pro soběstačné, lůžkové oddělení pro ty, kdo potřebují péči

V domě je 26 bytů pro jednotlivce s plochou kolem 30 metrů čtverečních a šest zhruba čtyřicetimetrových bytů vhodných i pro dvojice. Všechny byty mají  koupelnu se sprchou či vanou, přípojku na pračku, televizi  a v obytné místnosti je vždy kuchyňská linka s dřezem a elektrickým dvouvařičem. Všechny byty mají také prosklený balkon. Obyvatelé bytů si mohou rovněž pronajmout ledničku nebo televizi. Nájemné činí šest až devět tisíc korun podle velikosti bytů, záloha na služby tři tisíce korun měsíčně.

V domě mohou krom soběstačných seniorů žít na lůžkovém oddělení i lidé, kteří vyžadují zvýšenou péči a to ve dvou či třílůžkových pokojích. Pobyt zde vyjde včetně veškeré péče a služeb na dvacet tisíc korun měsíčně, hodí se tím pádem zejména pro lidi, kteří pobírají příspěvek na péči. Je možné si též pronajmout samostatný byt a do něj si objednat veškerou péči. 

Stavbu čeká prezentace na výstavách a veletrzích

Odborná porota budovu hodnotila podle celé řady kritérií od kvality architektonického řešení a použitých materiálů, přes funkční a prostorové řešení stavby a její začlenění do okolního prostředí, až po celkovou účelnost a originalitu stavby.

Stavba se spolu s dalšími úspěšnými projekty představí mimo jiné na veletrhu ForArch,  na festivalu Architectureweek, v zahradě Senátu Parlamentu ČR a celý následující rok bude putovat po významných veletrzích v oboru. Krom  toho je stavba k vidění v databázi staveb na webu Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Zdroj: SFRB, www.stavbaroku.cz

 

  • Původní stav vyžadoval velký zásah

Další zprávy

18.01.2019
O dotaci se mohou ucházet obce, organizace zřizované obcemi či neziskové organizace. Příjem žádostí byl zahájen 4. ledna 2019.

Hlavní myšlenka konceptu Housing First (Bydlení především) vychází z toho, že lidé v bytové nouzi...

17.01.2019 Zajistit si odpovídajícího projektanta, je jednou ze základních povinností stavebníka.
16.01.2019 Jméno usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí je v našem povědomí nejspíš spjato se squaterstvím. To už je ale minulost, objekt bude sloužit seniorům.
15.01.2019 Hned v úvodu si řekneme, že ano, ale je nutno dodržet určitá pravidla a postupy.
14.01.2019 V těchto dnech je ještě stále možné podávat žádosti o poskytnutí národních dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo vyslyšelo požadavky starostek a starostů a vyhlásilo i zcela nové dotační programy.